1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 601920 inlägg · 6212 ämnen

Silly season 08/09


Sv: Silly season 08/09
stoff: Ointressant så länge TIK kan betala hans lön utan att äventyra ngt annat.

Sv: Silly season 08/09
JimmyH: Spelmässig skillnad mellan Lars Jonsson vs Lehtonen??

Sv: Silly season 08/09
Tikinmyheart: Lehtonen kan spela back också.

Sv: Silly season 08/09
JimmyH: läste det du hade skrivit om Hahl att han skule få 500k i månaden av oss därför undrar jag om lehtonens lön

Sv: Silly season 08/09
JimmyH: Du är ingen snäll pojke. Tänk på att HS kan tjuvläsas från Gävle också.

Backvärvningarnas moder har hittills inte varit oss nådiga (förutom Skogs då, vilket åtminstone jag är jättelycklig över) så personligen höjer jag bara på ena ögonbrynet så länge.

Sv: Silly season 08/09
Positivt att men nu värvar? doktor Karlsson kunde inte göra underverk tror inte det är hans fel att så många skadas. Har Linkan tillträtt? Tufft jobb väntar sportchefen även om nu Thomas verkar supportra honom.

Sv: Silly season 08/09
TD: Linkan hade väl till den 20:e att avveckla sina åtaganden i IFSH. De borde ändå kunna presentera Jesper Samuelsson i dag.

Sv: Silly season 08/09
Skulle vara underbart om Mikko Lehtonen skrev på... Vilken back värvning..

Sv: Silly season 08/09
Uddan: menar det :D

Sv: Silly season 08/09
Jahapp. Det är visserligen långt till serien börjar, men vad spelar det för roll egentligen. Det mesta är väl som vanligt. En massa skador och osäkerhet kring det, en backuppsättning som måste förstärkas med ett riktigt toppnamn (det gäller väl samtliga klubbar i stort sett överallt, snacka om konkurrens) och en väldig oro kring Hahl och Regin.

Riktigt tråkigt att Moe skadat sig och måste till operation. Han blir borta 6 månader, minst! Hade goda förhoppningar att med en rejäl och hård sommarträning i bagaget skulle utvecklas till en stabil, rejäl och stark Moe där bak, duktig med puck som han ju dessutom är.
Sedan kan väl ingen med rak rygg påstå att det känns stabilt med Timo Pärssinen. Lägg till ett värsta scenario som visar att både Hynning och Svenssons ljumskar inte riktigt håller. Wow. Åtminstone en av dem. Men Jonte hinner väl i alla fall bli fit for fight igen. Hoppas jag, med betoning på fight. Och Erik Andersson.

Skulle vi få Mikko Lehtonen samt behålla Hahl. Då skulle jag bli overkligt glad. Det är nästan ett måste.

Du har många bollar i luften nu, Linkan. Välkommen till Timrå IK, en klubb som ska till final kommande säsong.

Sv: Silly season 08/09
Skarin: Allt går nog åt helvete.

Sv: Silly season 08/09
JimmyH: Mycke spekulationer är det. Tråkigt det där med Moe. Hade hoppats lite på han. Men han har en bit kvar innan han tar en ordinarie backplats. Alltså en av 6.
Näe, nu skall vi se på en repris från kvatsfinalen mellan Timrå-Modo. Går att se på canal+ nu 14.00

Sv: Silly season 08/09
Ja Mikko Lehtonen får väldigt gärna spela med Timrå nästa säsong,

Tråkigt detta med MOE, jag lider med honom, ja men tur i oturen att det hände nu så inte hela säsongen blev förstörd.

Tycker även att det är skönt att se att man verkar ta otroligt allvarligt på Hynnings skador, han får besöka specialist på specialist, inte att Timrå tror otroligt mycket på honom.

Svensson hoppas vi inte är lika allvarligt drabbad som Hynning men ändå extremt bra att han åker med Hynning till Helsingborg.

Nä äntligen blev det lite uppdateringar kring laget och ett rykte, känns som att man blev lite tillfreds i alla fall.

Kämpa på bra nu grabbar under försäsongsträningen och rehaben så ni står redo för den stundande premiären den 18 spetember emot HV71

Sv: Silly season 08/09
JimmyH: Tror du? Nej du är ju en sån här overkligt positiv kille som aldrig ser det negativa, framförallt aldrig med Timrå IK. Allt är bara frid och fröjd i alla väder. Du är nog inte ett dugg orolig kring detta, det är vad jag tror.

*blink blink*

Nej men tänk om man kunde vara en sådan person som inte oroar sig. Vad skönt det vore. Men jag vill gå till final. Det vill du också.
Nu brukar jag inte vara särskilt orolig under silly season och i övrigt, men har fått lite dåliga vibbar den sista tiden med mardrömmar och lite allt möjligt. Jag tål inte höra ordet "skador" längre.

Jag tror i alla fall inte att allt går åt helvete. Men chansen finns att en hel del går åt pipan. Jag är förberedd och realist.

