Nisse på Mon: övriga lag med bottenkänning...Rögle, Örebro och Mora lär väl knappast rulla tummarna framöver. Inte AIK, Leksand och Oskarhamn heller. Någonting skaver i allt detta.
Nisse på Mon: Vad är det Du inte förstår? Mer pengar när man kliver upp i SHL javiist, men utgifterna blir självklart också större då truppen skall ha andra löner, enkel matematik.
Sputnik: fast känns inte det här ganska logiskt? En breddvärvning på forwardssidan och sen en tyngre värvning på backsidan. Nån sniper eller solid poängligaledare kan vi ju glömma fullständigt.
{297}: Logiskt och logiskt... Vi har ju redan Johan Persson med tveksam status. Med tanke på Salmonssons skadehistorik så känns han mer som en en spelare på allsvensk nivå. Tyvärr...hoppas jag har fel o han täpper till truten till mig deluxe dock.
Laken: Tänk om dessa 3 backar du vill göra dig av med hade fått samma chans att visa vad dem kan. Nä, coacherna låter Hardegård & Kinnvall visa upp en kortlek på indianare & dåliga beslut men dem får inte ens sitta under match utan då spelar man dem ännu mer🤔. Men det har nog med att ngn.annan som säger till Thelin & Freddan vem som ska spela. Hade Söderberg, Drugge & Molinder fått lika många chanser att göra fel utan att straffas med läktaren är jag övertygad att dem skulle göra minst lika bra som nr:7 & nr:27. Sen måste man fundera hur mycket Jalasvaara tränat under våren & sommaren🤔.
Laken: Så kan det ju vara, men tycker forwards besättning inte gör vad som förväntas av dem både offensivt men även i defensiven. Men är det dessa 3 backars öden i klubben som ska rädda oss kvar. Det är jag skeptisk till. Forwards besättningen är inte av toppklass....
{8620}: Sedan ska man väl ställa sig frågan ifall Freddan & Thelin har dem rätta skillsen för att coacha i SHL. Tycker dem verkar matcha laget på gamla meriter.
JobbaPuck: Det behöver du inte göra överhuvudtaget om det känns jobbigt, var bara nyfiken på att höra vilka spelare Du skulle ha valt utifrån Timrås budget och rådande spelarmarknad. #lÄtTåKlAgA
Denna värvning är så oförståeligt så jag vet inte vad. Om denna Salmonsson mirakulöst blir tungan på vågen i någon slags "vändning" så ska det inte kallas fingertoppskänsla från Nubben utan bondtur. Minns inte senast en värvning känts så oönskad som denna.. vad ska han bidra med som vi inte har för mycket av är det tänkt??
Men vad det gnälls. Snacka om att tiderna förändras. Ishockeyn utvecklas och spelarna blir dyrare, det är fakta. Svårt för klubbar som Timrå att hänga med i det racet. Tittar man exempelvis 10-11 år bakåt så är jag övertygad om att detta lag sopar banan med 2007 års spelartrupp, både på isen och lönemässigt.
Propagandus: Stannar det vid den här värvningen känns det så uppgivet och urvattnat att Madsen vid jämförelse framstår som en spetsvärvning. Men jag utgår från att det blir en klasscenter och en toppback också i och med det här.
Yippiee....Nubben öppnar pluskan och värvar tre spelare. Vi säger så. Blir bra det här. Tror jag.
{8620}: kan bara hålla med. Har en teori om varför Ex Drugges speltid snabbt krympte. Han fick spela mycket från början, det gick riktigt bra och han spelade med stort självförtroende. Tänk om det hade fortsatt gå bra, för det hade troligen gjort det om han fått fortsatt förtroende, då hade det varit svårt att plocka bort honom. Vem skulle då hängt löst? Tror det är därför han inte heller får chansen att spela pp. Ja du har nosat på det redan. Inte tävlar spelarna på lika villkor... Laget verkar ju vara förutbestämt i förväg...Vem det nu är som bestämmer det???
Sune: Lugnt Sune Freddan har fåt en bra summa av Modo att hjärntvättat Nubbs på dårvärvning på dårvärvning så klart de funka i kompis förening ingen jävel som våga agera ändå förutom BRYNÄS
Olli Nomadinen : Även om man tittar nyktert på den här påstådda värvningen är det svårt att förstå... svårt... att... förstå den...
