1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 604413 inlägg · 6212 ämnen

Silly Season 09/10


Sv: Silly Season 09/10
JimmyH: EU-regeln är förlegad. Bort med den!

Sv: Silly Season 09/10
Laken: Ja inte fan jobbar bröderna Abott så värst mkt sämre än Anton och Oscar. Den stora skillnaden ligger i att dessa två bröder levererar mål. Men ingen idè att tjöta om detta, Jimmy har redan förstört allt:)

Sv: Silly Season 09/10
JimmyH: Satan. Kan de inte i efterhand be om Norskt medborgarskap. Skit också.

Sv: Silly Season 09/10
Tikinmyheart: Både Anton och Oscar ska vara kvar!
Nate, nja kanske.

Sv: Silly Season 09/10
Tikinmyheart: Blir inte det tre icke-EU spelare med Sonnenberg då?

Sv: Silly Season 09/10
Nu "sticker" jag ut hakan och säger; ut med Anton, Oscar och Nate, och in med dessa två

www.hockeyexpressen.se/sport/1.1487789/succebroderna-lamnar-rogle-modo-intresserat

Sv: Silly Season 09/10
Laban:

"mer än villig" , du är rolig du.

Du har inga fler "klara" övergångar?

Sv: Silly Season 09/10
Laban: Vad duktig du är! Vi synes imorgon så kan du få en klubba!

Sv: Silly Season 09/10
Då hade jag rätt..

Johan Andersson kommer inte att spela i Hv nästa säsong.

Den gode Andersson var mer än villig att gå till Hv men
HV:s sportchef Fredrik Stillman ville inte ge Andersson
en NHL klausul i det tilltänka kontraktet.

En NHL-klausul var ett krav från Anderssons sida
att byta TIK mot HV.

Därför valde Hv att förlänga med Andreas Falk som '
ryktades till vara på glid till FBK.

Sv: Silly Season 09/10
Yellowcard: Äh, SSK kommer inte spela i es nästa säsong!

Sv: Silly Season 09/10
Var ju ett halvrykte om att Linus Klasen var på inkommande, vilket kan avskrivas nu då han kritat på 1 år till för SSK (förutsatt att de spelar i elitserien nästa säsong).

Sv: Silly Season 09/10
Andersson: Vi behöver inte spelare för 4 kedjan, vi har redan gott om dom

Sv: Silly Season 09/10
actionleif:

Ja och jag skrev att han skall till Leksand, hur tolkar du det :)

Sv: Silly Season 09/10
mattias - 74: Hörde du inte att han skulle lämna Allsvenskan ?

Sv: Silly Season 09/10
mattias - 74: jasså , är det så det är ? :)

Sv: Silly Season 09/10
Andersson:

Den där spelaren är min och Alisandalis favoritspelare. Han skall till Leksand :)

Sv: Silly Season 09/10
Pätr: Men 2 backar under kontrakt nästa säsong så lär ju några nya in inget konstigt med det. Ingen vet ju vilken lön han kommer att få eller vad han blivit erbjuden. En relativt oerfaren back brukar ju inte vara så dyr. Han såg väl nåt annat han gillade än lönen kanske...

Sv: Silly Season 09/10
Denna spelare lämnar Allsvenskan , dessutom är han Center . Agera Linkan/Robban

Sv: Silly Season 09/10
Så tycks alltså Mäntymaa gå till Frölunda. Inte konstigt att Linkan tyckte att han blev för dyr, eftersom inget lag i Sverige trissar spelarlönerna så mycket som Frölunda.

Jag kan dock inte låta bli att höja lite på ögonbrynen över Frölundas rundhänta utflykter på spelarmarknaden. Visserligen har klubben god ekonomi och stort publikunderlag, men med tanke på det rådande, globala ekonomiska läget så förefaller handlandet i mina ögon oansvarigt. Fast det är väl å andra sidan deras problem, eller rättare sagt: kan bli.

