1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 606927 inlägg · 6212 ämnen

Silly Season 10/11


Sv: Silly Season 10/11
Jag tycker det är roligt att Hallin fått göra några mål även om det bara handlar om träningsmatcher. Det vore väldigt trevligt om han kunde få göra en bra säsong i Timrå.

Sv: Silly Season 10/11
Uno Gordon: Corso skadad på obestämd framtid, Axie likaså. Men det är ju tur att vi har en så bred och homogen trupp....

Sv: Silly Season 10/11
Utifall att någon missat så har hockeysverige skrivit lite om Per Hallin, som är glödhet på försäsongen:

hockeysverige.se/news_show_fran-malsumpare-till-skyttekung.html?id=10461673

Sv: Silly Season 10/11
mikenomad: Skämtare där ......

Sv: Silly Season 10/11
mikenomad: Axelssons frånvaro ger mig ingen skrämselhicka direkt. Visst är han ett energiknippe som bidrar med puls och en positiv attityd i omklädningsrummet men det är fortfarande bara en breddspelare. Att däremot Corso inte verkar vara fräsch är naturligtvis mer alarmerande då han ju faktiskt är en av våra 2 nyckelcentrar. Ja jag rankar Hirschovits högre även om jag inte sett någonting av honom ännu mer än youtube-klipp.

Men Larsson och Hynning är väl snart tillbaka?

Edit: I dagsläget ter det sig ytterst märkligt att inte Laurent Meunier fick ett förlängt kontrakt. Han gjorde definitivt inte bort sig i mina ögon. Live sävlig men välplacerad. En fransk variant av Robban Carlsson.

Redigerad kommentar


Sv: Silly Season 10/11
Uno Gordon: "Men Larsson och Hynning är väl snart tillbaka?"


"finske forwarden Ilkka Pikkarainen var avstängd efter en incident i helgen.

– Men han är tillbaka nästa gång, liksom Fredrik Hynning, som haft en oturlig skärskada, berättade Perra Johnsson."

=)

Sv: Silly Season 10/11
Blizzard: Däremot verkar Larsson missa premiären...och vips var de bara tio.

Sv: Silly Season 10/11

Sv: Silly Season 10/11
T T: Tycker Jonte har en solklar Leksandsprofil annars

Sv: Silly Season 10/11
T T: Varför är det inget odds på Charlies Boys?

Sv: Silly Season 10/11
Vinner ju lite pengar på att betta på att han kommer spela utanför Elitserien, hmmm.. Undra om man skall betta 1000 spänn på det ;)

Sv: Silly Season 10/11
T T: Varför inte Jonte som 14e forward? med lön efter det och förbud att prata med media :)

Sv: Silly Season 10/11
KniveN: Förbjuden att tala med media? det vore ju att ta bort halva Jonte, klart han ska få göra sköna mediautspel. Han får pissa på vem han vill.

Sv: Silly Season 10/11
Dimridåerna ligger fortsatt tunga:

Sv: Silly Season 10/11
Alla: Ärligt, jag är allvarligt konfunderad.
Sonnenberg är utan tvekan den enskilt viktigaste spelaren de 2 senaste säsongerna. Hans attityd, vilja o optimism liksom hans förmåga att göra mål är verkligen ovärderligt.
Han vill spela i Timrå o Timrå vill ha honom.
Nu säger Linkan att det inte kanske går att lösa. Que?
Pengarna finns inte. Que?
Varför har man inte budgeterat med Sonnie eftersom alla vet hur viktig han är?
Hans lönekrav kan ju inte vara en överraskning så vad är problemet? Varför har man inte räknat in honom i budgeten när bägge parter vill ha varandra?
Någon som kan ge ett svar?

Löser man inte detta så är det så erbarmligt klantigt o amatörmässigt skött så det finns inte ord för det!

Sv: Silly Season 10/11
Hahl Bundy: Precis de jag tänkte sskriva, känns som dom blev bort skämda med sonnie eller något och dom måste ju underskatta honom, när dom gör av med hela budgeten och vet att Sonnie vil hit.....Pengarna försvann ju inte bara!

Sv: Silly Season 10/11
Blizzard: Ju mer jag tänker på det ju mer förbaskad blir jag!

Kan någon under dagen ventilera detta så att man kan få ett svar?!

Sv: Silly Season 10/11
Hahl Bundy: Vänta här nu...
Man var med och budade med nuvarande trupp med Frölunda om Pyörälä.

