Olli Nomadinen : tyvärr kommer nog vi att sluta 7a och även om vi vinner 8-delen så får vi inte Brynäs i kvarten. Fast vi kanske lägger oss för att sluta 8a
roger_sundsvall: Verkligen inte men det stora problemet är att vi inte vinner matcher vi ska vinna. Vi hade ett jäkligt bra utgångsläge men klarar inte att vinna när det krävs. Fortfarande skitirriterad över att vi förlorade med Linköping hemma. Såg nu att de vann i förlängningen. Skönt det i alla fall!
Jåkkinen: Helt ärligt så tycker jag inte att risken att Malmö hamnar i kval just precis nu är så liten.
Örebro kan säkra åttondelsfinal om man vinner över Malmö ikväll. Rögle kommer ha en topp-6 plats att spela för i nästa omgång mot just Malmö.
Tar Modo 3p mot oss ikväll så är det tamejfan verkligen 50/50 om det är Modo eller Malmö som kvalar.
Jag förstår faktiskt inte varför det verkar som att alla undgått att Malmö i högsta grad är indragna i striden om att undvika kval OCH åttondelsfinal samtidigt.
{8760}: Jaha okej. Ja vi kommer antagligen se ut som ledsna rådjur från sekund 1. Ett Modo som knappt har nåt att spela för kommer skölja över oss som hungriga vargar.