Både Månsson och hans agent har lagt locket på och vägrar kommentera ett enda dugg just nu. Synd men så är det. Så tyvärr har jag inget nytt att komma med mina vänner.
gurra_: Jag har tidigare varit motståndare till Månsson av - just - den enkla anledningen. Jag vill fortfarande reservera mig en smula på den punkten.
Mathias måste lära sig att skilja på äpplen och päron helt klart. Men det vore obegripligt för mig om karln aldrig skulle växa upp. Det måste ringa några klockor någonstans i bakhuvudet när han reflekterar över sin status och karriär. Han har inte råda att bränna fler skepp nu helt enkelt. Man kan inte supa tills man spyr och vara stor i käften i krogen och tro att man är störst, bäst och vackrast i alla sammanhang. Den attityden kan han få behålla på hockeyrinkarna men sedan måste han hålla igen för sin skull och för sin familj. Finns det ingen bastant kvinna i Sundsvall/Timrå som kan förvandla honom från pojke till en man? Läka hans blödande hjärta och få honom att smälta?
Hahl Bundy: Tror vi ska va glada om vi slipper honom. Det ska vara en riktig gris vid sidan av planen. Sänker stämningen i omklädningsrummet osv. Tvärtemot Sonnenberg typen.
Fast då går väl allas vår privatspanare (vad han nu kallar sig) i taket, han får jobbigt att springa runt på stan på helgerna o kolla alla i laget o kika hur många öl det står på borden :)
"Spelare har fått lämna sina klubbar den senaste veckan. Mathias Månsson fick lämna Skellefteå igår och Kristian Kudroc kommer att få lämna Brynäs nu. Peo är dock förtjust i Månsson. - Jag tycker det är en riktigt bra spelare. Hade vi haft pengar och han var intresserad så skulle jag nog tagit honom direkt. Han var bra det jag såg i Ängelholm i torsdags. Så du tänker inte försöka ge dig på honom? - Nej, vet du var han hamnar? Inte en aning. Timrå var väl det sista jag hörde idag. - Ah, ja, han är väl därifrån, så det är inte så himla konstigt. Det är en spelare jag gillar i alla fall."
Hahl Bundy: Jag hoppas verkligen att man ligger på hårt för att knyta till sig Månsson. Han har velat komma "hem" tidigare och så sent som ifjol så var han i stort sett klar, men av olika anledningar så uteblev kråkan.
Han är precis en så spelartyp som vi behöver, lagom grisig och obekväm framför motståndarkassen. Att vi bara har 13 forwards på kontrakt där vi "tappar" två tongivande till JVM är en annan sak som borde få TIK-ledningen att agera. Sen är det ju även så att så länge vi är skadefria så är det i stort sett ingen konkurrens på forwardssidan heller och det är ingen fördel att bli bekväm.
Överväger man att plocka in en oöm powerforward så är det absolut rätt läge nu får nåt bättre alternativ kommer man inte att hitta under säsongens gång.
Ja, Månsson är precis den spelartyp som fatts i Tik!! Tror han skulle lyfta laget en hel del!! Skulle nog vara värd slantarna!!! Hoppas innerligt att dom kan lösa det
Jag tror inte Månsson kommer till Timrå. Vi hade behövt honom.
Som Knylan säger vi har ingen med långt hår. Vi behöver nån med hockeyfrilla. Vi ser ut som välpolerade, vattenkammade pojkar med sidobena uppradade med ett flin i 1:a klass.
Blizzard: Ja vet inte , men som de känns så slutar alla sista minuten värvningar med fiasko, se på Mäkiaho ex. en sån som Surovy kommer med all säkerhet floppa i SAIK också, Fredriksson likaså-
Kan inte undanhålla är denna sköna forumkonversation på SSKs sida. De dom inte kan i hockey tar dom igen i humor. Roligaste forumet bland ES-lagen, kryddat med mycket galghumor om deras framtid på isen.
-------------------------------------------------------------- R-Limpan 2009-09-01 22:59:00 Ja Frölunda. Nubben är ju shopaholic eller vad det heter.
Ralle 2009-09-01 22:45:00 R-Limpan>>Frölunda?
R-Limpan 2009-09-01 22:41:00 Både Fabricius och Nordqvist skulle naturligtvis vara önskvärda, men det är knappast någon mening med att göra sig några illusioner; när Frölunda upptäcker att det finns två spelare på marknaden kommer de nog att värva dessa på ren reflex.
Aljd: Ja jag vet inte om den där tidningsartikeln är något vidare bra för den där Sverigedemokraten. Gissar på att han får återgå till att spela world of warcraft på heltid igen efter nästa val.
Du skrev om Månsson:
"Man kan inte supa tills man spyr och vara stor i käften i krogen och tro att man är störst, bäst och vackrast i alla sammanhan"
Hur vet du detta?