1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 599950 inlägg · 6212 ämnen

Silly Season 07/08


Sv: Silly Season 07/08
Viktiga listan för Silly:
1) Strålman stannar
2) Challe kommer in på ett bra sätt
3) Sommarträningen för kidsen: Moe, Sundh, Bagarn, Svensson, Regin - hur bra kan de vara nästa år?
4) Hälsan hos essen: Hedström får lyfta sig, Hahl, Pärssinen, Lotvonen måste hålla sig hela
5) Ett par andra landslagsmän på väg in?

Sv: Silly Season 07/08
El Maco: Ja strålman är viktig även att Warg stannar. Dom man bör lägga kraft på att värva är spelare som: Aki Berg som troligtvis släpps av Åbo pga ekonomin, S.Öhman som verkligen har varit bra senaste säsongerna. Martii Järventie som varit stabil back i finska ligan senaste åren. TIK har koll på honom enligt Aftonb.

Sv: Silly Season 07/08
Ifrån min profil:

Rykten...

Tränare:
Charles Berglund - enligt div. medier redan klar för Timrå!
Per Nygårds - enligt div. medier redan klar för Timrå!

Backar:
Jyri Marttinen - enligt div. medier redan klar för Timrå!
Martti Järventie

Forwards:
Fredrik Hynning - enligt div. medier redan klar för Timrå!
Mika Pyörälä - enligt div. medier redan klar för Timrå!
Alexander Larsson
Anton Axelsson
Erik Andersson
Jari Viuhkola
Jhonas Enroth
Mikael Zajkowski
Niklas Nordgren
Patrik Berglund
Per Hållberg

Sv: Silly Season 07/08
Danfj: Stefan Öhman kan ni glömma. Han kommer aldrig att spela för nån annan svensk ES-klubb än MoDo om/när han flyttar hem från Finland.

Han kommer ju nämligen från en MoDo-familj utan dess like.

Sv: Silly Season 07/08
Tog bort Nordgren då han blir kvar i Schweiz ett år till. Någon fler jag kan stryka (eller lägga till) ifrån listan?

Sv: Silly Season 07/08
Laken: Ett tips är att stryka Hållberg också.

Sv: Silly Season 07/08
Laken: Hållberg har väl redan placerats i MoDo.

Sv: Silly Season 07/08
Laken: Och Patrik Berglund sägs väl vilja fortsätta i VIK Hockey.

Sv: Silly Season 07/08
Salle & Dream Team: Är han verkligen helt klar för Modo då?

Sv: Silly Season 07/08
Laken: Du kan ta bort mig från listan över tänkbara nya tränare. Jag har inte tid och funderar på att släppa till Challe.

Sv: Silly Season 07/08
Laken: Inget är väl 100% klart förrän det presenterats officiellt men... Ja!

Sv: Silly Season 07/08
Dream Team: Jo, jag läste också det. Men helt säker kan man ju inte vara förrän han verkligen skrivit på (för VIK).

Sv: Silly Season 07/08
El Maco: Jag tror du gör en "Göran Persson" och säger nej men tackar ja till slut ändå... ;-)

Sv: Silly Season 07/08
Laken: Nej, det är helt sant, men det han säger själv talar väl för en fortsättning i VIK...

"Patrik Berglund vann den interna poängligan i Västerås och anses vara en av svensk hockeys största talanger. Och flera elitserieklubbar är intresserade av att få talangens nanmnteckning på ett kontrakt.
Men nu har Patrik Berglund, som har ett år kvar på kontraktet med Västerås, inlett diskussioner med Västerås om att omförhandla det.
–Jag trivs bra i VIK och jag tror att det kan vara bra för min utveckling att spela ett år till i allsvenskan, jag är bara 18 år, säger han till Vestmanlands Läns Tidning."

Sv: Silly Season 07/08
Dream Team: Ok, plockar (efter viss tids fundering) bort honom också.

Sv: Silly Season 07/08
Laken: Det var säkerligen klokt. Hur ser din lista ut nu när den blivit uppdaterad?

Sv: Silly Season 07/08
Laken: Jari Viuhkola... ?! Finns det någon nerskriven grund bakom det? Nån tidningsartikel eller liknande?

Sv: Silly Season 07/08
RocknRolf2: Nej, inte annat än att han är på väg till Sverige och kan ses som en bra ersättare till Warg (om han nu sticker).

Sv: Silly Season 07/08
Strålman lär försvinna, men vore guld om han stannade ett år till. Vidare bör man göra sig av med Kokko och Koskinen. Som 8-9e back går Sebastian Erixon in med största sannolikhet in.