För vilka pengar då?
Om man nu inte har råd med Sonnenberg

Sv: Silly Season 10/11
Tvåtallar: Att man var med och budade betyder väl ändå inte att man var ens i närheten av det en spelare ville ha? Man kanske erbjöd han 100k i månaden och fri bostad bland de andra Finnarna medans Frölunda erbjöd 300k i månaden.

Men jag måste nog hålla med er om att det låter väldigt knepigt. Men det kanske är så enkelt att Pikkarainen och Hirscho blev klart mycket dyrare än er ledning tänkt. Eller ja kanske att man fått någon annan form av utgift som utomstående inte vet om.

Sen finns ju alternativ som att Sonnenberg vill ha ungefär samma lön som förra säsongen och då artistskatten mer eller mindre är borttagen så tycker de helt enkelt inte att de har råd.

Sv: Silly Season 10/11
Hahl Bundy: Var ligger PROBLEMET !
Nu fattar man inget,.... fram med alla korten på bordet......
man börjar tappa förtroendet för vissa !!!!
Samma visa varje år,vilka lallare

Vi har redan en osäker Corso (är det där det ligger) kanske man skall se hu det ligger till med honom ,, och sedan kanske det blir 2 nya

Sv: Silly Season 10/11
Hahl Bundy: Man ville vara säker på att ha en duktig 1:a center. Varken Lander eller Gabbe känns riktigt som producerande playmakers i en vass PP femma eller hur?

Corso omgavs av ryska rykten.

Man säkrar upp Hirscho då han är precis den center man vill ha. I slutändan blev Corso kvar och då blev det ett kännbart tapp på forwardssidan istället.

Var en ganska svår situation för klubben. Hade man passat på Hirscho och Corso dragit var det 2:a sorteringen kvar sedan vilket vi nog hade varit precis lika missnöjda med?

Sv: Silly Season 10/11
Hahl Bundy: dom två senaste säsongerna vet jag väl inte . året innan de här hade vi väl en kille som heter mika som i princip var timrå ik

Sv: Silly Season 10/11
Hahl Bundy: Var det inte sagt att TIK skulle öka spelarbudgeten i år .
Linkan går ut och säger att budgeten ligger lite högre än i fjol.
Börjar bli trött.....

Sv: Silly Season 10/11
Hahl Bundy: Jag tror allt stavas Daniel Corso.

Sv: Silly Season 10/11
250kg kärlek: Så det kommer (kan) skita sig pga honom?

Då är det likväl klantigt o amatörmässigt skött!

Sv: Silly Season 10/11
Blizzard: kan de inte vara så att många överskattar honom då ? visst gjorde han sitt livs säsong förra året . inget snack om de . med de är ju inte direkt malkin vi pratar om . men visst fan skulle de sitta fint med sonny . även om jag inte tror de är skillnaden mellan guld och missat slutspel

Sv: Silly Season 10/11
Bokslutet i i alla fall klart till årsmötet den 6 september.

Att vara suooprter för Timrå är inte alltid guld och gröna skogar.

Man har på något sätt räknat in Sonnenberg redan men det var något man verkligen inte skulle ha gjort.

Om vi inte har pengar för Sonnenberg, och man har gjort av med de pengar man kalkylerat för truppen.

Ja inte kommer den 13 forwarden vara av hög rang i alla fall.

Hoppas jag har fel.

Sedan tycker jag att det är amatörmässigt att planera en trupp på 13 förwards men sedan när man står med facit i hand hade man bara råd med 12.

verkar fins bra mattesnillen i Timrå.

KLart som f***n att 12 forwards inte räcker, 13 är ett minimum.

Givetvis kan Timrå ta in en billig 13 forward från div 5, men när det varit så mycket snack om Sonnenberg och att klubben medvetet spridit info om hans förmodliga existens i truppen är det en spelar av hans kaliber vi alla supporter förvantar oss om det inte skulle bli Sonnenberg.

Har det alltid varit denna osäkerhet kring Sonnenberg varför har man inte varit tydlig nog, från början! Detta är inte rätt.

ÄR Besviken.

Sv: Silly Season 10/11
Som jag förstår det är det många här inne som skulle offra Corso för Sonnenberg, vad hjälper de, då står Timrå fortfarnande utan en center/forward av kaliber.

Sv: Silly Season 10/11
Hahl Bundy: Vilket enormt förtroende Linkan ger i den där artikeln... Han har inte ett ordentligt svar att komma med till nånting!

Hade man velat göra sig av med Corso så hade man väl gjort det långt tidigare, eller är det så här en elitklubb bör skötas?

Sv: Silly Season 10/11
Ambroo: Det är det som stör mig såå fruktansvärt.

