1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 604107 inlägg · 6213 ämnen

Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18

2905309 · » Till forumet

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Synct: Ja skillnaden tycker jag här är att Samuelsson är väldigt tydlig och konstruktiv. Inte massa "floskler" som det trots allt var från Jokinens sida många gånger. Känslan är att detta är lite lättare att ta till sig från spelarhåll på så sätt.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Rico01: Kändes lite mer genuint än att stå och spexa inför NHL GM's framför kameran.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Rico01: Haha! Du hann precis före. Ett litet bevis på att folk utifrån överreagerade lite på Jokinen och hans "utskällningar", som jag skrev redan där och då. Att det där är vardagsmat bland alla tränare att ta ton.

Skulle man myggat både Bulan och Rönnberg så lär det vara att åka av skulle jag tippa på.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Helvete vad TS tog ton i pausen inför 2a perioden. Fick nästan Jokinen-vibbar av det =D

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Montén Python: absolut, och jag tror att TS är mycket bra att ta hand om såna killar. Tillsammans med Lander, Boyce och den gode Järven!

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Nisse på Mon or: men vilken djävulskt dålig hockey det är! 😜

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Tom Topp: Ja precis, den hypen vägde väl upp en del. Vi hade ju förmodligen inte landat en som Genborg annars till exempel.

Men jag tror att om Genborg, Freij och Sundin fortsätter att ta steg. Så lär det vara ett bra reklamfönster. Som kan göra att vi lockar kanske ännu större talanger framöver. 🙏

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
MoDo har vissa problem med ÖIK.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Montén Python: Jokinen skapade en jäkla hype runt Timrå. Men nog tror jag att broder Dalton är en mycket smartare coach!

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Montén Python: Lite intressant kuriosa.
Nästan så man förträngt detta med Jokinen. Förutom annan rätt dålig underliggande statistik.

Saxar från Skribenten Alexander Nilsson på X.

"23 gånger släppte Timrå in matchens första mål under förra säsongen. Två gånger lyckades man vända till seger under ordinarie tid.

Tre gånger den här säsongen har Timrå släppt in matchens första mål. Två gånger har man lyckats vända till seger under ordinarie tid."

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Montén Python: Hua. Tänkte jag slog på lite från Finska ligan och Tappara-Kalpa.
Måtte vi aldrig sälja ut så mycket reklam på isen. Man får ju ögoncancer av allt plotter..

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
JonteD: Ja en efterstänkare 🤪🍻

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
EXPLORERSMÅLAND: O stumma sarger pga snön utanför=betong om man blev tacklad elr tacklade så frasade de i brökorgen!! Toppluva under hjälmen fy fan va man lidit under sin korta karriär!!!🤣🤣🇱🇸😎

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
EXPLORERSMÅLAND: dom vet inte hur bra dom har det nuförtiden!

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Tom Topp: Ja och uterink i - 25-30 fy fan 🥶🤪

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
EXPLORERSMÅLAND: Jorå blev väl en o annan öl 🍻 både före o efter matchen ! 🤣🤣🍻

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Söderöver: ja, det är 7e backplatsen som jag gärna ser Freij på. Dom 6 givna enligt mig:

Hardy
Näsan
Sheriffo
Forsmark
Didde
Sundin

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
EXPLORERSMÅLAND: jag kom ihåg polarn som spydde i periodpausen. Det var ett helvete med söndagsmatcher! 😜

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
JonteD: Dracks dä int myck när du spel? Nä ja spel Dracks dä fre-lör match sön nä spelbuss åk å plock oss överallt innan avfärd match 🥳🥳🥳

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Tom Topp: Jag spelade ju div 1 från 16års åldern med uppehåll ett år som sjöman på de sju haven sen blev de sex år innan både knän o rygg sa ifrån men som sagt älskar hockey över allt annat! Ja grabbarna mina förstås o kanske frugan får hänga med på ett hörn!!!!🤣🤣🇱🇸🍺

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Bragd-Birger: ja alltså för att knäcka Lejkers behövs individerna.
Laget är lixom faktorn som håller jämna steg.
Men möter Lejkers mönsterbrytare och dessutom måste betala för hakningar och armbågar så går det absolut att slå dem. 12 visade det igår. När individer överaskar så skapas oreda.

Men mm.. väldigt tydligt att Lejkers spelare köpt strategin och accepterar sina roller.

