Lill-strimma: De tycker ja inte.. De kostar ju nästan inget att åka hockeybuss.. Sen så klagas de alldeles för mycket..Stanna hemma då så slipper ni köer och allt annat ni klagar på!
Klart som korvspad att de måste göras om så de går smidigare ut till E4an. Men de kommer ju inte bli nån flytt av nån arena detta år och inte nästa heller..Skriv ett brev till Timrå istället än här och berätta vad ni tycker.
Så nu är de bättre att vi lägger ner detta snack och pratar hockey istället. =)
Blizzard: Ni är som min tjatige 12åriga son. Han tjatar dagarna i änd att han skall ha en "Fiddy" (Leksaks cross hoj) Men han har ingenstan att köra den, mer än 1-2 ggr/år Då tycker jag det är bortkastade pengar att lägga 12000 spänn på dyligt.
"...Där Marcus har du en av dom envisa Timrå (thha) borna som inte kan inse förändring, varför jämt norrlandsborna ? sorligt värre! inte konstigt att Södra delen håller på ta över svensk hockey!"
Frella: I karlstad funkar det? Dessutom väldigt bra. Men dom kanske har en annan attityd och de ser man ju i Ekonomi Toppen. Även fast det tar uppåt 45 minuter att ta sig tillbaka till torget i Karlsta med hockey bussarna. Inte faan gnäller dom. (Värmlänningarna alltså)
Helg Ernest: Närheten till nöjeslivet utöver hockeyn och en ökad komfort i arenan(den har vi är ju aningen trångbodd i pauser). Sen som Sjöbba säger, hockeybussarna rullar inte många säsonger till om ens någon. Vad händer då? Dessutom är hockeybussarna i nuvarande form för dyra och tar för lång tid för att det ska vara värt det i slutändan. Precis som övrig lokal trafik.
73Sjöbba: En liten fråga bara... Hur många procent av de som går på Timrås matcher är hemmahörande i Timrå kommun? Är det 70 eller närmare 30?
Jag tycker det verkar vara en ganska svår fråga. Men om det är 70% timråbor som åker dit nu, så kanske en del inte tar sig till en ny om den är i Sundsvall. Sundsvall borde inte heller vara något jättebra värvningsställe med tanke på den rivalitet som alltid nämns här. Så man kanske får mindre folk än de man tappar. Att sen flytta sin högborg till rivalernas centrum måste svida för den mest inbitne fantasten. Att Modo flyttade ifrån alfredshem som alltid hör ihop med modo till framnäsudden känns inte som samma sak då det inte fanns någon rivalitet mellan områdena.
Men nog lär det kanske blir fler som ändå kommer på matcherna om det är lättare att sig dig för den stora klungan samt att hallen är finare och bjuder på mer. Tror nog ni klarar er med befintlig arena ett tag till, men i långa loppet så måste nog en förändring till.
Helg Ernest: Lokaltrafiken, Helg Ernest! Lokaltrafiken! Den är billigare, reguljärare och har ett större område samt är bättre än hockeybussen vars existens är hotad.
Ice Tea: Hur har du tänkt lösa det då? Hur många bor mitt i city så dom kan gå till machen? Tror du att dom går från Södermalm, Granlo, Skönsmon osv. Vinter kallt, skulle inte ens tro att Skarin går från korsta, nä då blir det bilen. Var skall du parkera bilen då? Om jag ändå måste ta bilen, då kan jag väl lika bra åka till Timrå? Kom inte med bussen da! För då kan du lika gärna åka hockey buss till Timrå.
Detta med att flytta hallen är bara en fix ide som Per-Happs har fått på hjärnan. Skulle snarast påstå att han är ett "Troll" i denna fråga.
Nä, fixa trafikcituationen vid Eon och folk kommer till matcherna. Nu väljer man heller TVn om den möjligheten finns, istället för att köa ihjäl sig
lincoln: Det kanske finns fog till varför lokalpatriotismen lyser igenom och färgar in dessa typer utav debatter gång efter annan. Det är ett kulturarv som går i graven ifall arenans placering flyttas. Det finns en invävd rivalitet mellan Timrå och Tunadal. Och vi har ju fusionen Sundsvall/Timrå Hockey i färskt minne som gick käpprätt åt helvete. Timråborna är rädda för ännu ett misslyckande varav jag är en av de insnöade och lokalromantiska individerna.