Sanny
Styf
Marttinen
Moe
Erixon
Lotvonen

Kokko, Svedberg eller Koskinen kommer att få stanna, har svårt att se att man värvar två-tre backar varav den ena måste vara högklassig för att ersätta Strålman och lär kosta deg.

Sv: Silly Season 07/08
Alltså vad vi verkligen saknar är ju forwards med lite mer kvalitet i de här extra momenten... snipers, kreativa spelare, nån tank som bryter in på kassen.

Rent gnuggarmässigt har vi förmodligen seriens bästa.. alla gör ett jävla jobb och är obehagliga att möta men vi har inte många som kan sprätta upp den i krysset. Jag förstår att det är tryggare att värva spelare med ett hårt jobb som adelsmärke - även våra stjärnor som Hedström och Hahl har ju det faktiskt - men det är inte för inte vi är seriens typ lamaste lag i rent målskytte.
Våga värva med risk - våga för att vinna!

Jag säger en spelare som Fedorov i Malmö. Vad säger Nubben?

ps. Hoppas Warg drar! Vill inte ha han kvar i Timrå.

Sv: Silly Season 07/08
Men sannolikt kommer man inte värva nån spelare som inte är känd för sitt hårda jobb - Och sannolikt kommer vi inte ha någon i närheten av 20 mål nästa säsong heller.

Sv: Silly Season 07/08
RocknRolf2: I striden mellan Yin och Yang eller i Timråbokens fall, SMÅLAND och RocknRolf2 så hoppas jag att det nästa år blir SMÅLANDS tur att skriva "vad var det jag sa" när säsongen är över.

Sv: Silly Season 07/08
RocknRolf2: Wargs två första perrar idag var ju var inge bra..vet inte varför han försvinner så fruktansvärt i flera av dom här matcherna..Han tekade upp sig i tredje å blev lite bättre men han såg ut att vara tagen av stundens allvar i flera matcher här på slutet när det drog ihop sig,tyvärr!

Sv: Silly Season 07/08
El Maco: Jag med. Tyckte dock SMÅLAND föll lite i ramen den här gången när han tog ut det inför 6:e matchen. Ajabaja

Sv: Silly Season 07/08
Långben: Han ville inte sänka sin framtida arbetsgivare...

Sv: Silly Season 07/08
Nånting som är väldigt viktigt inför nästa säsong är att utveckla E.ON Arena. Bygg ut, minska ståplats, mer sittplatser, mer loger, mer pubar, mer kiosker. Allt som allt mer pengar starkare ekonomi. Snart har Timrå minst och sämst Arena så det gäller att hänga med.
Money talks....

Sv: Silly Season 07/08
RocknRolf2: kapa bort 150000 tusen på glidarns lön å försök att få tag i en riktig målgörare!

Sv: Silly Season 07/08
Salle: alla spelare blir ju bättre när dom lämnat modo

Sv: Silly Season 07/08
Foyn:vet inte vad som hände med Wargen!men nått jävla tok måste ha hänt från ha varit så jävla bra i fyra första matcherna å sen var det som han bara la ner allt!

Sv: Silly Season 07/08
Frella: Kokko lär juh bli kvar då han har kontrakt över nästa år.
Min omdömme om honom är: Bättre än Aaltoos sista år men lite för många brister. I alla fall för att spela med Styf.

Sv: Silly Season 07/08
Kommer det något pressmeddelande idag tro?

Sv: Silly Season 07/08
Laken: Troligen inte. (kolla länken)

Sv: Silly Season 07/08
Jari Viuhkola, vad var det jag skrev igår?

Sv: Silly Season 07/08
Vi kan helt räkna bort Warg nu. Jag lipar inte direkt. Vi kan lätt hitta en ersättare! har dålig respekt till nån som viker ner sig och skriver på för modo mitt under brinnande säsong. Fyfan!

Sv: Silly Season 07/08
Laken: Viuhkola är högintressant stoff. Tufft att konkurrera med Frölunda och HV dock. HV snodde ju en finncenter av oss ifjol vill jag minnas.
Vad talar för oss då? Jo, Viuhkola kanske vill spela med klubb och kedjekamraten Pyörälä även nästa säsong...

Sv: Silly Season 07/08
RocknRolf2:
Grattis Modo!!! Hoppas det går bra för er i semifinalspelet. TIK är inget dåligt lag, ni slog ut oss, alltså är ni bra.