Sv: Silly Season 09/10
250kg kärlek: Hellre kampar vi om Bagan med Saik än Hv71 , då har vi 10ggr så mycket bättre läge , ja menar Hv71 en rik klubb bara 10 mil från där han växte upp eller Skellefteå 90 mil ifrån och dessutom mkt fattigare än Timrå...

Tror dock inte det spelar så stor roll om det är 80 eller 90 mil hemifrån men en liten betydelse kan det ha...

Sv: Silly Season 09/10
Yellowcard: Man hoppas lite på att Timrå IK är med och budar om Bagarn. Tydligen så lade HV ett bud som något lag i norr (dock inte Timrå) har bjudit över.

Min högst personliga gissning är att Skellefteå är det lag som gett sig in i kampen. Kanske ser vi både Jonte och Bagarn i Skellefteå nästa säsong?!

Sv: Silly Season 09/10
KniveN: Vad har Bagarn för planer då? Skumt detta... Kanske han tillslut förlänger då.. bah!

Sv: Silly Season 09/10
"Andersson klargör – blir inget spel med HV71 "

Sv: Silly Season 09/10
Hahl Bundy: Sa bara att enligt Sun´dlöv så skriver han på men det förändrar ingenting , skrev det första mest för att få igång en disskusion...

Sv: Silly Season 09/10
MarcusElving: Sundlöv till Lindbäck. Hörru, du stannar väl? Mjae det är den där Markström vet du. Ja men då gör vi så här; du får stå hela slutspelet om du stannar, Markström kan alltid skylla på bobban i knät.

Thats the truth folks.

Sv: Silly Season 09/10
Hahl Bundy: Precis, håller med dig där! Klart att Sundlöv jobbar med att försöka behålla Limpan och ger honom ett kontraktsförslag, allt annat vore tjänstefel. Det är ju upp till Limpan själv att bestämma Timrå eller Brynäs, så har det ju varit hela tiden.

Trodde du Mackelito att Brynäs bara skulle skänka iväg honom eller? Sundlövs uttalande förändrar väl ingenting. Vart Limpan spelar nästa säsong är en lika öppen historia fortfarande. Det är ett val som han måste göra, ett val som han säkerligen inte gjort än, Sundlöv vet nog inte i dagsläget vilket lag det lutar åt. Det vet bara Limpan själv.

Sv: Silly Season 09/10
Mackelito: Hur kan du svänga på det sättet? Hur kan du tro på Sundlövs uttalande? Vet han nåt som gör att du tror att det är kört?

Jag bara undrar.

Sv: Silly Season 09/10
Av detta att döma så skriver Lindbäck på förnyat med Brynäs...

Ytterligare en kille som Brynäs försöker behålla är målvakten Anders Lindbäck. Flera tidningar uppger att 20-åringen är klar för Timrå, men det stämmer inte enligt Sundlöv.
– Nej, det är jag helt säker på. Varför skulle då Lindbäck fortsätta förhandla med oss? Han har fått ett konkret förslag av oss som vi hoppas att han säger ja till, säger Sundlöv.

En kille jag gärna sett som ersättare för Backe hade varit Iiro Tarkki landslagsmålvakten från Finland men enligt Linkan var ju han inte ett huvudspår men om Lindbäck förlänger med Brynäs kanske han kan bli aktuell igen ..

Sv: Silly Season 09/10
Hahl Bundy: Maggan: Okej Okej ...

Sv: Silly Season 09/10
Mackelito: Spekulationer naturligtvis.
Gävletidningarna skriver att Lindbäck fått kontraktsförslag från Sundlöv o Dagbladet skrivet att Timrå är Intresserade av Lindbäck.
Det ska mycket till att han ska lämna Brynäs för Timrå. Beror kanske på om han får 1:a spaden eller inte. Det vet jag ingenting om.

Att Bisset o jag munhuggs på det här viset är ingen hemlighet eftersom vi har hållit på så några år:)

Det här är en silly tråd där spekulationer frodas fritt.
Du om någon borde veta det, när du brukar slänga ur dig det ena namedroppingförslaget efter det andra o kommenterar allt som oftast dina "källor" vilka som finns på agendan som intresse.