This is TIK and this is what they do.

Sv: Silly season 08/09
Skarin:
Hoppas innerligt att Lehtonen och Hahl skrier båda på treårskontrakt.
Men jag tycker att om vi ska ha en riktigt bra förstafemma som också skjuter in mål i PP bör vi ha en till bra back som kan komplettera Lehtonen.
Det kan man inte säga att ex Lotvonen skulle kunna utan en annan lite billigare men stabil back bredvid...En hårdsjkjutande rightare som är skridskoskicklig och rörlig.
Det skulle vara mumma...

Det som jag blev glad när jag såg var också att hans karriär inte stupar nedåt utan uppåt, på alla säsonger han gjort i SM-Liiga var detta den poängstarkaste, tycker det är konstigt att han inte är med i VM , även fast han blev utsedd till All STar team i Finland , men det finns väl något skäl.

Lehtonen han slår iallfall Jussi Niemi och Jokela med hästlängder..

Sv: Silly season 08/09
Nästa års femmor.....

Pärssinen Hahl Pyrölä

Lehtonen NY

Hynning Regin Tenkrat

Skogs R.Jonsson

Sundh J.Andersson A.Axelsson

Styf - NY

Svensson E.Andersson Hedström

D.Persson - Erixon

Sv: Silly season 08/09
Mackelito: Varför inte kasta in Tenkrat som "hårt skjutande Right back" brevid Lehtonen?

Sv: Silly season 08/09
Jensen_12: Taget. Meddela Challe.

Sv: Silly season 08/09
Tikinmyheart: Ska jag vara helt ärlig så tror jag redan att den tanken slagit honom. Speciellt om nu Lehtonen kommer hit.

Sv: Silly season 08/09
Jensen_12: Förmodligen ser Challe ngt negativt i detta? Varför provade han inte under förra säsongen?

Ärlig ska man alltid vara :)

Sv: Silly season 08/09
Tikinmyheart: Tenkrat är tydligen helt speldum och vet inte hur man gör. Det tycker iaf Challe. Väldigt märkligt enligt mitt sätt att se det och dessutom en märklig kommentar. Tenkrat visade väl inte minst under senare delen av serien och i slutspelet att han inte är särskilt speldum. Det handlade väl mer om andra saker det där.

Jag är väldigt nöjd över att Tenkrat är kvar i laget. Han är faktiskt en väldigt bra hockeyspelare. Inte minst på den här nivån. Han var tillsammans med Bagarn vår bästa och jämnaste forward i slutspelet. Bara en sådan sak.

Sv: Silly season 08/09
Skarin: Hmm speldum? Hur är man då? Han vet hur man tar emot och ger en passning. Han skjuter djävligt hårt, dessutom en av de mest snabbskrinnande forwards i ES.

Jag är också glad att han är kvar. Snabb som blixten men tappar puck lite väl lätt ibland. Sen är han lite sönderläst i sitt spel. Ja du vet, in med pucken efter sargen, glida runt kassen för att sen dra iväg ett skott. Numer "puffar" de ut han och kommer sällan till ett vettigt avslut men han har en jädra energi och jobbar riktigt riktigt hårt.

Om Bagarn behöver man inte säga så mkt, räcker med att titta på VM:)

Sv: Silly season 08/09
Skarin: Operationer är till för att göra människor mer hela och friska. Jag blir glad när jag ser att Timrå-spelare ska operera sig. Det görs ju i syfte av att få mindre sk**or.

Varför kallar de flesta pessimisterna sig för realister för? Det borde betyda att de orden betyder samma sak väl?

Själv så ser jag mig själv som nyanserad och lite grå.

Sv: Silly season 08/09
Skarin: Speldum har inte Charles använt. Däremot brist på spelförstånd och taktiskt sinne.

Det har väl med kultur att göra gissar jag. Men Tenkrat har inte fungerat på den positionen, tyvärr. Han är mer en kontringsspelare.

Sv: Silly season 08/09
JimmyH: Det använde han inte alltså. Okej. Samma sak. Och jag tycker det är rent ut sagt bullshit. Men jag kan å andra sidan förstå lite vad han menar, men det är i andra sekvenser under en match och i hans rörelsemönster.

Kontringsspelare? Ja då, nu har du faktiskt rätt. En mycket snabb sådan som kämpar och sliter. Har ett väldigt hårt och bra skott. Kan även hitta öppnande och långa passningar. Självklart glömde du att nämna lite av det där. Inte särskilt förvånande dock.

Nej, varför utnyttja den enda som kan skjuta på ett bra sätt? Vi har ju under en ganska lång period varit lättlästa i powerplay, så varför liksom ändra menar jag. Varför spela så som många andra lag vill och kan spela i pp. Han har inte funkat där och i den positionen säger du. Gud så många chanser vi fick se.

Dessutom vet både du men åtminstone jag att det inte varit smärtfritt under säsongens gång när det gäller förhållandet kring vissa spelare och tränare. Det är mycket som väger och spelar in varför det sägs och varför det blir som det blir.