TIK har presterat en bra säsong, glöm inte alla skador som drabbat oss.
Och vilken fantastisk kvartsfinalserie vi fått vara med om. När alla får lite distans till det som varit kanske fler inser det. Inte
minst "pessimistrockarn" som i nederlagets stund far ut med skit mot både Nilsson, Hallin och flera. En Per Hallin som under flera år varit en sann Tik-are, en lojal slitvarg som alltid gett det han kan för klubben, både på och vid sidan om rinken, ett sant Timråhjärta i den grabben. Tack Per Hallin! Lycka till i din fortsatta karriär, vad nu din nästa klubbadress än blir.

Det skulle vara intressant att veta hur många av säsongens matcher RR2 egentligen har sett? Han som i tid och otid bara hemfaller åt att svärta ner dom egna spelarna, sportledare och klubbledning. RR2 är en ÄKTA gnällspik!

Nu smälter vi det här och ser fram mot säsongen 07-08.

Vi är ju Timrå och vi ger alldrig upp!

Sv: Silly Season 07/08
John K: eh, Hallin? Hallin har jag väl ändå inte attackerat? tvärtom, har tackat han för tiden hos oss. Återigen: Tack Hallin!

Jag har sett en del matcher den här säsongen ja. Antagligen helt i paritet med övriga utomsocknes hockeysnackare.

Äras dem som äras bör, och dit hör Timrås ledning och (flertalet) spelare.

Sv: Silly Season 07/08
John K: Är det omöjligt att bara låta RR2 uttrycka sitt supporterskap på det sättet som han vill?

Hallin kommer absolut saknas, han fick dock aldrig riktigt den där boosten som man hoppades på. Det är hans mentalitet som man kommer sakna allra mest.

Sv: Silly Season 07/08
RocknRolf2: Regin blir andracenter nästa säsong om Warg drar. Det tror jag iaf.

Sv: Silly Season 07/08
dr-nix: Möjligt, men jag tror bestämt man tar in nån center i så fall. För om Warg drar, vem blir fjärdecenter?

Sv: Silly Season 07/08
RocknRolf2: Okej att man kollar sig för angående finnen där, jag var själv inne på det spåret själv. Det vore ju tjänstefel att inte försöka värva till sig en sådan klasslirare om chansen finns. Men jag tror mer på Wandell/Andersson spåret. En ung lovande center som kan bli fjärdecenter.

Sv: Silly Season 07/08
Kan bli hyfsade kedjor nästa säsong, till exempel...

Timo Pärssinen - Riku Hahl - Jonathan Hedström
Mika Pyörälä - Jari Viuhkola - Fredrik Hynning
Oscar Sundh - Peter Regin - Peter Nylander
Mattias Wennerberg - Johan Andersson - Robert Carlsson

Sv: Silly Season 07/08
Laken: Ser kanon ut, det vi behöver är 2 klassbackar till, minst.

Sv: Silly Season 07/08
dr-nix: Kanske det, själv tror jag det är vettigare att satsa på en andrecenter som anses vara klart etablerad. Nog för att Regin kan spela andrecenter, men tappar vi en landslagscenter ser jag gärna att vi värvar nåt motsvarande för att inte tappa mark. Laget blir ju inte sämre av att vi värvar tungt liksom. Dessutom behöver vi en spelfördelare - se bara hur Kenta notoriskt matchade Hedström (t ex) i spel 5-3, gång på gång utan resultat

Sv: Silly Season 07/08
Laken: Jag byter gärna ut Wennerberg mot B. Svensson, annars ser det hyfsat ut...

Sv: Silly Season 07/08
RocknRolf2: jo visst, jag håller med om att man bör satsa på finnen om chansen finns. Viktigast känns dock backsidan just nu. Jag vill se ett par riktiga klassbackar till i Timrå (förutsatt att Strålman försvinner). Nu när Nilsson troligtvis försvinner finns det en tänkt ersättare till honom då eller?

Sv: Silly Season 07/08
dr-nix: Jo, Marttinen är klar och han verkar ju bra. Men visst, vi behöver nån riktigt bra back utöver honom. Nån som går i första backpar typ.

Nilsson...? Menar du Magnus Nilsson? Han är ju inte direkt svår att ersätta.


För övrigt tror jag det är ganska stor floppvarning på Hynning, i alla fall om man förväntar sig att han ska producera som i Lule

Sv: Silly Season 07/08
Mappe: Sorry, glömde visst Björn. Men det är ganska jämnt mellan honom och Wennerberg om den platsen.

Sv: Silly Season 07/08
Laken: Björn har ju kontrakt för nästa säsong, det har inte Wennerberg, och det ska han heller inte få...

Sv: Silly Season 07/08
är det klart att hallin lämnar laget?

« · 859483 · »