Walle2: Kan ju även vara så att de supportrar du körde runt i buss på 70-talet hade inte tillgång till internet och förmånen att sitta dold bakom ett "nick" framför en dator och "hetsa" mot andra lag och dess supportrar. Jag tror de flesta normala människor är nog betydligt mer sansade och rent av trevliga när de inte sitter bakom ett tangentbord... Ja utom Löven supportrar då förstås 😉
Har nu tittat om stora delar av matchen. Vi gör 3 mål på 6 skott i första. Tycker ändå med nyktra ögon att vi styr spelet rätt övertygande, och får bra snurr i offensiv, varför i helvete skjuter vi inte mer under denna period? Självförtroendet måste varit på topp, målen vi gör är också i situationer där det bevisas att man gör mål bara man testar lägga pucken mot kassen. Känns som skotten efter första borde varit favör till oss, ända är det 6-15. Om det varit 15-15 i skott hade det fan stått 5-1.
Olli Nomadinen : Har alltid gillat Tik. Körde buss åt Skön-timrå i början av 70 talet, gratis bussar från S-vall. Lungnare supportrar då. Inte denna hets mot andra Lag. Gillade Bulla och Tåget.
Bragd-Birger: Kval kommer inte på tal ens! Detta lag skall till slutspel! Era tankar om FBK matchen imorgon? Jag tror på goda möjligheter till poäng och t.om 3p om vi minimerar utvisningarna och om Hanzl spelar. Wedin lär bli bättre och bättre så där finns en stor uppsida. Hoppas att Wedda gör mål eller iaf poäng mot FBK. Regerande svenska mästarna ska inte tro att de kan komma hit och plocka en enkel seger, de ska få slita rejält! Hoppas på fullsatt och sköna timråsånger samt trumman som går hela matchen.
Walle2: Kärlek till dig också och välkommen hit igen när du känner för att prata om vilka som kan tänkas ta SM-guld och hur högt i poängligan Jonte till slut kommer hamna 🥰
sargad: Ja, poängutfallet kan man fan inte klaga på. Fortsätter det att ticka in i den här takten kan jag ta att det ser lite osynkat ut där ute. Med det sagt borde det så klart ha blivit en trea igår mot HV. Uselt BP, och usla sätt att skaffa sig BP på. Man har tryck på HV, vars spelare har mjölksyra ända ut i alveolerna, men istället för att avsluta deras lidande med att snärta in puckjäveln lallar man till det och tar offensiva utvisningar. Domarn är dum, jättedum. Det är därför vi har flest utvisningsminuter av samtliga lag.
4 matcher spelade, 7 poäng. Jämfört med fjolåret har vi 1 pinne mer och: det var i det här läget vi ifjol inledde vår 12-matchers-loser-streak som cementerade oss i botten för resten av säsongen. Tycker att vi bestämmer oss för att undvika det i år.
Och det borde vi kunna, tycker jag. Överlag ser det klart bättre ut än ifjol, föga förvånande kanske m t p laguppdateringen. Men det finns mycket kvar att förbättra. Kedjor 1-3 är inte helt funktionella, än. Behövs några matcher i rad med nuvarande konstellationer för att se om det kuggar i lite bättre. Hanzl har trots allt bara spelat två matcher, Wedin premiärade igår, Lundin har varannanmatch-spelat som ytter eller center, Dahlén har haft olika omgivning i 3/4 matcher. Osv. Lite kontinuitet här vore trevligt.
Vi kan i a f konstatera att Lander är en jävla chef därute, och att Erixon höjt sig ett antal nivåer sen ifjol. JJ ser ruskigt bra tränad ut, både fysiskt och spelmässigt. Bra positionering, täta och snabba förflyttningar. Vill inte jinxa, men skulle bli förvånad om han inte håller en högre lägstanivå jämfört med ifjol. Så här långt känner jag mig helt trygg med honom som sista utpost i a f.
Sen har Halloran så här långt varit en positiv överraskning. Gillar verkligen hans speed och rakhet i spelet. Inga krusiduller, vill söka avslut så fort han kommer in i zon.
I övrigt är det dalar och toppar. Låt oss vänta sisådär 6 omgångar till innan vi utvärderar och börjar förutspå lagets relativa slagstyrka. Nu har vi två. på pappret, tuffa matcher framför oss. Därefter visar samma papper lite beskedligare motstånd. Vilket i dagsläget så klart inte betyder ett skit. Vad är status på FBK efter två raka krossar mot Skellet? Kan Malmö hålla uppe nivån ett tag till?