Jag vet inte hur våra ungtuppar är som personer riktigt.
Tränarna verkar spontant dock ha bra koll tycker jag.
Genborg är komplett. Gör poäng, krigar som fan och behöver främst förtroende och kontinuitet för att etablera sig.

Sundin är rätt vuxen i sitt spel. Jag tror att nerverna är hans grej. Är man ansvarsfull av naturen så brukar nerver vara närvarande och med självförtroende och självinsikt blir han snabbt tryggare. Men i jämförelse med Freij är han längre kommen i grundspelet. Det ger faktiskt Freij en intressant position…

Freij som extra back gör det enklare för honom själv och ledarna att fokusera på smalare områden i spelet för honom.
Snabbare första pass, offensiva spelet, positionering utan puck, osv. Man kan nästan ge honom ett fokus för varje byte. Det skulle jag tro ger bästa utveckling på kort tid.

Så även om jag är jävligt tilltalad av Freijs spel än så länge skulle jag gärna se att man fortsätter lite såhär med honom.
Jag tror faktiskt att hans potential är störst men det är tidigt i racet med honom än.

Jag tänker att Didde spelmässigt inte lyser men defensivt är snorviktig med sitt spel.
Pilö är defensivt bättre nu än i fjol tycker jag (obs tidigt än) men framåt är det fortfarande sarghörnen som gäller.
Forsmark har försvunnit lite senaste två och han har varit lite svagare defensivt främst i närkampsspelet än jag förväntat mig. Fortfarande MYCKET potential i honom dock.
Näsan överaskar lite på mig med sin rörlighet än så länge i år. Väldigt välkommet. Hardegård är 1a back.

Jag hoppas att Timrås backar med handen på hjärtat inte spelar i onödan med känningar i år. För det kommer ge en mycket bättre uthållighet över 52 omgångar att vårda sina skavanker när det går.
Det ger även våra unga lovande killar en chans att växa. Är man disciplinerad med detta så kommer istiderna inte vara problematiskt på backsidan. Annars är det nog Pilö och Forsmark som kommer behöver prestera bättre för att spela mycket.
Detta förutsätter att Svensson fortsätter tacklas mest och har lugnet med pucken, täcker skott och visar pondusen med. Annars kan inte han heller vara säker på istid. Nu är det ju hans spel och jag hoppas innerligt att det är vad han kommer in med efter rehabben nu med.
Att ha han och Didde, i visst mått även Hartmann, Boyce, Lander är spelare som kan dra ett streck och stå upp för det mer psykologiska aspekterna i spelet. Vid avblåsningar ex vis så vi känns jävligt kompletta!

Det är det där med produktion.
Backarnas deltagande i spelet över hela banan och i produktionen kan ju jämföras med de senaste 2-3 åren…

Det kan rädda upp mycket efter Hållander och Kapanens exit.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Zäta75: fan nu tyckte jag ju nästan den såg snygg ut - halvera reklamen och kanske luckra upp det vita i loggan lite så... I tryck på ett plagg så gör det sig inte bra med så där mkt solid vit bakgrund

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
JonteD: Hahaha! Jag spelade faktiskt högerback i NSK i min ungdom. Men jag var ingen talang, inte där heller! 😄

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Tom Topp: Vicket backpar vi har kunnat vara!!! POWER MED TYNGD!!!🤣🇱🇸

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
JonteD: då kräver du Xxl!

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Tom Topp: Vi e ju nästan likisar då 180 å 98kg!!🤣🤣🇱🇸

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
JonteD: tog också xxl, jag är 190 och väger 108kg. Så är det kallt och man vill ha en extra tröja under kan det bli lite trångt!

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Zäta75: Jag hoppas VERKLIGEN man kör alternativa damasker också, med två vita sträck som passar ihop med tröjan.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Smörgåsen : Jo så är det. Men vi får hoppas att Emil Wedda och Lander spelar några år till.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Zäta75: Ställde de till de lite o tog fel storlek men har kontaktat shopen o hoppas dom kan fixa min beställning
vill ju ha en tröja som passar (xxl) inte 60 som de stog som nån standard men tror på shopen 💯% !!🇱🇸🤣

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Zäta75: Håller med om snabb leverans osv, besvikelsen blev dock stor när jag kom hem och öppnade paketet och det bara låg en tröja av de 2 jag beställt. Får hoppas att de inte är slut och att jag får den andra. Kan ju bli problem hemma när frugan hinner ta den först.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
JonteD: Fick den finaste tröjan i världen idag som man har längtat efter mycket. Vill rikta ett stort tack till Timrå IK för deras fina service och snabba leverans. Fick den på en dag fast jag befinner mig 40 mil bort. Hoppas att den blir slutsåld 🙂
Uppladdat:

