Simmalugnt: Det jag menade, och dessutom skrev, var att det är hjärndött att resonera som om ledningen helt enkelt missat att Koskinen varit rejält skadedrabbad senaste åren. Tror du Kent Nubb sitter och läser detta nu och brister ut i ett "men helvete, just ja! Hur fan kunde jag missa en sån sak? Aja, nu är det ju för sent..."
Jag tror ärligt talat att så ICKE är fallet. Men jag håller med, risken för att han återigen torskar på en skada är lika stor som att Helg Ernest kommer bjuda på åtminstone en festlig felstavning inom den närmsta framtiden.
RocknRolf2: Tycker inta att Timrås spelare gjorde nån sämre insats än nån annan. Men Wargs hjärnsläpp var inte vidare klyftigt.. men så har han ju ritat på för Modo oxså.
Det är klart att de inte har "missat" det. Det som gör mig orolig är att det känns som ett kvitto på att man blundar och resonerar att säsongens skador bara var otur.
Hahls skada var maximal otur. Koskinens och Lotvonens var det inte. Just där kommer vi åter igen att få ge oss ut och jaga backar(som oftast håller medioker klass) mitt under säsongen.
Simmalugnt: Jag vill inte tro att Lotvonens skada var något man kunde förvänta sig och som var väntat, som sagt så berodde hans skadefrånvaro i Leksand på ett hjärtfel och inte på något ledband eller liknande. Dessutom så är han ju "bara" 31, vilket väl inte känns speciellt gammalt om man ser till att han är back.
Men nu handlade det om Koskinen, och ja, han måste betyda oerhört mycket för laget.
Knylan: Lotvonen var dessutom magmuskelskadad en längre tid i Leksand..
och det är bara att nu hoppas att det sista ingreppet i knäet hemma i finland gör susen men det var ju enl. rapport en lång rehab.som gällde först innan han överhuvudtaget kunde börja köra upp styrkan i det benet har jag för mig..så nog skulle vi behöva en 9:e stabil etablerad back till..det känns hårt att lägga det ansvaret på Sebastian Erixon om våra finska "krappar" inte håller ihop.
Men nog unnar man Kalle K. en bättre avslutning på sin karriär i Tik än årets och att han både som spelare och person är en sammanhållande "finlandssvensk" länk i laget skall nog inte underskattas..plus hans förmåga att stötta dom unga och nya spelarna..vi har ju många sådana.
"Kimmo Lotvonen har haft stora skadeproblem hela säsongen. En krånglande magmuskel höll honom borta från spel in i november. Sedan dess har han hunnit med tolv matcher och fyra poäng."
Simmalugnt: Jag avvaktar kommande säsong för att avgöra huruvida hans skador beror på att han är skadebenägen, eller om det bara varit extrema tillfälligheter som spelat in. Vi kommer förmodligen inte ha samma skadehelvete kommande säsong, och således inte heller behöva belasta dom bästa spelarna lika hårt som föregående. Det är svårt att liksom kalkylera med skador, även om man mycket väl vet om att dom alltid uppstår.
Han verkade ha en tung säsong 03/04 men säsongerna före och efter i Finland så verkade det ändå som att han medverkade i merparten av matcherna. Nu återstår det ju dessutom att se vilka men han får av knäskadan.
Simmalugnt: Som sagt, jag instämmer gällande Koskinen men litar ändå på att Nubb & co tagit ett riktigt beslut. Lotvonen tror jag inte är så skadebenägen som alla vill få det att framstå, även om det är svårt att låta trovärdig när han bara lirat 42 matcher på två säsonger.
Men, det hade varit lajbans med låt säga Torgny Sjödin.
Hoppas du har rätt om Lotvonen, för när han är hel så är han RIKTIGT bra.
Men Sjödda i all ära, Skulle hellre ta Aki Berg, den bästa back jag har sett i Timråtröjan....(Ja, Lill-Strimma dog innan jag föddes.) men han hade väl förlängt med TPS?
Simmalugnt: Min dröm är en back som spelar utan visir egentligen, sen får han vara kass om han vill. Men så länge han/hon spelar utan visir så är jag nöjd.
Det handlar om identitet nämligen, vår egen, MoDos identitet. Människan visar vilken den är genom att markera vad den inte är, om vi inte har någon lillebror, hur ska vi då veta att vi är storebror? Det är därför jag tittar in då och då. Det är viktigt att veta vilka man tillhör och vilka man inte tillhör, vi och dom. Timrå är dom andra, de som exkluderas. Timrå är lillebror.
Nu var det ju inte det jag syftade på, men det är bra att du erkänner att du hänger här. Och ja jag förstår att du vill ha lite trevlig omväxling i stället för att bara leva på "The dark side" så du är välkommen hit för att andas.
