1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 608593 inlägg · 6213 ämnen
2981722 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
Smörgåsen : Har varit bortrest i Thailand i 2 veckor och kom hem igår jetlaggad och allt. Blev glad att se att vi krossade Färjestad med 8-2. Sedan 3 raka förluster som gör att vi ligger farligt nära kvalplatserna och har en bit upp till topp 6. Hur har det sett ut i de 3 förlustmatchterna ni som har sett dom? Har vi spelat dåligt eller dålig utdelning på skott som vanligt?

Ett måste att vinna imorgon mot LHC. Hoppas att Wedin kan spela igen då. Någon som har hört något. Han har väl tränat som vanligt utan blå väst i 1-2 veckor nu så kan tycka han bör kunna spela denna vecka. Kan ge en boost när han är tillbaka.

Sv: Apropå nånting...
Cobbel: Ja juniorer ska såklart alltid vara med och träna med A-laget och testas då och då. Men gå in som rak ersättare till Walli är steget ändå långt, vill jag tro. Walli har ju perioder där han kan vara riktigt bra (förutom att få utdelning på det han skapar).

Sv: Apropå nånting...
Röda Tallen: du snackar skit!!!👎

Sv: Apropå nånting...
Smörgåsen : Nä, men kollar man till exempel på Sörbrand som är 196+ och väger strax över 90 pannor. Där utvecklingskurvan pekar rakt uppåt, gått från j18 > j20 och nu blivit upplockad för att träna och delvis spela med A-laget, han kan absolut kliva in och fylla grillorna vad det gäller det fysiska spelet för Walli.

Så nog finns det att plocka underifrån om vi vill det.

Sv: Apropå nånting...
Smörgåsen : Westfeldt var ju en sån typisk värvning också : kommer få nytändning i ny klubb och visa potential osv ....

Sv: Apropå nånting...
Cobbel: Finns väl inga garantier på att våra juniorer bara kommer bli bättre å bättre? Inte så att det är några jättetalanger vi pratar om. Annerstedt exempelvis är ju inte alls likvärdig som Walli i sätter som spelar?

Sv: Apropå nånting...
Håkkybåkky: Sen, Heikkinen i en 4e är en misslyckad värvning isåfall. Ska vi få ut mer av honom måste vi hitta en bättre omgivning. 120-150k sitter han dessutom på. Två juniorer som 13/14e forwards känns extremt skört också.

Sv: Apropå nånting...
Smörgåsen : Kollar man vad som kommer under ifrån, så har vi ju absolut juniorer som skulle kunna fylla skorna efter Walli. Som dessutom blir lite farligare mot mål och kan spela fysiskt med kroppen. De kommer dessutom bara bli bättre och bättre.

Men i mångt och mycket så håller jag med tidigare inlägg om att det finns spelare vi behöver bryta kontrakt med och det inom kort.

Sv: Apropå nånting...
Håkkybåkky: Jag hade gjort mig av med Westfält före Walli alla dagar i veckan. Dyrare och hittills gjort hälften så lite poäng som Walli. Walli 10gr tyngre i närkamper dessutom. Enda fördelen Westfält har är att han kan användas som center och vinge. Men nä, han är helt överflödig i nuvarande trupp samt kommande års trupper.

Sv: Apropå nånting...
Mina 5 cent på vår kontraktssituation:

Centrar: Kanske inte ligans bästa, dock stabila. EP + Lander har 34 och 20 poäng hittills vilket är fullt godkänt, och där bakom kommer Limpan Eriksson, Levinsson och om så behövs Westfält(som annars går vinge). De två förstnämnda blir ju inte bättre, men iaf sett till nästa år så kommer de fungera.

Forwards: Här finns det en del dött kött att skära bort. Lilja, Pääjärvi och tyvärr även Walli borde det brytas med om möjligt. Den sistnämnda är en rollspelare som jag periodvis älskar, men är alldeles för ojämn. Hört att han sitter på närmare 110 papp i månaden, vilket för en fjärdelinagubbe är för mycket.
Även Hartmann är en sådan som hänger lite löst. Just nu är han inne i ett stabilt stim, men i perioder är han så kass så jag vet inte vad. Och han är fan inte gratis... Men väljer att behålla honom.
Och tyvärr, vi får säga farväl till Bojjan

Backar: Vårt absolut största problemområde. Vi har omoderna backar som inte klarar av att flytta puck, vilket i sin tur påverkar våra forwards och vårt anfallsspel negativt.
Svensson är tyvärr inte sitt gamla gigantiska jag, utan skadan tog hårt -> Hejdå
Forsmark är en förlängning som jag verkligen inte begriper. Bra spelsinne, men seg som sirap. -> Hejdå
Sundin är för lättstressad och klarar inte av minsta press i egen zon -> Hejdå
Harde är fan ett mysterium. Han började bra, men har därefter tappat månad för månad, och nu ser han ut som en version av sig själv från 18/19. Han måste börja rättfärdiga sin höga lön.

Genborg - Pettersson - NY
Wedin - Lander - NY
Lundmark - Eriksson - Hartmann
Westfält - Levinsson - Heikkinen
Därth/annan junior

Harde - NY
Freij - NY
Barkemo - NY
Didde

Jag förstår såklart att vi inte kommer bryta med sex spelare, men tror att det verkligen skulle behövas. Sedan följer säsongen därefter där Weddas och EPs snordyra kontrakt löper ut, och då kan man börja göra om truppen på allvar.

Sv: Apropå nånting...
jk: Om Walli inte vill harva i 4e kedjan så är det allsvenskan som gäller för honom.

Sv: Apropå nånting...
Smörgåsen : Nu har jag inte lyssnat hela domustrappan ännu men Madhawk sa ju för nån vecka sedan på sin och Sannys podd att han tror att det kan bli brytna avtal då typ alla spelare inte var nöjda med hur året blivit.

Mina tankar gick väl egentligen direkt till Walli som troligtvis inte vill härva nere i fjärdekedjan. Kanske också nån som Westfält och Lilja (även om han är väldigt näre Hardegård osv och blev ju jätteglad efter Färjestadmatchen).

2981722 · »