500x0-20250919151828.jpg


Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Tom Topp: Är övertygad om Joe kommer att få till de med våra yngre förmågor dom har ju redan tagit stora steg o med hans lugn o erfarenhet så tror jag att de blir jävligt bra framöver men inga skador tack på någon av våra spelare!!!😎🇱🇸🇱🇸

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Tom Topp: Ja, men sen måste man alltid på förhand ha toppspelare i laget. Det kommer man aldrig undan.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Smörgåsen : strategin verkar vara att hitta yngre guldkorn som kan vidareförädlas! Hittills verkar det fungera!

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Montén Python: Den dagen Dahlén lämnar tror jag inte man kommer försöka ersätta honom rakt av. Man får nog bygga laget på ett annat sätt.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Blake Slåhan: jag vet inte exakt hur det ser ut, var vad som sas när han signade. Sign on brukar väl bara utländska spelare ha?

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Zäta75: Nu e Lilla farbrorn oxå ägare till en talltröja med tryck på mejlet hade hamnat i skräpposten!!🇱🇸🇱🇸

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Karlsson74: Nä de e de inte men även han blir ju äldre oxo men om han lämnar oss så tror jag att han kommer att lyckas vart än han hamnar och han kommer tebax de e jag säker på men vi får se....... fortsättning följer!! Men nu spelar han i Timrå o kommer att göra de som han ska göra hela säsongen!!!!🤣🤣🇱🇸😎

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Montén Python: "ingen garanti att vi hittar nån som producerar dom poängerna" Nä det är det verkligen inte ..Sen är det ju iof ingen garanti att en Dahlen plockar 40-50 poäng varenda säsong heller..

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
JanneH: Kan det vara så att vi är bättre i år än förra året trots att vi då hade ett mer namnkunnigt lag med Hållander och Kapanen mfl? Vi kanske är en starkare lagmaskin nu pga en erfaren tränare och att alla vet vad de ska göra köper sin roll och kommer ihop tillsammans som Lander var inne på igår i intervjun efter matchen.

Framtiden får utvisa.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
JanneH: E jävligt glad över segern igår men idag har Lilla farbrorn jobbigt.......... Springer o hoppar,stöter kula m.m.m.!!!!! VM i friidrott tär på gubben!!!!🤣🤣🇱🇸🇸🇪😎

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Blake Slåhan: Jo har för mig det ryktats om nått sånt. Att det var Dahléns första år som sponsorerna täckte upp. Men att Timrå typ betalar hela lönen själva nu.

Jag må ha haft lite synpunkter på Jonte genom åren, men givetvis är det ju ingen garanti att vi hittar nån som kan producera dom poängen, och definitivt inte det Timråhjärtat. Med det sagt är det ju inte omöjligt att hitta en spetsspelare för hans lön, som kan göra dom poängen. Men det kräver ju också en del scouting etc. Speciellt om det är en importspelare.

Men andra lag lyckas ju hitta "poängspelare" mest varje säsong. Så helt hopplöst är det ju inte om han drar. Även om man helst av allt hade velat sett honom stanna men att vi fått in ytterligare in MER spets till nästa säsong.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Rico01: Fan det där låter ju nästan som den där "Det här är inte Telia" reklamen

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Herminator: ja Vancouver är NHL motsvarighet till Linköping.. 😂

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Patrick Polly: Dahlén är ju också en väldigt pålitlig poänggörare, han kommer ofta upp i 40-50 poäng. Att plocka in en ny spelare utifrån kan ju vara lite grisen i säcken också även om det finns fina tidigare meriter.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
KniveN: Om det är så blir det ju en dubbel dipp likt Hållander och Kapanen.

Men förhoppningsvis så kommer vi förhandla-om de andra hemvändarnas kontrakt där så det kanske jämnar ut sig. Men samma Timrå hjärta för pengarna kommer vi inte få.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
KniveN: hela hans lön är väl inte täckt av externa sponsorer? Var det inte bara sign on bonus som sponsorer täckte?

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Karlsson74: Kan inte Elias Pettersson ge upp sunk-Vancouver någon gång. =)

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Blake Slåhan: absolut..det är ju inte så att han är helt oersättningsbar..men klubbhjärtat han har för Timrå blir det däremot nog svårt att köpa sig.

2905309 · »