JonteD: Nielsen kung! Sen skall jag nog bli matchcoach, man flyttar ihop Wedda med Hållander och vad händer. Tycker det är lite Hållanders mål med, enda som kunnat driva upp tempot på egen hand ikväll och kunnat komma in i off zon med fart. 😉
Det ser genomuselt ut och Timrå ser ut som ett gäng gamla trötta fabröder, men vad fan. Nubben kommer in med hårtorken i periodvilan så vaknar gubbsen!
KulltorpsOlli: hela Timrå är pinsamt dåliga idag trots hjälp från lag randig så ser de ut å hitta ett sätt att förlora .dom enda som vill är de tillresta supportrar
Jockz: fy fan så usla varenda en är ikväll, ingen är särskilt intresserad av att spela SHL uppenbarligen. Enda undantaget är Svedberg, utan honom hade den här matchen varit slut.
TIK-Lund: Gallo måste bort från Wedin. Han har ju noll bollkänsla. Nyss kom han på vänsterkanten och Persson kom helt fri i mitten, Då skjuter han, Persson har ju öppet mål.
Passningsspelet är för dåligt, där är jag och Harald överens. Alldeles för många anfall som tappar fart för att någon måste sakta ner eller sträcka ut sig för att ta emot ett dåligt slaget pass.
Bortdömningen är helt självklart enligt regelboken. Målburen var flyttad (peggarna ur) innan passningen och skottet kom. Då ska målet dömmas bort.
Regel 98 –Underkännande av mål vid flyttad målbur Om en anfallande spelare är på väg att skjuta in pucken i mål och en försvarande spelare flyttar på målburen, ska målet ändå godkännas under förutsättning att: 1) anfallaren var på väg att skjuta innan målburen flyttades, och 2) huvuddomaren bedömer att pucken skulle ha gått i mål på ett korrekt sätt om målburen hade stått kvar på rätt plats.Målburen ansens inte vara flyttad ur läge om den fortfarande sitter fast i goal-peggen och om goal-peggen fortfarande sitter fast i hålet i isen. På så sätt kan målburen hamna någon cm snett, men ändå anses vara i korrekt position. Denna förändring görs i syfte att målvakter ofta använder sina skridskor mot stolparna och på så sätt lätt åstadkommer en lättare förflyttning av målburen, som är mycket svår för domarna att upptäcka. Om målburen saknar goal-pegs, gäller fortfarande att båda stolparna ska vara helt platta mot isen och stå absolut korrekt i sina respektive hål.
joeyh: Skulle vart skapligt förbannad själv om vi fått ett sådant mål bortdömt.
Näe, vad säger ni. Ska vi inte bara släppa på ångesten och börja köra raggarhockey? För efter 3 1/2 match får man nog konstatera att Oskar har ett bättre spel som lag betraktat, men jag tror att vi har lite bredare individuell skicklighet och med det resonemanget gynnar soloåkande raggarhockey oss i stället för kontrollerat passningsspel.
Kerstin_k: Väldigt svårbedömd situation, så jag ser det som att vi får nått retroaktivt med oss med tanke på alla felbedömningar vi fått mot oss denna säsong.
Rico01: Fastnade för denna. Som stämmer in ganska bra på hur jag ser på Hardegård och hur han sett ut på försäsongen(även om vi givetvis inte skall dra för stora växlar där). Jag gillar hur han kommit in med pondus och verkar våga ... | Läs mer
VARFÖR lirar Molinder o drugge nonstop nu?
Är alla andra backar skadade?
Fuck.