Visst; pengar är ingen lyxvara i Timrå Ik anno 2018 (SHL-slantarna betalas väl - rätta mig gärna om jag har fel - ut vid två/tre tillfällen under säsongen) och marknaden är både dyrare nu än i februari och mycket skralare. Men en snabb analys av läget so far säger oss att det inte är bredden som saknas. Det är ju spetsen. Nån som kan tillföra något, att ta tag i saker och ting. Styra lite så där Krykovskt.
Och nej; riktigt spets - det vill säga spelare som faktiskt är spets för samtliga lag i SHL - har vi inte råd eller möjlighet att värva. Det är bara att inse. Men nog hade en chansvärvning delux känts motiverat i det läget vi är i. En finne, transatlant eller en afrikan som har lite offensiva kvalitéer som nån någon gång hört talats om hade nog varit befogat nu. Det hade varit ett visst signalvärde i en sån värvning. Kanske slår väl ut, kanske går åt helvete - vinst eller status quo. En till gnuggare vars fysiska status är höjd i dunkel känns... i och för sig också som en chansvärvning, men fel sorts.
Samtidigt måste man hylla föreningen för att man håller spåret. Vi kan inte bloddopa oss med dyra importer som vi egentligen inte har råd med för att klara oss kvar i år. Bara för att stå där med släpande pensionsinsättningar och eget postfack hos kronofogden nästa säsong. Det racet har vi kört en sväng i modern tid, och vi vet ju alla vart det slutade. Föreningen har bestämt sig för att bygga på sikt, inte äventyra ekonomin och att lära av sina misstag. Då blir det en sån här säsong. Med sånna här spelare. Överlever vi i år, då finns det möjligtvis ekonomi och förutsättningar för att bygga ett slagkraftigare lag nästa säsong. Överlever vi den; starkare lag nästkommande säsong. Samtidigt; svår balansgång. Kostar enorma summor att åka ut också. Jag avundas inte ledningen i Timrå. Att sitta med dessa beslut. Men jag tror ändå att man gör rätt; välj ett spår - vilket det än är - och kör på det.
Facit på Timrås spår får vi till våren. Då först vet vi om strategin höll eller gick åt helvete.
{8608}: du kan verkligen inte sluta prata om Drugge, va? Specialstudera hans närkampsspel och hans icingpuckar så får du lite mer inblick i varför han knappt får spela.
{297}: Se på Falks närkampsspel & icingpuckar🤣🤣 Om hans rutinerade spel från SHL ska jämföras med Drugge från HA, så vete fan om Falk ska vara på isen. Mer stressad back får man söka efter, så fort han får pucken så skickar Falk den stenhårt i rundeln...
{297}: har spelat mot honom i junioråldern och sen följt honom genom div1 och HA. Vet att den grabben är så otroligt seriös med allt från träning till kost. Det är bara tråkigt att han inte får en ärlig chans att visa upp det han är bra på. Tycker dessutom att han gjort framsteg defensivt från år till år. Det skälls lite väl i onödan på Drugge anser jag. Det är allt från icing till svag defensivt. Det är lätt om man inte gillar en spelare eller en viss spelartyp att hacka på allt den spelaren gör, för att man har en förutfattat mening. Jag gillar spelande backar, typ Drugge, vilket du inte verkar göra. Eller så gillar du inte Drugge helt enkelt. Sen jag slutade spela själv har jag följt div1 och HA. Det finns duktiga hockeykillar som skulle kunna lyckas i SHL om de bara fick chansen och förtroendet.
{8620}: ja det stämmer faktiskt. Falk slår också icingpuckar. Däremot är han ingen playmaker som kan sätta igång spelet bakifrån. Som du skriver, stressad slår han iväg pucken utan egentlig adress. Inget att bygga anfall på iaf
{8620}: Flest tacklingar och täckta skott i laget, men visst hade man högre förväntningarna på Falk. Hans brister doldes väl i en solidare backuppsätning hos DIF.
JobbaPuck: Japp finns inte back jävel som kan spela fysiskt som Didde o Sanny fatta inte Freddan o Nubbs att det är en sådan som behövs bakåt???? Nog med så kallade spelbegåvade kärringar både framåt o bakåt nu AGERA FÖR HELVETE NU.
{8608}: Jo det finns väldigt många spelare som är lovande i junioråldern men steget därifrån till en plats i SHL är rätt stor och inte för att låta nedvärderande men alla 15-åringar som spelar hockey är stenhård med kost och träning.
