Nisse på Mon or: Jag tycker att det är helt fel att klaga på ledarstaben efter en sån här match. Jag tycker att Timrå gjorde en helt okej match efter sina förutsättningar att bara förlora på bortaplan med ett enda mål mot ett topplag som Rögle ändå är. Visst har man förlorat många matcher, men kom ihåg att vi är nykomlingar och har inte samma förutsättningar som andra lag i denna liga. Jag tycker att detta i högsta grad var en hedersam förlust.
Jåkkinen: Egentligen inget att skratta åt men jag orkar inte se längre. Jag är/blir för besviken över alla förluster och hur min klubb sköts. Jag mår för dåligt för att titta. Det är så långt man kan komma ifrån proffesionalism. Det gäller både sportchefens och tränarnas arbete. Och så fort vi hamnar i dessa oerhörda svackor kör Nubben strutsen… Samma sak när vi hade 12-13 förluster i rad… Han sticker huvudet i sanden och blir tvärtyst.
Tycker klubben det är transparent mot sponsorer och supportrar? Vad kan det ta att göra en videouppdatering på hemsidan, en halvtimme av Nubbens tid?
thorwald: Den där jävla speliden att parkera en spelare halvt felvänd uppe vid blå med uppgift bara skarva ner pucken i anfallszon ser jag INGET annat lag praktisera. Inte ens ifjol i HA.
{9108}: Alltså visst vi är nykomlingar, men finns det nån förening i hela hockeysverige som skulle tagit Nubbens väg? Han har gjort exakt denna resa för inte så längesedan. Kanske dags att svälja stoltheten och ta lite obekväma beslut. Hellre att jag ser att Nubben gör allt i sin makt för att förändra det här.
Åker vi ut ändå, ja då är det så men man kan i allafall känna att man gjorde ett ärligt försök. Spelar däremot Freddan ut oss en gång till. Ja då lär det storma rätt rejält från supporterhåll.
Sputnik: Enda man kan tycka just nu är det för sent att ta besluten nu eller skulle dom kommit tidigare? jag anser att det skulle ha kommit vid juluppehållet och att ni kunde ha en chans att bygga något från där, stärka gruppen med en ny röst i båset som kan driva gruppen tillsammans, inte som den är just nu
om ni ska lösa detta på bästa sätt nu är att få in 1 eller 2 nya röster - bort med Ante, Freddan sen molinder vet ej ens varför han är där eller vad han gör? sen in med 1 center som kan avlasta Hanzl
{9108}: Ja men hej. Du sparkade inte in en öppen dörr där, det var sånt jävla korsdrag att hela du följde med. Detta har konstaterats här sedan omgång 10 ungefär
{9108}: Jo vi är en del som va tidiga med Freddan och Antes avgång. Vad gäller Molinders roll får du gärna meddela när du fått svar. Intresserad av att få veta med😂
Olli Nomadinen : härligt, kanske Nubben ringer nu och ber Ante åka epa traktor till Karlstad och att dom skickar flygpost med freddan till bjästa efter denna resa söderut?
VIlken annan förening som helst hade sett hur det vore på sin plats att få in en professionell tränare som kan se på truppen med fräscha ögon vid det här laget - dock inte Timrå IK! Vi har ändå kvaliteter i laget som jag anser slarvas bort från tränarhåll. Man lever i en utopivärld där först skall ha en superoffensiv femma med LaLeggia-Zajac(vilket blev bajs), sedan skall man åstadkomma mirakel med iskalla spelare istället för att spela de hetaste spelarna så mycket som möjligt tillsammans. Man låter allt fortgå och Nubben är nöjd!
Olli Nomadinen : Ska det verkligen vara så här att vara Timrå supporter? likt en hopplös kärleksrelation som man till sist måste lämna för att den till slut blir outhärdlig. Själv är jag väldigt, väldigt nära det beslutet.
Sputnik: Wallson kan iaf matchcoacha lite grand vad jag sett, till skillnad mot från våran tränare. Annars håller jag väl med, båda lika usla i stora drag.
thorwald: Ja alltså inte sett jättemycket med Löven och Wallson i år. Bara läst en del om klagande från Lövemfans att Wallson inte agerar, låter det rulla på och låter spelare spela för namnet skull, byte efter byte, oavsett hur kall man är. Känns som vi känner igen det från nånstans VA? 😅
Jåkkinen: Största misstaget ikväll måste vara att man går in för 0-0 och hoppas på några ströchanser mot ett ett lag som saknar en förstakedja! Det finns potential i det här laget men det saknas någon som kan använda verktygen på rätt sätt.
Sputnik: Lånat från skribent på Twitter. Nubbens greatest. 😂
”Jag tror inte att något lag har en bättre åttonde back eller 14:e forward än oss.” ”Jag har missbedömt SHL, det går mycket snabbare än jag trodde” ”Om inte Freddan och Ante kommer överens tar Molinder beslutet” ”Det kommer vara svårt att göra mål på oss i år” #JustNubbenThings
Skickade ett mail till Nubben och frågade om hans anledningar till varför han låter detta fortsätta. Och om det skulle bero på att det skulle vara obekvämt i Spelbutiken om han skulle sparka Freddan.
fermo: vissa timråfans är piskade till att ha så SJUKT låga förväntningar att det är löjligt. Vi skjuter alltså 6 (S-E-X) skott på mål på två hela perioder (3+3) och någon kan ens drömma om att ge helhetsbetyget ”helt ok”?
