Satt nyss och läste om resan förra säsongen.. Fick stryk mot Karlskrona efter förlängning i första matchen...vann andra... Förlorade match 3 och 4... Vann 3 raka och gick upp... Det är en LÅNG serie... ÖDMJUKHET OCH TÅLAMOD!!! Det är signum....det är INTE lätt att spela kval!!!
Kom igen nu, det här tar vi. Det enda som behövs är att vi sätter ett stabilt grundspel. Tips till Freddan; kopiera det spel som ett rödvitt lag gjorde så bra ifjol.
Kerstin_k: Kinnval, nu får du ge FAN i dina jävla blinda backhandpass, vartannat hamnar på ett IKO blad. Sen att man kör vidare med Madsen-Gallo-Wedin gör mig galen.
bar mofftak: Står Svedberg nästa match så är det tjänstefel. Det går inte att beskylla honom för mål 2 eller 3, men att gå ut och göra ett så karastrofalt förstaingripande i en så viktigt match funkar inte. Han är inte i balans just nu.
bar mofftak: Känns som Freddan lite underskattar vikten av vunna tekningar i offensiv zon när man ligger under och har en frisk Wedin i laget. Tråkigt kanske för Freddan att vår överlägset bästa tekare råkar heta Rickard Palmberg då bara, men vafan... Madsen...?
Synct: Stannar vi kvar så skall Freddan bort! Kan man inte sätta bättre försvarsspel än det här på en hel säsong och inför kval så är det oförsvarbart!
Jaha, Luleå vidare. Man får väl ändå hålla på norrlandslagen när ens eget lag är ute. Men en sak skaver rejält med just Luleå Hockey. Det är Sveriges enda statligt sponsrade SHL-lag. CSKA Luleå alltså. Huvudsponsorer är två statliga ... | Läs mer
Fick stryk mot Karlskrona efter förlängning i första matchen...vann andra...
Förlorade match 3 och 4...
Vann 3 raka och gick upp...
Det är en LÅNG serie...
ÖDMJUKHET OCH TÅLAMOD!!!
Det är signum....det är INTE lätt att spela kval!!!