Jag tror du underskattar SHL-klubbarnas scouting och överskattar potentialen hos spelarna i lägre divisioner. Vi har ett lag fullt av allsvenska spelare som gjorde succé ifjol men som går dyngdåligt i år, det om något borde väl ge en hint?
{297}: du väljer ideligen att missförstå, trycka ner och såga, nu även mig, men det är väl sån du är som person.Jag ids inte ens kommentera ditt svar, som sagt, du väljer att missförstå.
Hoppas att det vänder för Timrå och att spelare du sågar får blomma ut. Jag är inte dum, förstår precis det du har synpunkter på. Du är en medgångssupporter.
{8608}: Här får jag nog ta Olle lite i försvar, på samma sätt som du anser Olles ställningstagande gentemot Doktor Druggels vara baserat på att denne inte "gillar" densamme kan ju likväl appliceras på dig fast motsatt, Olle heller ingen uttalad relation till Drugge och bör anses som mer objektiv i sitt resonerande tills motsatsen isåfall bevisas. Vidare tycker jag fortsättningsvis att du skall förbereda dig på eventuella mothugg om du vill nyttja dig av uppenbara subjektiva resonemang och ställningstagande framförallt på ett internetforum. Att sedan välja att svara upp med att spela på påhittade antaganden om din motdebattör istället för saklighet i ämnet kallas det härskarteknik, och oavsett vem du är, är du bättre än så.
JobbaPuck: Jamen så är det ju, Falk fick ju inget nytt kontrakt av Djurgården & det känns som man missat ngt.i den scoutningen. Tyvärr, för är ytterst tveksam att han är värd den lön han har i Timrå. Han är säkert en Trevlig kille, men inte den typ av back Timrå behöver i år . Sedan är det ju bara att se dem övriga SHL värvningar som gjorts till denna säsong för Timrås del. Förstår att man har problem offensivt, för vare sig Karlskrona eller Rögle förde ju ngt.större spel i anfallszon utan dem är ju van att försvara sig. Sedan kanske kostymen på Freddan & Thelin är för stor, känns som ingen av dessa herrar kan gjuta mod i grabbarna när det börjar gå tungt. Kanske göra en Brynäs & kicka dem nu innan det är för sent...
TIK-Lund: oj, då vet du nog inte vad härskarteknik är 🤔 Min upplevelse är att Olle missförstod mig.
Jag kan väl då förtydliga att jag inte känner Drugge personligen, har alltså ingen uttalad relation med honom som du antyder. Har följt honom, och många andra spelare, under flertalet år. Har följt statistik och läst det mesta som skrivits från div1 till shl, så lite koll anser jag mig ha. Det har jag till grund i mina resonemang och tyckande likväl som andra har sin grund att utgå från. Jag förespråkar spelande backar, oavsett storlek. Jag anser att man måste tro på de lag och de spelare som klubben har. Utveckla och ge förtroende. Jag tror inte på att trycka ner och såga personer, det mår ingen bra av. Det är vad jag tycker. Tills motsatsen är bevisad säger du. Det är flera av killarna som inte fått chansen att bevisa sin kapacitet. Vissa spelare får chans på chans och har stort förtroende från tränarna. Det är egentligen fel att jämföra dessa två kategorier spelare med varann, de tränar och tävlar inte på lika villkor. Det är viktigt att belysa tycker jag. Det är vad jag försöker förmedla med mina inlägg.
{8608}: förstår överhuvudtaget inte vad du bröt ihop över nu. Medgångssupporter? Trycka ner? Vem kan vara medgångssupporter och heja på Timrå IK, en klubb som gjort två bra säsonger på dom senaste åtta åren?
Skapade du en användare enbart för att ta Drugge i försvar? :)
{297}: bröt ihop är väl inte rätt ord. Blev less på att du missförstod, vilket är min upplevelse.
Gällande Drugge så känner vi inte varann, har stött på varandra i hallar under några år. Jag tycker dock att han får oförtjänt mycket kritik, han har inte ens fått chansen fullt ut enl mig. Han är en spelande back, vilket jag gillar. Det har varit naturligt att prata till hans fördel när sågningarna varit många. Det är väl också lite spännande att alla inte tycker lika. No hard feelings?
{8608}: du har trollat här sedan du först dök upp och nu är din ”upplevelse” att du blir orättvist behandlad i debatten. Om du är drugges agent säger jag bara ”ring Nybro Vikings”. Om du är en 90-talist som har svårt att hantera det faktum att alla inte håller med dig kan jag bara önska dig lycka till. No hard feelings.