Osv. Det visar sig. Bäst är väl att skita i motståndet och bara gnugga på. Förhoppningsvis med poängintrillning i mysig takt medans spelarna och spelsystem börjar kugga i ordentligt. För: i helvete att det här laget ska kvala till våren.
Helvete, 3 disciplinärenden för filmning. Givetvis Chicken Shinimin en av dem. Det var inga vadderingar i beskrivningarna heller, känns som den som skrivit de är rejält less på förstärkningar 😅
”Clang väljer då att filma genom att ta sig för ansiktet med bägge händerna och snurra runt för att visa att han fått jätteont.”
”Shinnimin förstärker situationen genom att luta huvudet och kroppen bakåt samtidigt som hans högra ben försvinner under kroppen. Allt i ett försök att lura domaren att ta en utvisning.”
Zäta75: Han och de andra återvändarna, Anton Lander och Emil Pettersson, bildade en stark kedja – men som har mer att ge.
– De andra grabbarna fick åka lite för mig i dag, men jag tror det kommer bli bra. Det handlar bara om att komma in i spelet och hitta kemin. Jag ska komma upp några nivåer så blir det nog bra.
På lördag är det my hemmamatch, denna gång mot Färjestad. "Jag tror att det kommer att kännas ännu bättre då avslutar Wedin"
sargad: Hoppas att vi kan utnyttja att Färjestad har förlorat 2 matcher i rad och har lite stukat självförtroende. Iofs är det mot Skellefteå ggr 2 men det var stora siffror totalt. En till seger och 3 raka på hemmaplan obesegrade skulle sitta väldigt bra. Men kommer sannolikt krävas mer än tidigare matcher.
Zäta75: Edfeldt är av förståeliga skäl inte en färdig produkt än. Men det han visade upp igår ( plus vänskapsmatcherna) gör att jag blir väldigt optimistisk när det gäller hans framtid. Han är oerhört lugn och kylig i pressade situationer och har bra puckkontroll. Jag tror att han kan bli riktigt bra om några år.
Zäta75: "Hoppas löven eller Modo går upp. Vi behöver fler norrlandslag i SHL"
Nu var du rolig! Det finns ju inga betydelsefulla norrlänningar i Americanos, de som spelar i avgörande skeenden är med kraftig slagsida engelsktalande.
Eronen kommer att bli bättre ju längre säsongen går. Har för mig att han brukar vara som bäst efter årsskiftet och då är han maxad. Tar ansvar och är gigantisk när det nalkas slutspel.
Stenqvist är hittills en mycket positiv överraskning. Från att ha varit jättebra som offensiv back till att nu de senaste matcherna visat att han duktig i försvaret. Lugn, spelar smart och åker på rätt tillfällen. Didde är såklart en stor faktor i det också.
Okej, det finns en hel del att förbättra på isen MEN vi har vunnit 3 av 4. Ganska säker på att vi inte gjort det förra säsongen med motsvarande matchbilder. Får för mig att Landers blotta närvaro gör att vi kan vinna sådana här matcher, han lyfter övriga mentalt känns det som. Sedan är det ju skitkul med JayJay, som måste hyllas stort. Vad är det man brukar säga... målvakten är också en del av laget :-) Sedan tycker jag ingen spelare sett hopplöst kass ut i alla matcherna utan tvärtom har i stort sett alla visat potential i någon match eller delar av någon match Röd-vita vinstmaskinen hittar sätt att vinna matcher, det gör mig lugn.
KulltorpsOlli: Hoppas att våra backar steppar upp lite imorgon. Svensson var inte sig själv pga sjukdom. Hoppas han återhämtat sig lite tills imorgon. Eronen har försvunnit lite. Saknar hans skott på blå. Vi har inte sett det sedan premiären i Göteborg. Sätt karln på skott för bövelen! Där har vi ett vapen. Stenqvist var väl den som syndes mest förutom vår bästa back Laleggia igår. Didde och Erixon gjorde stabila insatser. Edfeldt var mycket bra för att spela så mycket forsta gången i SHL.
Meduza: Risken finns såklart. Jag tänker mig att Stenqvist eller Didde kan gå in där och gruff lite. Leta en utvisning på motståndaren. Komma under skinnet. Den egenskapen saknas i år tycker jag. Lodin var sjukt bra på det med sitt flin. Walli kanske man kan få in i sådana situationer.
