Hockfan: Jaha. Ännu ett troll som dyker upp och gottar sig i vår misär. Dra åt helvete. "Renskötare"? Vafan menar du? Var någonstans har du uppfattat att det inte funnits missnöje över Freddans coachande? Det har ju för helvete varit främsta kritiken härinne. Pajas
roger_sundsvall: Ni är ju på riktigt lite "bakom flötet" all ni från sundsvall/timrå. Ni tror att ni kan hockey, taktik, strategi etc, men ni är bara självgoda renskötare allihopa. Ni har klagat på att backarna har verit värdelösa, målvakten är ett sneköp osv. Sanningen är att ni Inte har någon som helst taktisk förmåga att använda materialet som ni har.
Printz spelar idag semifinal och blir omtalad som en av "star of the game"
Varför fick inte Timrå Inavel ut detta av honom?? Ledarskap??
Sputnik: Ska ta bort min profilbild snart för er som undrar. Men här är ett fenomenalt erbjudande från TIKs webshop. Vi är Tillbaka tröjorna. 😢😢 Fasiken vad ett år gick snabbt. Kommer ihåg den enda matchen jag såg live, dvs premiären LHC - TIK då jag med stolthet gick runt med Timrå halsduken. Må Timrå nå framgång nästa säsong. 👊🏼👊🏼👊🏼👊🏼
OlliJanne: Alltså nu gäller det att klara sig kvar första säsongen r vi får plocka lite smulor som är kvar. Tänker mig inte Madsen som nått långsiktigt. Bara för att klara denna säsong...typ.
JonteD: Håller med. Mycket bra reflektion Öndulat. Du har verkligen andats, räknat till 10 och sedan varit saklig, analytisk och precis. Apropå spelare, broder Persson i Mora. Torrare krut i bössan än Johan. Nyp honom nubben.
fredriko74: Mattias Nilsson när han är hel hade varit en bra värvning. Tillsammans med Westin var han vår bästa back när han lirade hos oss senast i HA.
Puckat: Hardegård, Drugge, Nilsson mycket bra allsvenska backar? Vad hsr du druckit? Seriöst, man har varit kallsvettig varje gång mn sett de 2 förstnämnda på isen. Erik Karlsson stannar i Finland. Johan Persson 15-20 mål? Menar du det på fullaste allvar? Själv skulle jag säga 5-10 max. Däremot hoppas jag också på Porchen, däremot nej tack till Nilsson som är skdsdebenägen och för mig ingen wow värvning i HA mått mätt. Ser hellre man tar upp en från J20 än honom.
Öndulat: En riktigt bra o saklig reflektion på det som hänt under säsongen o kan inte annat än hålla med mycket mycket bra skrivet stor eloge till dig!!👏👍👍👍😎
TimraStockholm: Förlåt börjar med att fråga ifall du kan ta bort loggan till vänster? Tungt som det är... Till din fråga kändes det ännu mer ångestladdat från Hermodssons håll i Mora vid degraderingen. Känslan säger mig att Timrå är mer förberedda på HA, om man nu kan vara det...
Puckat: Hardegård-Drugge- mycket bra allsvenska backar???!!! De har ju precis bevisat att de INTE klarar av Allsvenskt motstånd!!! Absolut INTE Hardegård, Drugge och Molinder tack!!!
Olli Nomadinen : Bra anekdot där 👏 O vi vet hur bra han va ett tag o fortfarande i styrandes i pp! Jag är inte blyg av mig har gjort fem vändor på Balkan=Bosnien du kan ju slå en pling om du känner för de 070/6673459.
Trots denna tunga dag så sitter man ändå här och spånar på hur nästa säsong trupp skulle kunna se ut...