{8608}: "att underminera och påvisa (i detta fall påhittade) tillkortakommanden i irrelevanta sammanhang för att skapa sig ett överläge", nu kan jag inte min Nissen utantill men... Åandra sidan är det egentligen helt ovidkommande, ville bara uppmärksamma retoriken.
Att ha en relation till något/någon betyder inte nödvändigtvis att du "känner någon personligen". Din uttalade relation till Drugge i detta fallet är kopplat till det faktum att du spelat mot denne, och någon motsvarande relation har inte Olle påvisat mer än att han följer Timrå IK och jag tycker din retorik speglar ett subjektivt ställningstagande. På samma sätt som jag har en relation till kassören på ICA eftersom denne säljer folkisar och chillinötter till mig (ibland får jag kassen gratis t o m!), och i en boxningsmatch mellan denne och Kassören på COOP skulle min subjektiva favoritskap rimligtvis hamna i ICAkassörens favör förutsatt att jag inte anstränger mig för att vara objektiv medans någon som inte har en relation till dem inte behöver anstränga sig för att vara objektiv.
Nog tycker jag att samtliga spelare, med undantag för Brattkorv fått chansen att bevisa sig i inledningen. Utveckling är en investering och att investera är dyrt, framförallt när man får sparsamt med utdelning på de investeringar man gjort, sedan kan man alltid resonera kring "var det klokt att investera i detta?" och i detta fallet är det tränare/sportchef som valt att granska materialet och kommit till slutsatsen att det är i dessa man har bästa förutsättningarna att ge utdelning.
Du tycker det investerats fel och jag tycker man investerat rätt, däremot är jag absolut inga invändningar att börja investera i Drugge när/om de övriga investeringarna börjar ge avkastning, men för stunden finns inga sådana utrymmen och jag tycker redan man varit för frikostig med sitt kapital/förtroende.
{8608}: Jag lutar mer till att hålla med dig i Drugge-caset. Tycker att han inte riktigt har fått en ärlig chans. Han har offensiva kvalitéer, det visade han ifjol. Det bör man ju bygga vidare på. Låt han lira pp och låt han göra det mer än en gång. Ha lite förtroende för honom. Hardegård har ju fått sina chanser och skjutit sina skott i motståndarnas benskydd. Gång efter gång.
Och det resonemanget, mina vänner, bygger jag på att jag gillar små, spelande backar. Och att jag tycker att det skulle vara jävligt roligt om han lyckades. Inget annat. Om han faktiskt har förmågan? Faan vet. Men låt han försöka visa det. Vi har ju inte så mycket att förlora på det. Vilken annan back skulle möjligtvis kunna blomma ut till nån sorts pp-back?
TIK-Lund: Det är ganska konstigt att fokusera på vilka som är "subjektiva" eller "objektiva". Du påstår att Olle "bör anses som mer objektiv i sitt resonerande tills motsatsen isåfall bevisas." utan att egentligen förklara. Han har väl sina egna subjektiva åsikter som alla andra supportrar. Bara för att han inte sagt dom så betyder det inte att dom inte finns. För mig låter det helt absurt att anta att någon är objektiv och att man måste bevisa att personen är subjektiv. Att vara supporter av ett lag är subjektivt. Vi har liksom lämnat objektiv mark redan där.
Tycker man ska uppskatta subjektiva åsikter och inte trycka ner dom. Jag tycker det är intressant att läsa kommentarer om t.ex. spelare som säger helt motsatta saker. En person hatar och den andra älskar. Båda ser samma spelare men uppfattar helt olika saker. Sånt får mig att tänka om och få en mer rättvis bild på spelarna.
Angående Drugge så tycker jag också att han fått orättvist mycket kritik. När ett nyförvärv som Jalasvaara får spela PP istället för Drugge så känns det jävligt fel. Varför är han ens värvad om man inte vill ha hans kvalitéer? Ja folk har rätt att Drugge har fått chansen att spela. Men inte i offensiva situationer eller i PP där han är som bäst. Det är det jag inte tycker känns rättvist.
Sputnik: Sen undrar man ju fortfarande vad man skall med Salmonsson till. 12 poäng i Tyska ligan förra säsongen... WOW!!! Tror både Kaijser och Jansson skulle kunna mäkta med dom siffrorna..