Bigthelin: Vad är de jag sagt ända sedan i mars!!!!! Jo att Jonte skulle spela i Timrå denna säsong!!! O som sagt va jag har Uffe som kompis o min fru har jobbat med henne så så jävla fel har jag inte haft och enl Jonte själv ville inte han spela någon annanstans än i vårt älskade Timrå!!!!!!!
Costanza: Exakt, just därför kommer aldrig ”lilla Timrå” ensamma oavsett. Växjö är bara ett, tänker också på bl.a Luleå, Lidköping, HV71. Många klibbar som har en ishockey organisation som till och med är yngre än våran supportklubb. Jag tror en stor del till deras framgångar är en gemensam nämnare, dom spelar alla i större städer.. lyckats fånga större publik får in större intäkter, sponsorer, större arenor, mordernare utfall med mera..
Nisse på Mon or: Ja Söderberg fattar jag inte att man förlängde med, tafatt och inget vidare spelsinne. Blir det inte snart bättre så är det bara att bryta kontraktet, och ta in ngn från Egyptiska andra ligan
TIK1928: Jag sa ju för 40 min sen att ni måste skjuta i krysset. Berglund lyssnade uppenbarligen. Farsan Challe, han lyssnade nog aldrig på nån. Växjö gjorde nog lite som Malmö och drog in 100-200 miljoner från företag och kommun (löner+ny arena). Få kommuner och sponsorer kan göra så.
Costanza: Ja vem vet.. Vad som krävs brukar man säga va? Gillar dock inte namnet.. Timrå IK ska det va!
Men en anrik klubb som Timrå som är närmare 100 år gammal och fostrat många stjärnspelare genom åren ändå inte lyckats tagits ett guld ännu. Hur kan lag som HV71, Luleå eller för den delen Växjö som nyss uppfunnit hockeyn kunnat blivit sånna storlag? Med SM guld hit & dit.. Vi har haft ungefär 91 år på oss tror jag & fortfarande inge guld. Hur många år tog det det Växjö? Vad som krävs förutom det sportsliga kan man ju diskutera..
JonteD: Hahahahah Berglund. Skicka videon direkt så kommer Jonte inom kort!! Förövrigt en klassiker. Berglund gör mål i försäsong och man tänker, skall det lossna nu. Men när väl säsongen är igång så är allt i vanlig ordning och han värmer upp målisarnas magplattor.
Johan J: Håller med! Emil bidrar med så mkt mer än stjärnstatus och mängder av poäng, en riktig karaktärsspelare. Säkert inte särskilt attraktiv för andra klubbar att värva men jättenyttig för oss. Dock är han som du skriver lite ovårdad i sitt spel ibland och jösses om han kunde släppa sin målvaktsmage-fetisch 😍
Tikkare: Emil Berglunds två senaste år har varit hans två bästa. Var tveksam till honom 17/18 men han motbevisade mig och var med och spelade upp Timrå i SHL. Väl där tänkte jag att det går aldrig men han fortsatte att övertyga förra säsongen. Det jag fortsätter reta mig på är alla onödiga utvisningar han tar men de kanske ska ses som olycksfall i arbetet.
Vem vet, jobbar Nubben stenhårt för att få klart detaljerna kanske vi ser Dahlen ikväll, vore en grym presentation och lite revansch för ispremiärens antiklimax, troligen inte, men alltid finns det en liten chans.
Kongo: Jag håller med med fullständigt. Vi kommer aldrig nå dessa mål om vi hela tiden pratar ner respektive ort främst Timrå/Sundsvall för att öka nån form av rivialitet mellan lagen/orterna. Timrå behöver Sundsvall, men Sundsvall behöver också Timrå. Bättre vi ser oss som (ett) Nä vi är hela Medelpad, vi är röd och vit och så bör vi jobba oss uppåt i framtiden
Olli Nomadinen : Man fasar ju lite för att Pikkens humör(om han nu spelar) det bästa är nog att låta Storhammar vinna så slipper vi nått psykbryt och skadar nån av våra spelare.......
Saxat från ST. "Ilkka Pikkarainen sprang förbi en snabbis och pratade med Nubben innan det är Storhamars tur att gå på is. "Take it easy tonight" var ordern från Kent Norberg till den gamle Timråspelaren."
Bara Leksand som gjort mindre mål klart det här inte håller med 32 matcher kvar måste ageras annars kommer det bli ras ner till botten. Utan Johansson Dalle Genborg Didde har vi legat där redan i botten. Totala fiasko värvningar på ... | Läs mer