Vi höll ju för i helvete på att slarva bort hockeyn i den här regionen med det där "samarbetet". Så länge det finns två sidor utav samma mynt kommer du aldrig att kunna förena en Sundsvallare med en Timråbo. Timrå är och skall förbli en egen kommun. Jag vägrar bli en Sundsvallare. För min själ finns norr om Merlobäcken. Det skall ingen få ta ifrån mig.
Däremot förespråkar jag mer än gärna gränsöverskridande samarbeten där man hjälps åt och går hand i hand. Men identiteterna skall vara separerade och åtskilda. Låt oss vara överens om det.
Jag hoppas jag slipper se Sundsvall våldta Timrå under min livstid. För skulle det faktumet ske skulle jag gråta blod hemma vid mitt köksbord.
lincoln: När det presenteras en lämplig plats i Sundsvall då är jag på trots at jag är en insnöad Timråbo.
Var i Sundsvall är det lämpligt med en ny arena? Det är ju första frågan som måste lösas.. Låt säga att den byggs i hamnområdet, norra eller södra... Norra går bort där ska det ju byggas hyreshus eller nå't. Då återstår södra hamnområdet bakom Clas Ohlson/nya bolagsverket typ.. Då kanske man får åka hockeybuss eller paddla genom Alnösundet...
Fler lämpliga ställen efterlyses...
Giffarnas arena ligger mitt i stan men inte lockar de sina marginalåskådare vilket naturligtvis delvis beror på produkten som erbjuds, komfort m.m.
Lösningen är kanske en multiarena för 7-8 000 åskådare, för hockey, innebandy, basket, boxning m.m. bakom Bolagsverket och att E4 får en ny sträckning förbi Sundsvall.. Gågator från centrum mot kasinot och arenan, ny hamnterminal för kryssningsfartyg bredvid arenan.
Hur ställer sig Sundsvalls kommun till detta?
Och Timrå Kommun??
Sen håller jag med den som skrev att det borde göras en ordentlig publikundersökning om arenans placering och hur många Timrå resp Sundsvallsbor som går på Timrås matcher och vad de vill se för sorts arena och kanske framför allt hur företagen ser på detta.
Trevlig sommar och hopp om lite nya spelare till Timrå snart!!
Det är fascinerande att denna diskussion alltid dyker upp av samma anledning och slutar med samma insnöade insikter.
Om jag får påminna om frågan: Hur skall vi nånsin kunna ta guld och Hur skall Timrå klara av att hänga med ekonomiskt
- Ny arena - Modernare arena - Större arena - Läglig placering för att locka marginalpublik
Lustigt att detta alltid slutar i nån sorts lokalromantisk Vi ska minsann inte flytta på oss och vill nån jävel komma och kolla får de minsann paddla i Alnösundet eller ta sparken från Sundsvall fyra timmar före match...
jamen skit i guldjakten då!!
Förstår inte att det skall vara så svårt att se föreningens bästa. Vad spelar det för roll om arenan ligger i Sundsvall. Det devalverar ju inte varumärket Timrå IK.
Tvärtom - Det stärker varumärket - När skall det gå in i huvet på folk?
73Sjöbba: Tror också Birsta skulle vara ett bättre alternativ. Dels för att damerna i sällskapet kan handla loss under tiden och ändå vara nära arenan. Gubbarna på arenan och öla och kärringarna på IKEA eller någon Outlet
Tänker på Mannheims SAP-Arena där stod även bröderna för logistigen De betalade helt enkelt för den spårbundna trafiken också förutom Arenan. ca 5-7km spårbunden trafik från City
Helg Ernest: Sedan har vi lokaltrafiken vars knutpunkt är just Sundsvalls C, vilket jag tror skulle kunna göra en skaplig skillnad gentemot dom nuvarande hockeybussarna.
Skapa en omröstning till höger här på sidan om var man vill att arenan ska vara, men glöm för guds skull inte Matfors som alternativ.
Frella: Skulle dom inte bygga om och göra en vettig trafikplats vid Eon?
Jag tror största delen drar sig folk för att måsta sitta i kö uppåt en timme ibland, när man skall hem. Får dom bort det är hälften vunnit.
Någon nämde Löfbergslila tidigare. Där går det bussar från stan, så bussarna tar upp hela parkeringen framför entren. Det står nog uppåt 20-30 bussar där var match minst. Där är det en kultur att hoppa på hockeybussarna inne på torget. Går man dessutom och tar en öl på någon krog, får man offtast en biljett till bussarna. Så tydligen är det krogarna i Karlstad som bekostar torgbussarna. Sedan går det 4 fasta busslinjer till LBL, sedan varenda sammhälle utanför, har egen buss till arenan.