Jag tänkte mer på det faktum att det kändes overkligt att en Modoit citerade Nietzsche. Till skillnad från oss Tikare som är både vackra och intelligenta.
De eviga blåmärkena på Timråsjälen som vi åstadkom när vi dängde upp er i kvarten. På dessa brukar vi bonka med denna trumstock. På så sätt förblir de ömma. Dessa blåmärken kommer aldrig att gå bort. När jag träffar en Tik behöver jag aldrig mer säga något. De förstår vad vi menar.
Knylan: "Jag tror ärligt talat att så ICKE är fallet. Men jag håller med, risken för att han återigen torskar på en skada är lika stor som att Helg Ernest kommer bjuda på åtminstone en festlig felstavning inom den närmsta framtiden."
Jag säger bara "vart/blev!"
Sopa din egen bro innan du attackerar dyslektiker!
RocknRolf2: Samtidigt måste du väl erkänna att de är en kittlande tanke att ha både Pebbens och Micke Nylanders Små bröder i laget, över en längre tid. Tänk om dom vill avsluta kariären med att spela med sina bröder
Som vanligt har vi inga som tar hand om "grisspelet"...
Vem ska ta skiten framför målet ? Vem ersätter Nilsson, Hallin, Wennerberg? Förstår inte hur Nubben tänker, men någon härinne kanske kan förklara för mig...
Kongo: Tänkte inte på det...att han är "förs(t)svenskad" men Du kanske har rätt en del supportrar fån andra lag hackar ju på Tik för att vi har så många finländare så där blev det ju en mer utblandad då..
Baker: Tror tanken är att vi ska mer åt hållet att vara ett mer spelande lag och mindre checkande. Dvs mer VF och mindre Luleå(iaf innan Learner).
De killar vi har som gör skitjobbet blir Björn Svensson, Oskar Sundh, Robban och ev Nylander. Jag tror det är bra att antalet grindare minskas, enda sättet vi på allvar ska kunna slåss om ett SM-guld i framtiden. Dock kan inte alla av den typen försvinna...
RTS: Allvarligt talat vad ska sjödin göra i timrå en säsong? nej han kan stanna i brynäs hans säkert sista säsong.Det ryktet var nog bara ett aprilskämt,några gick säkert på det andra inte.Ok det är duktig kille men tror inte att han skulle göra sig själv rättvisa i timrå.
JimmyH: Jag kan fortfarande tycka att våra duktiga defensiva forward har räddat en mindre bra backbesättning. Men nåsta år ser backbesättningen totalt bättre ut än iår, trots förlusten av Strålman.
Vi får in två backar som ska gå in bland 6 backar + att Lotvonen blir som ett nyförvärv om han nu kan hålla. Hoppas de inte stressar för mycket med honom bara...
Ut av de som spelade "ordinarie" är då Strålman. En kraftig förlust men borde kunna täckas upp av de 2 ordinarie som kommit in + en Moe på uppgång. Vi tappar lite spets men får bättre bredd...
Visst det är inte en backuppsättning fylld med landslagstjärnor men att påstå att dom inte håller för ett slutspel är ju rent ut sagt löjligt. Jag undrar om ni sett Timrå IK spela hockey någon gång.
Dessutom vad säger att Kokko måste vara lika ""dålig"" nästa säsong, Moe bör ju absolut bli bättre (killen är ju faktiskt riktigt lovande). Styf är en back jag litar på, när han är i gott slag kan den killen vara en viktig pjäs i Timrå.
Får Lotvonen vara skadefri(från svårare skador) så har ju han visat att han håller ganska hög klass igentligen, Koskinen är i samma sits får han bara bli skadefri så är han faktiskt en bra kille att ha i laget rent defensivt och Sanny bör ju ingen tvivla på.
Nyförvärven får vi väl se men Nubbens förhoppning är nog att Jonsson ska få ett genombrott nästa säsong.
JimmyH: backarna och Backlund ska ha cred för att vi släpper in få mål. Tveklöst. Men samtidigt har jag en bestämd känsla av att backarna har en betydande del i vårat dåliga målskytte... uppspel, offensiva utflykter, pp mm.
Efter att ha läst artikeln i länken har jag lite större förståelse för "Nubbens" agerande. Kalle får "lön efter prestation". Dessutom nämns ännu en gång att "Pyörälä väntas presenteras inom kort"...
RocknRolf2: Det håller jag med om till 100% och det är också något jag har påtalat under hela föregående säsong.
Jag är mycket orolig för avsaknaden av spelande backar. Däremot så tycker jag att det är fel att påstå att backbesättningen inte håller slutspelsklass.