BlackBay: själv sätter jag mig i tv-soffan med en känsla av att vi har allt att vinna. Det här unga laget har redan gjort ett makalöst arbete, mer än vad någon kunde förvänta sig vid starten av denna säsong. Dahlén och gänget har garanterat gjort en hel del för att stärka vårt rykte och ökat attraktionskraften när det gäller att locka spelare till oss.
Därför hoppas jag också att OM det inte går vägen ikväll så tar vi den smällen med värdighet och inte beter oss som Carey och leksingarna som startar handgemäng vid slutsignalen.
Tatueringen gjordes dagen efter en 4-2 seger borta mot HV. Vi låg trea i serien. Det gnisslades trots det bland oss supportrar om dåligt spel, tråkigt spel och att tredjeplatsen var oförtjänt. Dagen efter förlorade vi mot DIF och på den vägen är det. Det gick spikrakt nedåt. Det sportsliga, det ekonomiska, allt. Krökande finnar som skämde ut sig och fick be om ursäkt offentligt, interna bråk inom laget...you name it. Det är ju självklart att en gaddning är den yttersta jinxen men nu FAN måste det vända!
{297}: vi tar det här ikväll..dom här unga krigarna med sin ungdomliga entusiasm och jävlar anamma kommer ta det här. Kross säger jag.. då vinnet vi igen! Kom igen Timrå och kööör. Allt att vinna..
Tack för sympatierna. Kommer snart att gå ut och handla Kinamat. Sedan blir det till att bänka sig i TV-soffan och hoppas på det bästa. Med ett avstånd på ca 100 mil blir det just inga matcher däruppe för min del.
Minns också vilken fart och frenesi vi kunde ha i första perioden då det begav sig. Samtidigt var vi generellt som sämst i mittenakten. Så det kändes viktigt att ha med sig ett par måls ledning till första pausen.
Kommer precis att tänka på en jobbig semifinal. Den mot er 2004. Vi hade ledningen med 1-0 fram tills att sex sekunder återstod av första matchen. Vill helst inte hänga ut någon men har för mig att vår Hagos gjorde ett misstag vid tekningen och så satt kvitteringen där efter 19:54. Givetvis torskade vi i sudden och hade dessutom missflyt med konstiga skador på målvakterna så detta kunde vi bara inte fixa. Ni vann matchserien med 4-1.
DJ Hemp: Mardrömmen att få sig ett mål i baken med 6 sek kvar i en 7e avgörande kvalmatch och sedan torska på ÖT.. Så, tänk positivt, det kunde varit än värre.
Sputnik: Bänka Dahlroth! Förlåt vill inte klaga men han är en säkerhetsrisk match efter match, är det inte puckout så är det Smörpass till motståndare i egen zon. MEEEEN SÅ BLIR DET MÅL MED.!!!
Gurkan: kolla bara på publiken i Timrå och ljudet från läktaren. Jämför det sedan med det ni lyckas mäkta med nere i Skåne och fråga dig sedan om det är rimligt att ni ska ha ett lag i högsta serien.
{8384}: man går väl på skridskorna och en skridsko ser ut att vara utanför blå. Men jag vet inte hur man bedömer det när spelaren ligger i zon, jag har sett domare blåsa offside i såna lägen tidigare.
Jåkkinen: oki såg inge bra så därför jag fråga 😊 ah kändes som ni fick tbx för onödiga utvisningen med enkel utvisning och flytmål. Som att matchen börja om. Men alltså fortsätter ni såhär och khk är lika darriga vinner ni och går uop.
Edit: och minimera misstagen så har khk inget att gå på
DJ Hemp: Asså, ta mig inte fel. Jag håller på Timrå i det här kvalet. Jag är bara pessimistisk som fan, det tillhör den norrbottniska folksjälen. Sen är jag lite halft deprimerad också för mitt favoritlag existerar typ inte längre.
Ärligt talat tog jag inte illa upp det minsta. Vilket antagligen kan avläsas längre ner härinne. Andra blev dock sura och Olle nämnde Skåne varpå jag undrade om klubbtillhörighet. Inte värre än så från min sida. Jag uppskattar den norrbottniska folksjälen. 🙂
bar mofftak: man såg målet komma låååååång väg i denna period, så jävla många gånger man är tre forwards pinsamt djupt i anfallszon när det vänder. Lavoie borde bänkats för länge sedan.
Därför hoppas jag också att OM det inte går vägen ikväll så tar vi den smällen med värdighet och inte beter oss som Carey och leksingarna som startar handgemäng vid slutsignalen.