"Offrar" man Sonnie?
Varför finns han inte med i budgeten?
Är allt bara en ytterligare en dimridå?
I så fall tycker jag att man kan börja skingra det nu för det börjar bli ett löjes skimmer över att Timrå inte har råd med "viktigaste" spelaren sen Manderville.

Sv: Silly Season 10/11
Det går bra för vår gamla vintrampare! :)

Sv: Silly Season 10/11
Hahl Bundy: Som jag ser det så trodde nog Timrå att Corso skulle lämna eller hyras ut för många rubler - verkar inte bli så....
Sonnenberg mot Corso - drar en behåller vi den andra typ
Sen kan man undra hur seriöst budet på Pyörölä var i s f....
Det blir väl som vanligt....
Men ett bra lag har vi men jag saknar en riktig målskytt, som vanligt...

Sv: Silly Season 10/11

Hahl Bundy: Sonnenberg är artistare. Därför prioriterades inte han i budgeten. Man valde Pikkarainen före eftersom han kunde vara med från start. Jag tycker inte att det är fel.

Det man i så fall kan ifrågasätta är väl de man valt att förlänga med och vilken löneplats de kan ha tagit. Men allt det där är svårt eftersom vi aldrig får se några siffror.

På tal om Manderville så fick inte han plats i budgeten 2005 heller. Artistare är inte så klockrent. Han kom dock in i truppen ändå efter att vi tappat spelare till NHL alldeles innan seriestart.

Men det är inte kört med Sonnenberg än. Det är honom man helst vill ha och han är aktuell ända tills någon annan 13:e forward signas.


Sv: Silly Season 10/11

Hahl Bundy: Det som jag tycker är anmärkningsvärt (om det nu skulle vara så) är varför inte föreningen gått ut och bett sina stora sponsorer om hjälp i ett prekärt läge som detta.
Jag vet inte om man har gjort det men någon här på HS sade väl för inte så längesedan att det finns/fanns sponsorer som kunde tänka sig att gå in med öronmärkta pengar för ett spelarinköp modell "värre".

Som du är inne på känns det oerhört frustrerande om det visar sig att Sonnenberg väljs bort p.g.a. det ekonomiska läget. Allrahelst om föreningen inte ansträngt sig (=ställt frågan till sina sponsorer) om att vara med och finansiera Sonnenberg. Han är trots allt en mycket viktig kugge i årets lagbygge som jag dessutom tror att Timrå IK räknat med.


Sv: Silly Season 10/11
Jockz: bara jag som tyckte han faktiskt kunde fått förlänga? tror han kunnat konkurera ut Larsson eller Röymark.

Sv: Silly Season 10/11
JimmyH: Jag tycker linkan tänker helt rätt när de gäller sonnenberg , som de har blivit nu med alla skador så känns de mycket bra att man inte har kontrakterat sonnenberg.
Bättre att ha möjligheten att ta in nån istället för sonnerberg i början på serien än att vänta till oktober. För att ta hit honom nu kostar snuskigt mycket extra.

Sv: Silly Season 10/11
Åkerblom i 6e: Spelarna mäts inte i bara efter förmåga utan i hur stor plats de tar i budgeten också.

Sv: Silly Season 10/11
Åkerblom i 6e: Jo helt klart, men jag tror inte han var så billig ändå. VM spelare och nu slåss han om en plats där nere.

Sv: Silly Season 10/11
Viklund: Nu var det ju inte det, det var frågan om utan huruvida Sonnie kommer överhuvudtaget.

Det intressanta är vem den permanenta 13:e forwarden blir o som det låter på Linkan så har vi inte råd med Sonnie utan det blir lågbudget varianten, som vanligt.
Vilket jag anser vara otroligt värdelöst planerat.

Sv: Silly Season 10/11
Kan denne Fransman vart så fasligt "dyr"? Det jag saknade hos honom var handleder och ett stabilare skott, han liksom slog på pucken istället för att skjuta den.

Sv: Silly Season 10/11
Modo har då sitt på det torra

Sv: Silly Season 10/11
JimmyH: Det tycker väl inte jag heller när det gäller Pikkarainen.

Men erkänn att det känns pissigt om vi strular bort Sonnie?
Nånstans borde man ju ha haft penger avsatta till honom eftersom man har velat haft honom hela tiden, även om han är artistare.
Att säga som Linkan gör gång efter annan ger inte några bra vibbar.
Det känns inte bra i mitt sinne o får mig att fundera vad dom håller på med egentligen.

