Det är uppenbarligen inte enbart i vårt skikt av tabellen som det hänt grejer i slutet av serien. Backar vi någon vecka så trodde nog de allra flesta att vår största chans idag var att Växjö inte skulle ha något att spela om, nu visar det sig istället att de absolut har något att spela för i och med att Rögle ätit upp försprånget och är en poäng bakom. Detta gör Malmös vinst i torsdags än mer viktig, den här matchen hade kunnat handla om mer än att hylla Dalle och ett eventuellt play in.
Knylan: satt precis och kom till samma slutsats gällande Växjö och Rögle. Sänker man blicken något så har 4 lag 77p inför sista omgången och dessa 4a slåss om de två sista top6 platserna. luleå-fbk möts dessutom
Då var vi då framme vid den sista grundspelsomgången. Blir det slutspel eller kommer silly season att inledas är frågan.
Om Timrå spelar som mot Färjestad dessutom med troligen fullsatt arena, eftersom Dahlen skall hyllas, så tror jag att våra vinstchanser är goda. Vi är ett helt annat lag på hemmaplan än på bortaplan i år och i den senaste matchen mot Färjestad visade vi en glöd och vilja som vi inte har sett på länge. Dahlen var het, Wedin bättre än på länge, Genborg åkte som en furie och tacklades och Lander visade vilja vände ofta upp från sarg i offensiv zon in i banan och la in farliga skott på mål. Precis det man vill se!
Sedan är det upp till Linköping att vinna också. Det blir intressant att se om de går för fullt, de gillar ju inte Örebro så nog hoppas man att de vill förstöra deras chans till slutspel.
Om hockeygudarna är nådiga och rättvisa går vi till slutspel och inte Öreplast.
Zäta75: ja vi har ju lyckats ställa till det så att vi inte längre har ödet i egna händer utan även är beroende av andra lags resultat. Lite tråkigt efter att (om jag inte har helt fel?) ha legat på slutspelsplats i 49 av 52 omgångar .. 🙄
Karlsson74: Vill att vi gör som mot Luleå borta tror jag det var under Jokinen. Vinner sista matchen och hoppar upp på 6:e plats från att ha legat 7:a eller 8:a inför sista matchen och tog en direkt kvartsfinalplats. Men i detta fall ta en play in plats.
Jadu: Ja, ibland är inte allt logiskt heller. LHC kan ju vilja göra allt för att avsluta säsongen snyggt för sina supportrar och dessutom vilja sätta käppar i hjulet för Örebro.
Hoppet finns, även om jag mentalt bara slappnar av nu för att vi slipper kvala.
Ikväll ligger fokus på att följa Dahlénhyllningen. Play in blir en bonus. Ja sen bör vi tacka av Boyce med. För nu behöver vi ta lite obekväma beslut om vi skall ta några kliv mot framtiden.
Montén Python: Håller med, även när det kommer till Boyce. Hade gärna sett att man tackar av några fler idag men man kanske får vänta ett litet tag för det
Jåkkinen: Jag må vara bitter, men har ytterst svårt att förstå att man väljer att vara gubbsur istället för att åka och hylla vår största klubbikon genom tiderna.
Vem vet, Boyce kanske också gjort sin sista match!
Det är uppenbarligen inte enbart i vårt skikt av tabellen som det hänt grejer i slutet av serien. Backar vi någon vecka så trodde nog de allra flesta att vår största chans idag var att Växjö inte skulle ha något att spela om, nu visar det sig istället att de absolut har något att spela för i och med att Rögle ätit upp försprånget och är en poäng bakom. Detta gör Malmös vinst i torsdags än mer viktig, den här matchen hade kunnat handla om mer än att hylla Dalle och ett eventuellt play in.