MV1: Victor Brattström MV2: NY
B1: Gustav Nielsen B2: Filip Westerlund B3: Mattias Nilsson (Leksand) B4: Oskar Drugge B5: Marcus Hardegård B6: Pontus Englund (J20) B7: Albin Carlson B8: Algot Landin (J20)
FW1: Johannes Salmonsson FW2: Erik Karlsson (KooKoo) FW3: Johan Porsberger (Leksand) FW4: Vilmos Galló FW5: Johan Persson FW6: Jacob Sundberg (J20) FW7: Christoffer Jansson FW8: Emil Lindblom (AIK J20) FW9: Sebastian Kaijser FW10: Emil Berglund FW11: Jeremy Boyce FW12: Filip Sjöberg (J20) FW13: Samuel Eriksson (J20) FW14: NY
Att Salmonsson skulle stanna är ett långskott, om han ska lira i HA så tror jag AIK ligger närmare till hands, men han verkar trivas här och Timrå gav han ju ändå chansen när ingen annan trodde på honom så...
Erik Karlsson var klar om vi hade hållt oss kvar, svårt att se att någon annan SHL-klubb skulle kunna ge honom en stor roll, förstecenter i allsvenskan passar honom bättre.
Porsberger får inte förlängt av Leksand, har varit här en sväng tidigare och minns inte varför han lämnade? Kom inte överens med Rolf Nilsson va? Hursom en toppspelare i HA.
Johan Persson värd att chansa på igen, finns så mycket i honom! 15-20 mål om han håller sig skadefri..
Galló uppvaktas säkerligen av SHL men vet inte hur sugen han är på att gnugga tredje-fjärdekedja?
Berglund-Boyce - Kulturbärare!
Filip Westerlund gynnas nog mer av 20-25 minuter i HA än sjundeback i SHL.
Brattström-Nielsen största prio att förlänga med!!
Hardegård-Drugge-Nilsson mycket bra allsvenska backar.
Ni får ursäkta men en sån här dag väljer jag att förlora mig lite i nostalgi och lämnar framtiden åt.....framtiden 😁 Minns en match på 90-talet mot Husum och en galen yngling i deras lag som gick helt bananas när han åkte på en utvisning. Vi i publiken garvade så vi vek oss och sen var det ett hånande så fort han var på isen. Han var helt ur balans.
Olli Nomadinen : Nu först börjar hjärnan att koppla upp sig igen! Igår åkte jag hem i ett töcken gick ut i bilen vid 2-0 lyssnade på radion sen var de bara krokodiltårar!! Hemskt ledsen att vi inte träffades men med så mkt folk på plats är de inte lätt jag hade ju laddat med extra medicin så jag skulle klara av pressen på hjärnan men e man trasig så e man men måste säga VILKET TRYCK DE VA I TEMPLET!!! Att vi sen inte spelade bättre e ju en annan sak vi får se tiden an o hoppas att nubbs syr ihop ett ha- lag som gör att vi kommer tillbaka till finrummet 😎
Matsg: Oerhört sorgligt, hade gärna sett våra derbyn i SHL om ett o halvt år(kanske kan bli så). det enda positiva jag ser är att vägen upp till SHL blir 'lite' enklare med 2 lag från allsvenskan i SHL. Lider med Er
Affe_TIK: Ska man etabalera sig i SHL så MÅSTE man ha en riktigt bra målvakt, ett bra försvarsspel och en klar spelidé.som alla följer; Dessutom behöver man en ledare som kan coacha och visa lite fingertoppskänsla under matcherna.Tyvärr hade inte Timrå det i år. Organisationen måste också vara topp och i dagsläget är den inte det (tänker bla på den totalt misslyckade aktieförsäljningen). Marknadsföringen verkar dock förbättra sig vilket är positivt. Det finns ett stort och brinnande intresse för att Timrå IK ska lyckas och alla supportrar har varit fantastiska med sitt stöd till laget vi älskar!
T T: tveksamt, men gör han det så vinner vi, det är ju en hockeyestetisk naturlag.
Gött med uppehåll, men mysigt att det drar igång igen. I synnerhet på bortaplan, mot en motståndare som på alla sätt bör betraktas som "bättre än oss". Läs mer
Jaha. Ännu ett troll som dyker upp och gottar sig i vår misär. Dra åt helvete. "Renskötare"? Vafan menar du? Var någonstans har du uppfattat att det inte funnits missnöje över Freddans coachande? Det har ju för helvete varit främsta kritiken härinne. Pajas