Marcus: "Vart är ni Timråbor som är för denna sjuka regionsindelning? Ert närmsta sjukhus blir vart, Umeå?"
från thha: "Kan inte tänka mig att Timrå IK skulle kunna heta Timrå IK om man förlägger en arena söder om PussyCats (hmmm... Bobcats.)"
...Där Marcus har du en av dom envisa Timrå borna som inte kan inse förändring, varför jämt norrlandsborna ? sorligt värre! inte konstigt att Södra delen håller på ta över svensk hockey!
Frella: Nu har jag ingen aning om hur det ligger till. Men kan det tänkas vara så att Timrå redan fått in ett ganska stort antal marginaltittare? Hur mycket ökade publiken när ni gick upp? Om det är ganska stor skillnad så kanske man har det och det blir ännu svårare att få ytterligare marginalpublik. Om inte så ligger man bra till. Men samtidigt så betyder väl högre serie/mer publik så vem vet.
Frella: Svårigheten är ju oxå den att nu har man två centrum att välja på (Birsta och Sundsvalls C ) Sundsvall C blir ju då som i Övik . Medans Birsta som ligger på vägen ut defentivt är fyllt av marginalpublik. Hur mycket hockey publik bor inne i stenstan ? Hur många Birsta kunder kan tänkas avsluta sin handlings dag med en hockey match ? Hur stora kostnader för Timråik skulle uppförandet av ny arena bli ?
Tvåtalla Många? du visar oss en. Åh ja dom har inte heller gångavstånd till centrum, men då bör du tänka på, Färjestad hade mycke publik men har tappat mycket dom senaste säsongerna, mycke på grund av att deras lag inte går som det oftast gör!
Tvåtallar: För att locka mer marginalpublik krävs mer eller mindre gångavstånd skulle jag tro. Timrå kommer väl alltid ha kvar de som alltid går på matcherna, men för att växa krävs en ökning av just marginalpubliken. Den når man inte genom en arena mitt i ingenstans där man antingen måste ta bilen eller hockeybussen. Folk är för bekväma för att det ska vara värt alla "steg" bara för att se lite hockey.
thha: Det är många arenor som inte har gångavstånd från centrum. www.hitta.se/ViewDetailsPink.aspx?Vkiid=6zTBoqyajIq5bUZ1SBluag%3d%3d&vad=arena&var=f%e4rjestad Men som ändå har mycket folk på matcherna. Och i vår region har man byggt ett nytt handelscentrum i Birsta. Medans stenstan är de naturliga centrum med resturanger och casino. Jag ser inga problem med att låta arenan stå där den gör. Det är löjligt korta avstånd mellan Sundsvalls C, Birsta, och Timrå med norrlänska mått mätt. (Dessutom motorväg) Komunikationer, på och avfarter kommer att förbättras i takt med att publiken ökar. Det är en naturlig utveckling. Förutsättningarn för att hålla en hög publiksiffra är stor med tanke på folkmängden i närområdena och folk som rör sig i och runt Birsta. Som jag ser det är det främst tre faktorer som fyller en arena i Timrå
1: Den sportsliga framgången (Där ligger vi bra till) 2: Hockey intresset i regionen, och konkurensen till andra evenemang. (Där ligger vi också bra till) 3: Helhets konceptet på produkten Timrå IK, Färg o form belysning, returanger,bekvämligheter, och framförallt fina miljöer och lösningar som lockar hela familjer till matcherna. (Där finns det enormt mycket att jobba på)
Som jag ser det är det ändå punkt tre som är enklast att åtgärda. Och jag tror att arbetet med den punkten måste starta snarast.
73Sjöbba: Förstår inte vad som gör att hallen inte kan vara på nuvarande plats! Svårt att ta sig dit/från? Stockholmare tycker säkert att det är lätt att ta sig till och från Råsunda? eller! Varför inskränka sig att Sundsvalls innerstad ska ha allting, kanske dags att vidga Sundsvalls innerstad att bli "större" genom ordna med tillfarter och utfarter vid hallen för att göra resan lättare till de rödvita krigarna! Kan inte tänka mig att Timrå IK skulle kunna heta Timrå IK om man förlägger en arena söder om PussyCats (hmmm... Bobcats.)
Helg Ernest: Hm din eknomirapport stämmer inte riktigt enligt dessa siffror...