Sv: Silly Season 09/10
Mackelito: Men Mackelito, är du fjorton eller vad?
Klart man kan hoppas på saker och ting, men sedan kanske det kommer ny information som gör att saker och ting verkar gå åt andra hållet.
Men som sagt, inget är klart förrän det står på en hemsida.

Sv: Silly Season 09/10
Hahl Bundy: 09.47 skrev jag
``Du vet aldrig om någon är klar förens det står på hemsidan``

Vart grundar du tankarna om att ``det verkar som han stannar i Brynäs``?

Sv: Silly Season 09/10
Mackelito: Jag ändrar mig inte. Jag hoppas fortfarande att han kommer hit men en sak har man lärt sig att ingenting är klart förräns det står på officiella.
Allt annat kallas för silly o munhuggning. Det trodde jag du visste?

Sv: Silly Season 09/10
Mackelito: Menade såklar Hahl Bundy och inte Dreamteam , sorry.

Sv: Silly Season 09/10
Bissett19: Säger någon att han är klar då är han klar enligt alla , nu kommer någon å säger att han INTE är klar utan skriver på nytt kontrakt med Brynäs och då ändrar sig alla .t.ex Dreamteam....

Du vet aldrig om någon är klar förens det står på hemsidan..

Sv: Silly Season 09/10
Bissett19: tråden kallas silly season av en anledning ;)

Sv: Silly Season 09/10
Hahl Bundy Var inte Lindbäck klar för TIK?:

Sv: Silly Season 09/10
JimmyH: Lite synd att han verkar bli kvar i Brynäs. Jag hade mer än gärna sett honom i Timrådressen.

Sv: Silly Season 09/10
JimmyH: Tror han gått till Timrå om inte Markström helt gått under isen. Lindbäck har ju visat att han är en första målvakt nu när han fått chansen och kommer troligtvis stå i slutspelet skulle jag tro

Sv: Silly Season 09/10
Kattgubben: Lindbäck blir givetvis kvar i Brynäs.

Sv: Silly Season 09/10
Har ni hört något mer om läget med Lindbäck? En bekant till mig som tydligen har lite inblick i Brynäs hintade om att Lindbäck är riktigt nära ett förnyat kontrakt =/

Sv: Silly Season 09/10
73Sjöbba: Eftersom det sker dagligen utan åtgärder så tycker man ju att det borde vara okej att göra så, reglerna gäller ju för alla eller?

Klippte ut det väsentliga, man behövde inte läsa allt som stod på wiki för att förstå poängen. Och det framgick nog ratt bra att det inte var jag som hade skrivit det.

Sv: Silly Season 09/10
Per HApps: Nu sjönk stämningen här inne =) Fan slutspel, och vi möter HV71 "HÄMND"!! Torsdag smäller det!

Sv: Silly Season 09/10
KniveN:
Ta lärdom av TT, han länkar till saker han hittar på Google. Har han eget "redaktionellt" material skriver han ett inlägg.

Ergo, är man lat, länka. Är man flitig , skriv eget. :)

Sv: Silly Season 09/10
KniveN: Följ reglerna så blir dina inlägg kvar. Att köra med "Han körde ju också för fort"-stuket hjälper nog inte.

Sv: Silly Season 09/10
Per HApps: Så allt som klipps och klistras här inne tas bort om man inte länkar till källan?

Nu togs det bort bara för att det inte passade din åsikt, det ska alltid gälla isf. inte bara när det inte passar en moderator.

Sv: Silly Season 09/10
KniveN:
Därför att du kan väl länka istället för att köra klipp och klistra.

Sv: Silly Season 09/10
varför togs mitt inlägg om Homeopati bort?

Sv: Silly Season 09/10
73Sjöbba: Inte för dom som ska läsa...

Sv: Silly Season 09/10
KniveN: Hade det inte varit lättare att länka?

« · 1136446 · »