Tänker en BP1-formation på Didde, Walli, Laleggia och typ Lander. Laleggia som stressar på bra iom att han är snabb på skridskorna. Walli och Didde bufflar bort från mål samt täcker skott. Lander är pådrivare. Bp2 med Erixon, Stenqvist, Hartmann och Hanzl. Hartmann är ju en av de bästa i serien på att låsa klubbor i slottet tänker jag. Hanzl stressar. Erixon tar Wallis roll i BP2. Stenqvist är stark och lugn med puck. Vid retur kan han samla ihop sig och macka iväg pucken. Det finns väldigt bra spelare att ha i BP. Blomqvist är också en extremt bra checkare och motståndarna blir ju skitstressade när han kommer.
Vi har nu släppt in 4 identiska mål mot Växjö och HV i Special Teams.
Olli Hahl: Man har ju ett spelsystem i BP som tydligen går ut på att lämna ev. spelare framför mål. Men då måste man säkerställa att inga skott kmr från cirklarna.
Walle2: Tar vi inte guld i år gör vi det inom 5 år förhoppningsvis. Vi har många killar med långa kontrakt. Alla hemvändare gör en långsiktig satsing i Timrå. Det år inte i år vi ska ta guld, men jag och en del andra anser att vi har chansen om vi får ihop allt och våra stjärnor växlar upp. Wedin har nyss börjat spela tex.
Hoppas löven eller Modo går upp. Vi behöver fler norrlandslag i SHL
DenRöda: Håller med, men hur gör man bäst i denna situation? Om man går in och bryskt flyttar på "Viggen" så åker vi väl på interferens utvisning, eller?🙂
Walle2: Du missar poängen helt här Walle. Hur efterblivet är det inte att förkunna en spelares prestation baserat på 4 spelade matcher (2 i fallet Löven)? Men okej, låt oss leka den leken. Givet att vi ligger 6:a och våra toppspelare snittar 0,75-1 poäng per match så har de levererat enligt förväntan och lite därtill. Now do Löven..
I övrigt så kan jag tycka att det är dags för dig att släppa din ohälsosamma besatthet av Jonte. Han praktiskt taget bor i din skalle
Walle2: Såja, sitt still i båten. Omg 4 och vi ligger 6:a, våra stjärnor levererar som förväntat och lite till. Sen att andra lags supportrar är övertygade om att vi kommer ta guld är såklart smickrande, jag förstår att du gärna supportat ett lag med den möjligheten. Själva är vi inte lika övertygade men slutspel hoppas nog de flesta av oss på
Walle2: Nu är det ju media många gånger som skruvar upp spelarna just för att de är bra hockeyspelare, klart vi har förväntningar på dom, något ni i löven inte är så vana med att få fram. Ni har ju ingen riktigt juniorverksamhet så ni kontrakterar alla spelare från Amerika.
Tänk ändå vilken skillnad det kan vara - Björklövens väg till framgång (i HA) är att ha lyckats värva halva laget med importer, Timrås väg (har lyckats kommit upp i SHL) är att ha haft egna lirare som fostrats i Timrås hockeyakademi.
Vi var klart bättre än HV igår. Den enda HV var bättre än oss var i PP. Jag kan fortfarande inte släppa att Vigneault fick stå fri framför JJ. Och jag kan fortfarande inte släppa det faktum att ingen spelare går ut och sätter press i en box. Stressa dom till misstag.
Håkkybåkky: Håller med dej. Skillnaden är att vi inte har skrivit upp våra nyförvärv som ni har gjort. Dahlen Wedda Lander ska ju krossa allt morstånd, Guldet ska ju bara till Timrå.
Walle2: Hmm intressant analys Walle. På samma tema: Weigel är er bästa poängplockare på en delad 43:e plats. Ganska svagt av Löven att inte ha någon topp 40 i poängligan när ambitionen är att gå upp till SHL.
Olli Hahl: Måhända har hans små flickhänder svårt att greppa helt om klubban men faktum kvarstår, han blir slashad. Vad som är sjukt är att han framstår som en rutinerad rinkräv jmfrt med juniorspelaren Pettersson
Sputnik: jag tycker poängen är det vi kan vara mest nöjda över. Spelmässigt finns det mkt att åtgärda men för engångs skull är jag inte lika orolig över det. Tror helt klart det kommer se bättre ut när forwards tar mer skott och backarna går mer på kropp istället för att titta puck.
Aljd: Ja jag vet inte om den där tidningsartikeln är något vidare bra för den där Sverigedemokraten. Gissar på att han får återgå till att spela world of warcraft på heltid igen efter nästa val.