Fy fan vad vissa kommer att bli lyriska när vi åker ner till Småland för Troja på bortaplan och lyckas vinna med 1-4 igen. Då är vi på vinnarspåret igen! 😅
Dubbeld: Hmm det är ett skämt va? Låter som vilken intervju som helst man hört sen början av säsongen. Typ schablonbilden man har av hur Nubben skulle svara på en sån fråga.
Dubbeld: Bra! Jag kommer också maila Torines och Nubben imorgon. Och jag uppmanar alla att göra detsamma men med vårdat språk! Alltså jag är tacksam för arbetet Freddan lagt ner men nu är det dags för förändring!
Sputnik: Wallson är en medgångstränare precis som Freddan. Lite mer aktiv under matchens gång med att matcha rätt femmor och ta time out och sånt, det är mitt intryck. Men när inget funkar famlar både han och Freddan i blindo och har ingen aning om vad som händer ute på isen.
{9108}: Det är intressant det där med att laget inte står upp för varandra och visar charaden, spelar spelet för att bygga vi mot dom…
Man har byggt ett lag med själlösa spelare som passerar igenom likt en allmänläkare på norrländsk vårdcentralsturne…
Bra lön och ett tjog ivo-anmälningar i röven om sedan man kostat…
Stjärnorna är de som bjuder på känslor.
Jag räknar inte med knuffen på linjedomaren som Åberg är avstängd för… Han ville slippa spela några matcher…
Det är rätt väletablerat bland proffs med internationell erfarenhet att man ger fan i fysisk närkontakt på dom svartvitrandiga på isen…
Han tog ut lite flex kan man säga…
Men det är Rattie som står för den enda formen av identitetsskapande fränhet efter avblåsningar. Hartmann Westerlund Walli Lööke Erik Andersson liljentjome och blomman som är bra men bredd är heeeeeeelt avslagna inför att röra om i psykologiska spelet…
Dom fiser omkring och räcker inte till och tar inte den smällen för att väcka något heller…
Som du ser ser även jag.
Man bryr sig inte längre…
Det signalerade även Ante i sin intervju inför tredje han säger sina floskler men är helt på automatik…
Att finnas inom Timrå Ik just nu måste fan vara det värsta som kan ha hänt…
söder över: Det finns en anledning till "framgångarna" i början av 2000 talet. Det fanns karaktärspelare som Koskinen, Sanny, Bagarn, Styf, Hedström etc som det nog var lika grisigt att möta vare sig det var träning eller match. Det och Lill Kenta som lyckades inpränta både ödmjukhet och kaxighet på en och samma gång. Sen Challe efter det som på sitt sätt också lyckades sätta en "kaxigare" prägel.
Jag tror ärligt att en ny röst inte i detta läge måste vara nån som är tänkt för framtiden, kanske snarare en Mats Lusth typ som kan komma in och få igång det mentala spelet.
Sputnik: Är väl tur Dahlén är fullt upptagen med sin egna NHL-karriär, han hade nog kokat inombords om han varit delaktig själv i den här soppan. Trist för oss dock, skulle behövas lite jävlaranamma i den här gruppen istället för floskler från både tränar och spelarhåll.
Jag är så jävla avundsjuk på Modo, den proffsigaste klubben i länet. De är ljusår före oss organisatoriskt och sportsligt är det bara en tidsfråga innan de är ikapp och har blåst förbi
Jåkkinen: Åhh till slut så är det ju ”bara” att komma först till fyra segrar….så ännu är vi ju inte 🥊 slagna👀 Ge Inte Upp…..Gå på matcherna och stötta våra ”röd vita krigare” istället för att bara kräva en massa förändringar i våran fina klub🤬 Tillsammans gör vi skillnaden…🏒 TIMRAIK4EVER👀
KulltorpsOlli: en annan sak jag tänkt på. Vart i helvete är Oliver Johansson. Har man A-lags kontrakt så ska man väl vara redo för spel med A-laget. Eller ska han bli till en SHL spelare i J20??? Liksom det finns 4-5 spelare i det där laget som snarare borde lira J20 än Oliver Johansson.
Knylan: Nä det vore det enda rätta. Hela den här jävla stötta-grejen, vart fan har det tagit oss? Det är dags att sätta lite press på guden Nubben. Det är Avgåbanderoller, supporteruppror och bojkottaläge nu. Skandal och svarta rubrikertajm. Så att Sverige ser att det åtminstone finns något hjärta i den här föreningen och inte bara tokälska stryka medhårsmedlemmar. Att vi inte bara är lamm som inväntar påskslakten
Sputnik: Själv är jag mer benägen att tro att den framgången mer grundades i att vi var inne på den etableringens tredje år. Fokus på överlevnad de första 1-2 åren, sen har man byggt på den erfarenhet som krävs för att ta nästa steg. Om Lill-Kenta kommit in redan 01/02 kunde den där resan tagit en helt annan riktning och historieskrivningen blivit en annan.
Red Bulls: Naturligtvis ett av de bästa alternativen vi kunde tänka oss, åtminstone såhär på förhand. Klubben behöver lugn och ro, trygghet och erfarenhet och här får vi in det samt en enorm vinnarkultur. Fy fan vad bra!