Måste säga man har lite skadeglädje nu när samma människor som satt och dissade Nubbens lagbygge för några veckor sen, nu sitter och gråter över att spelare för spelare väljer att lämna dem. Haha först verkar Zajac gå till oss och nu Lance Bouma till Malmö. Välkommen till näringskedjan. 😎
MR T: Inget där som övertygade mig. Timrå har närheten till Bergafjärden, Gumsekullen, Linbloms, fisket i Ljungan och Bommengrillen. Ja Njurunda överlag, vad mer kan man önska?
Villervalla: Ja, Men Vad fan har har Schweiz som inte Sundsvall/Timrå har? Vi har till och med riktiga skidbackar här, jag menar.. Vem fan väljer alperna före skönviksbacken, eller södra berget..
Villervalla: Lite info tagit från hockeysverige just nu gällande EP den äldre:
– Timrå kommer alltid att vara hemma för mig, jag gick på hockeygymnasiet där och känner folk i laget. Jag känner ”Nubben” (Timrås sportchef), tränarna och gick mest och väntade på ett sådant rykte, säger han. – Det har inte varit mer eller mindre konkret än något annat. Jag har siktet inställt på att spela utomlands. Löser inte det sig får vi se vad som händer. Sundsvall är alltid hemma för mig.
Reign in red: Ja men precis, så var det nog. Minnet är inte som det brukar så här på äldre dar...
Min poäng är att organisationen inte var redo då, och det fanns liksom ingen plan för att förbereda ett SHL äventyr. Det gick inte att svänga om så fort som hade krävts med sponsorer etc. Idag verkar vi vara det.
Olli Nomadinen : Håller med. Jag tror inte någon i föreningen trodde på allvar att vi skulle kunna gå upp förra gången så man blev helt tagna på sängen, hur roligt det än var. Har för mig jag läste att de hade som plan att gå upp inom 5 år då när vi slog KHK. Nu var målsättningen i stort sätt hela säsongen att gå upp så man har förberett det hela på ett annat sätt.
KulltorpsOlli: Nä men på riktigt tror jag bara att vi är ovana och undermedvetet jämför med förra sejouren. Det är så här det ser ut när man bygger ett anständigt SHL-lag
Andersson: Sportbladet skriver att Jacob Nilsson inte får fortsatt förtroende i Färjestad. Bör Nubben vara där och hugga? Har dålig koll på hur han är som spelare och vilka kvalitéer han besitter.
va på golf resturang nyss där satt dahlen..lundin p.svensson mfl gubbe går fram till dahlen o säger tjena dahlen.. va fan..lira minst 1 säsong till..nu dahlen svarar med ett flin..o säger VI FÅR SE
mattias - 74: Plattan tillsammans med Lou Reed kan vara den sämsta som någonsin spelats in. Alla kategorier. Tror Lou snurrar i graven om någon får för sig att spela den.
Synct: På tal om ingenting så rankas OB som 14onde bästa nyförvärvet i SHL hitills.
14. Oliver Bohm, Timrå
Timrå ser ut att få ihop en någorlunda vettig backbesättning i ett perspektiv av laget är SHL-nykomlingar. Oliver Bohm är en av anledningarna till detta. Den 29-årige backen är ingen "flashig" spelare sett till spelstilen, men definitivt vad medelpadingarna behöver för att hålla sig kvar i högstaligan. Bohms stabila defensiv och rutin från spel på den här höga nivån kan bli guld värt för Tik.
mattias - 74: Tycker Metallica är världens mest överskattade hårdrocksband, men jag har en signerad tour jersey (ser ut som en svart hockeytröja) från tiden då Jason var med.
Söderöver: På tal om Lander. Enorm skillnad när han var tillbaka. Han är inte längre någon vass offensiv spelare men hans styrka på puck gjorde stor skillnad i offensiv zon. Bland annat.