Sputnik: Nu har domaren förstått att Luleå inte accepterar att Timrå får utvisningar: han släpper supertrippingen på Alvarez med hittar två snabba för Luleå. Man blir så trött.
Sputnik: Exakt. Den är vårdslös. Hade LaLeggia haft sitt huvud fem cm lägre så hade det kunnat bli en karriärsavslutande tackling. Och då hade ansvaret definitivt legat på Tyrväinen.
hubbenorlen: Alltså det kvittar ju hur LaLeggia hade tagit emot den där tacklingen. Som stillastående spelare som möter en spelare likt Tyrväinen i detta läge med alldeles för hög fart och kraft så hade han blivit manglad oavsett om han tagit emot och varit beredd.
Jadu: Precis. När man uttalar sig som EG gör så lägger man över ALLT ansvar på spelaren som tar emot tacklingen och inget på den som utdelar den. Det är naturligtvis helt galet. Satsar man som Tyrväinen gör, med för många skär, så är det boarding. Oavsett hur LaLeggia beter sig. Punkt slut. För övrigt står LaLeggia i en sådan position att risken för huvudtackling är överhängande. Ändå satsar Tyrväinen för fullt. Snacket om att LaLeggia måste vara beredd på att ta emot en sån våldsam tackling är löjligt. Självklart står han inte där och riskerar skada för resten av säsongen, eller karriären. Ansvaret ligger på tacklaren. Tyrväinen har flera sekunder på sig att fatta ett beslut och väljer att boarda honom. Case closed.
Dubbeld: Det är ju fler skär innan tackling än det finns lingon i Norrbotten. Jag tror att Tyrväinen hade fått hjärnskakning själv om han missat LaLeggia där, så Luleå bör nog vara glada åt att han träffade.
{297}: Ja, så skönt att han kritat på för Luleå tills han är lastgammal. Undrar om han lipade lika mycket när hans medspelare sträckte fram hackspetsen när alvarez skulle in i närkamp senast vi möttes i timrå.
Jadu: Jo hockeyn går betydligt fortare i dagens hockey och en ator anledning till huvudskador. Kan man inte se farligheten i den tacklingen med farten han kommer, ja då är man lite halvblind.
{297}: man blir mer och mer förvånad av den påstådda storheten hockey Sverige i stort ser hos Gustavsson. Han skulle alltså vara kapten för Tre kronor i OS före Lander? Det är märkligt.
Sputnik: Jag fattar inte att tacklingen diskuteras? Visst laleggia tar den inte bra men det spelar ju ingen roll, han åker ju inte på att själva träffen är ful det är antalet skär som tas in i tacklingen
BlackBay: så härligt att höra den framtida SM-guldvinnaren Gustafsson stå och lipa i intervjun. Han vet att han får två extra minuter om han slår klubban i sargen, ändå gör han det. Det är bara bara svagt psyke, onödigt att lägga det på domaren. Man kan så klart ifrågasätta om det ska va två minuter till att börja med men man kan inte hävda att man inte vet vad som gäller där. Innan han slog i sargen så åkte han och vrålade efter domarna och alla har väl sett vad det kan resultera i denna säsong?