Soliditet så ligger Sundsvall på plats 258 mot Timrås 260 (jämt så det förslår) Lärartäthet så är sundsvall på plats 108 mot timrås 237. utgifter för skola ligger sundsvall på plats 140 mot timrås 246. Timrå är därimot bättre på äldreomsorgen, en hedrande plats 53 mot sundsvalls plats 131.
Totalt bland sveriges kommuner så "rankas" sundsvall som nr 155 mot timrås 217.
Per HApps: Ang. sjukvården och vi är knuten till Umeå univeritets sjukhus. Specialistvården för Västernorrlandslandsting ligger i Umeå. Varför dom skall knyta ihop det med resten av norrland, beror på att försöka rädda kvar det sjukuset , med dess kompetens.
Vi har i princip lika långt till Akkis i uppsala. Vilket förmodligen även har bättre vård. Men skall kompetensen höjas och finnansieras. Då behövs större patient underlag och fler som bidrar ekonomiskt.
Man får se det som ett försök att bibehålla och utveckla den specialistvård som finns i Norrland.
Ang kommunerna. Jag får väl räkna mig som bonde då om man skall lyssna till de intelektuellasdiskutioner här. (Eller var det kanske brist på ?)
Ta bara rent ekonomiskt, så har Timrå en bättre ekonomi än sin grannkommun, ej heller närheten av deras skulder. Visst betalar vi högre skatt än dom också, men i gengäld har vi nästan halva dagisavgiften. Vi har mindre klasser i skolan, vilket kanske ger bättre resultat.
Men va vet jag, jag är ju bara en fattig bonndräng
Marcus: Deta är ju bara att kika på en karta över regionen (se länk) så ser vilket blindstyre som hellst att det skall bara vara en kommun (Sundsvall) och att Timrå skall vara ett postnummer (86100).
Problemet är att politikernaoch tjänstemännen är så rädda om sina egna jobb att dom inte ser till regionens bästa.
Något är sjukt i den mkt socialdemokratiska kommunen Timrå. Istället för att närma sig Sundsvall så går dom med i gruvregionen i norr. Vad är det för murvlar som styr i kommunen egentligen? Timrås starke man Kenneth Westberg verkar vara den ende som förstår vidden av detta och gör sin röst hörd. Alla Timråbor jag känner ställer sig helt oförstående till varför Timrå går med i gruvregionen och skapar en regional mur vid Merlobäcken. Vart är ni Timråbor som är för denna sjuka regionsindelning? Ert närmsta sjukhus blir vart, Umeå?
Det som bör diskuteras är hur vi ska kunna slå ihop kommunerna. I min drömvärld så är kommunerna Timrå och Sundsvall förenade. Fotbollslaget ska vara GIFFARNA (eller IFK) och hockeylaget ska vara Timrå IK. Vi ska ha ett gemensamt stort sjukhus där vi alla får vård utan att behöva åka mellan regioner. Birsta och Stenstan är våra handelscentrum. Tillsammans med Östersund, Gävle och Falun så bildar vi en ny södra norrlandsregion utan gruvtrollen i norr som vi inte har något gemensamt med.
Per HApps: Att bygga i Birsta gör nog ingen glad. Att ta sig dit är lika besvärligt som att ta sig till Timrå från Sundsvall med omnejd. Då måste det vara bättre på att vänta på ett tillfälle i stan ska dyka upp.
Snoop: Med risk för att låta som en vinyl med hack halvägs in i skivan, det enda realistiska alternativet är att bygga nytt i Birsta, då det inte finns någon tomt inne i Stan som är realistiskt.
Snoop: Icke att förglömma så växer den nya generationen upp med att det finns ett elitlag i hockey i sundsvallsregionen. Man har då mycket gratis i nyrekrytering av publikunderlag om man även fortsättningsvis är en elitserieklubb. Med en arena i sundsvall underlättar givetvis detta än mer påtagligt då närheten till centrum isf skulle finnas.
Skarin: Sundsvall har ju problem att hävda sig i storregiontänket redan idag och skulle behöva Timrå och kanske Härnösand mer knutet till sig. Östersund har jag ingen koll på. Det är väl i handeln (Birsta) som Sundsvall står sig stark mot Botniaregionen.
Ö-vik är redan i flera samarbeten med Umeå kommun kring Botniabanan. Sedan skeppar Modo sina spelare i större utsträckning till Löven och det kommer kanske att öka med 45 min pendling.