Jag hade faktiskt räknat in Sonnie i truppen men nu tvivlar jag väldigt starkt på att så blir fallet

Sv: Silly Season 10/11

Hahl Bundy: Kan man strula bort något man inte har? Redan i samband med att Pikkarainen blev klar beskrev Linkan Sonnenberg som långskott i mina öron.

Jag har aldrig räknat med Sonnenberg och har varit inställd på att det kan bli svårt. Den som egentligen satte fart på förhoppningarna här var väl snarare Sonnenberg själv då han sa att spelar i Timrå eller lägger av. Problemet är ju att han vill ha bra betalt för det också.

Men jag hoppas fortfarande att det går att lösa.


Sv: Silly Season 10/11
hahahaha detta är fantastiskt dåligt, en kille som Sonneberg och man sjabblar bort de ???? Detta var inte något man ville läsa när man nu kom hem efter jobbet denna äckliga tisdag, fy fan.

Sv: Silly Season 10/11
JimmyH: Nä det är sant men att "prioritera" bort Sonnenberg känns inte bra.
Vi behöver Pikkarainen men vi behöver Sonnenberg oxå o jag vet väl inte om de konkurrerar om samma plats direkt.

Laget ser ju betydligt svagare ut i mina ögon utan Sonnie o ibland kanske gräset inte är grönare på andra sidan.
Hoppas jag har fel o att det löser sig på nåt sätt.

Men jag är fortfarande otroligt konfunderad.
250 kg o andra är inne på att gå till sponsorer men det verkar inte ligga Timrå i fatet direkt.

Den 13 forwarden känns i dagsläget som en axelryckning o en suck, en lågbudget värvning som vi tog in som ifjol ungefär.
Får hoppas på en junior på den platsen till att börja med.

Sv: Silly Season 10/11
Hahl Bundy: Om det finns sponsorer där ute som är beredda att lägga pengar för att ro i land en sån spelare som Sonnenberg så anser jag att man ska undersöka den biten. Det är inget skämmigt så som läget är (om det är som jag tror).

Å andra sidan så lever Linkan upp till sitt rykte som dimridåernas mästare då det mesta han säger inte gör någon människa klokare. Lägg därtill att Sonnenberg uttryckligen sagt att det är Timrå som gäller annars lägger han av. Det kan ha skapat lite andrum för föreningen och det är kanske därför som inte föreningen sökt upp sina sponsorer och bett om hjälp...än.

Jag är rätt säker på att Sonnenberg måste vara en spelare som föreningen vill ha hit på alla sätt och vis. Så att det jobbas med att lösa det här tror jag det är rätt höga odds på.

Sv: Silly Season 10/11

Hahl Bundy: Klubben har lovat två saker. Att öka spelarbudgeten och att signa en trettonde forward. Detta kommer man att hålla.

Men självklart blir laget sämre utan Sonnenberg. Men vi kan inte gå med minus igen heller. Jag förstår hur klubben tänker om de tar in någon annan.

Det där med sponsorer får andra spekulera i. Jag har ingen koll alls där.

Redigerad kommentar


Sv: Silly Season 10/11
250kg kärlek: Ja det får man ju förutsätta att dom gör.
Man ersätter inte bara en kille, som gör 22 mål + mängder av ass. o som visar attityd o vilja som få andra på isen, hursomhelst.
En kille som fansen älskar dessutom.

Vem vet när man får se en sån kille på i Timrå tröjan igen?

Sv: Silly Season 10/11
JimmyH: Jag ser det också som tämligen klart att klubben kommer att hålla dessa två löften.

Vad man kan fundera kring är varför man inte under tidigare stadium signat Sonnenberg då man:
1) Vet att han kan producera.
2) Är ledartyp som visar vägen för andra genom sin spelstil.
3) Gillar Timrå IK och vill återvända.

Det finns inte många nyförvärv där man kan bocka av de tre punkterna innan säsongen är slut och man står med facit i hand.

Som jag ser det chansar man av nån anledning på andra spelare än Sonny.
Kan bero på att de vill ha mindre betalt, annars har jag svårt att se varför man chansar.

Sv: Silly Season 10/11
JimmyH: Jag låter som en gnällkärring idag, jag vet, men det som Sonnie uttrycker o det som Timrå Har uttryckt är att man vill hångla ihop ett tag till.

Det som jag har velat se o många med mig att det inte är på bekostnad av Sonnie med tanke på vad han har betytt o betyder fortfarande vill jag säga.

Killen har dessutom på 2 säsonger, skaffat sig ett renommé hos andra lags fans, som en klasslirare som dom helst inte vill möta.

Vi är säkert överens om Sonnie men man kan inte låta bli att bli irriterad över det som verkar hända.

« · 1271596 · »