"Operationer är till för att göra människor mer hela och friska".
Oj då, du är riktigt djup ibland :)

Jag ser mig själv som nyanserad realist men inte grå.


Tikinmyheart: Håller med. Allt blev bättre och bättre. Inte minst när hans kedjekamrater blev en del i det hela också. Kedjekemi är viktigt.

Sv: Silly season 08/09
Skarin: Varför diskuterar vi Tenkrat som back i powerplay just nu för egentligen?

Jag tycker hur som helst inte att han är en spelare som passar att ställa där. Mattias Weinhandl spelar inte heller back i powerplay. Vissa högerfattade skyttar gör det bättre när de är forwards i powerplay, speciellt de som du säger kan öppna med passningar, vara kvick, kämpa och slita.

Att stå som enbart skytt på backposition i powerplay är ett lite annat spel, där måste man vara lite kyligare och smartare. Och kanske framförallt vara positionssäker.

Sv: Silly season 08/09
Jensen_12: Jag kan hålla med dig om att spela Tenkrat som back brevid Lehtonen, men dock enbart i PP!

Sv: Silly season 08/09
Mathias: Är det inte fördel om man kan ha en rigthare och en leftare bland backarna i powerplayspelet. Plus att de kan skjuta hårt o träffa mål utan att först stanna pucken?

Sv: Silly season 08/09
JimmyH: håller med, tycker man ska spela tenkrat som weinhandl spelas i linköping och försöka söka hans direktskott från slottet/kanten, var så tenkrat gjorde sitt första mål i timrå också om jag inte minns helt fel

Sv: Silly season 08/09
ralus: Precis. Han kan nog spela back också, men han själv föredrar nog att spela forward. Han stod ju på vänsterkanten mot Brynäs och smällde till på direktskott, hans första mål alltså. En 1-2-2 uppställniong tror jag skulle vara kanon i Timrå. 1 back, 2 forwards djupt och 2 forwards som håller till ut åt kanterna.

Sv: Silly season 08/09
Jensen_12:
Någon som vet om kvällen match går på nätet?

Sv: Silly season 08/09
TIKbiff: www.myp2p.eu

Sv: Silly season 08/09
JimmyH: Det var väl någon som tog upp pp-spelet helt enkelt. Då kommer ju det här med bra skott automatiskt.

Sv: Silly season 08/09
Dunc: De är det. Just därför bra att spela Tenkrat enbart i pp

Sv: Silly season 08/09
Är det jag som kommer ihåg fel, men var inte TIK intresserad av denne spelare?

Sv: Silly season 08/09
Tikinmyheart: Jo och om inte annat så står han med bland rykten under rubriken Lagbygget 2008-2009 här till höger :)

Sv: Silly season 08/09
Mathias: Han kommer inte till TIK iallafall, blir kvar i Kiruna.

Sv: Silly season 08/09
Flyttar inlägg, round 255.

"Vad förvånad Skogs kommer att bli när han inser att han blir det enda nyförvärvet!! 47 minuters speltid i snitt eller???
Någon som har åtminstone ett litet, litet, litet rykte?"

halflife3             Idag kl. 14:57

Sv: Silly season 08/09
...round 256...

"halflife3: Lethonen, Persson, Nielssen, samuelsson?"

Tycho @ Sundsvall        Idag kl. 15:06

Sv: Silly season 08/09
Tikinmyheart: Jaså? Då kan man ju länka till de om de är klart, eller hur?

Sv: Silly season 08/09
Mathias: Här har du.

Sv: Silly season 08/09
Mathias: Det kanske man kan göra.
www.kirunaif.se/a-truppen.htm

Sv: Silly season 08/09
Det senaste ryktet ifrån VM i Quebec är att Riku kommer att spela med Timrå under nästa säsong. Det kanske också underlättar i värvningen av Lehtonen ??

Sv: Silly season 08/09
Dr AXA: Oj, vart har du snappat upp det ryktet?

Sv: Silly season 08/09
Kerstin_k: Antagligen på Täby Galopp.
Där ryktas det friskt....

Sv: Silly season 08/09
Kerstin_k: Dels av en elitserietränare på väg över till Quebec samt i dag på Tre Kronors träning gick ryktet igen. Har några polare som åkte över dit i tisdags

Sv: Silly season 08/09
Dr AXA: Det skulle sitta fint om Lehtonen skrev på och Riku valde att stanna, men det är kanske är för mycket bigert att båda skulle välja Timrå.

Sv: Silly season 08/09
Dr AXA: Jag har en arbetskamrat som åkt till Quebec. Ska be honom luska lite ;)

Sv: Silly season 08/09
Skarin: Hoppas att din arbetskamrat hör samma fina rykte då om Riku.

Sv: Silly season 08/09
En liten undran bara. Är Frans Nielsen inte ytterforward, eller kan han spela center också? kommer inte riktigt ihåg vad han var sist han va i TIK.

« · 1038988 · »