Dock sker det en dold konkurrens städerna emellan, då Umeå kommer att satsa på en ny multiarena och äventyrsbad, vilket till viss del drabbar Ö-vik negativt.
Skarin: Ja jag tycker iaf att man ska bygga en arena i sundsvall, lika bra att inse de för om de skulle bli en nordisk liga minskar inte Timrås chanser att få vara med om man har ny arena i stan.
mikenomad: Det är klart att Timrå IK kan vara med och utmana de allra största klubbarna även i framtiden. Men den chansen är inte så stor. För det första kan inte hallen ligga där den ligger. Och den kan ju framförallt inte se ut som den gör. Det är nr 1.
Det som behövs är en flashig ny arena för minst 7-8000 åskådare centralt i........Sundsvall. Då kommer Timrå IK fortfarande hänga med och känna sig trygga, vilket man kanske inte riktigt känner idag fullt ut. Det behövs en ny modern arena där det kan hållas konserter och lite allt möjligt i och där läget känns något mer sexigt än i Timrå. Nära City då folk kan gå och ta en bira eller två inför eller efter matchen eller både och. Lätt att ta sig hem med bussar eller att promenera. Hur många är det som går till E-On Arena i Timrå? 10-15 pers? Dessutom är den största delen av dem som går på Timråmatcherna sundsvallsbor. Och redan nu är Timrå IK det som lockar flest folk inom Medelpad. Jag är väldigt övertygad om att intresset inte direkt skulle vara sämre vid en flytt. Snarare tvärtom.
Nu får klubben använda sig av resurser från alla möjliga håll. Ta bara en sådan sak som ett medlemsskap i Timrå IK. Det borde vara obligatoriskt för alla hängivna fans, för alla som går på i stort sett varje match, som följer laget i ur och skur. Men funkar det så i verkligheten? Nej. 200 kr (vuxen) är inte så mycket pengar till något man älskar (för det är ju pengar det mesta handlar om för att en klubb ska lyckas och man vill väl hjälpa till så gott det går), men snålheten tar väl ut sin rätt kanske. Jag är medlem och ska förnya medlemsskapet inom kort.
Hur som helst tror jag inte på detta scenario med förflyttning av arena. Främst därför att det handlar om Timrå Kommun, tyvärr. En kommun som ju egentligen inte vill bli förknippad med staden Sundsvall över huvudtaget. Hellre riktas blickarna norrut eller sidleds. För det är den uppfattningen de flesta får/har.
En sammanslagning av kommunerna (Timrå-Sundsvall) är naturligtvis ett första steg i rätt riktning.
Så mycket kan jag ju i alla fall säga att Thomas "The Boss" Johansson tycker ungefär likadant kring ämnet att en flytt vore det bästa och ett måste. Har i och för sig uttryckt detta i media också några gånger så man behöver ju inte vara jättesmart för att förstå vad han helst av allt skulle vilja.
"Något som däremot också krävs är engagemang och ett genuint intresse bland befolkningen kring orterna". Exakt, och det gäller ju oavsett storleken på orten och allt runtomkring. Engagemang och intresse är ju det viktigaste. Och framtiden med TIK som ett stabilt elitserielag ser i alla fall ljus ut så som det känns idag. Bra inlägg, mikey.
Men nu räcker det inte med några semifinaler som bäst för att sedan bli sämre och sämre. Nej, nu är det final som gäller. Inget annat är godkänt. Så, vart är centrarna som ska få oss till final? Nej men seriöst. Vi är nog en ganska liten klubb, trots allt.
Min dröm inför framtiden är en supermodern arena i Sundsvall City. Då tillhör vi nog rent automatiskt en av toppklubbarna på alla plan i hockeysverige.
Det är en hård och tuff värld att vara en elitklubb, men samtidigt häftig och rolig. Timrå IK har med små medel lyckats över förväntan riktigt, riktigt bra genom åren som elitklubb och får ju nu mera t.o.m. räknas som en toppklubb i elitserien (vilka hade kunnat tro det?). Det är nu det. Men det är ju det här med framtiden, som sagt...
Sen så klagas de alldeles för mycket..Stanna hemma då så slipper ni köer och allt annat ni klagar på!
Klart som korvspad att de måste göras om så de går smidigare ut till E4an.
Men de kommer ju inte bli nån flytt av nån arena detta år och inte nästa heller..Skriv ett brev till Timrå istället än här och berätta vad ni tycker.
Så nu är de bättre att vi lägger ner detta snack och pratar hockey istället. =)