Patrick Polly: Som vanligt så litar jag på att Kimmo och föreningen tar rätt beslut. Scouting är ju oerhört viktigt. Kan vi plocka fynden först och utveckla dem, så blir det bra för föreningen både sportsligt och ekonomiskt.
Gorkyman: Ja hela Sundsvall hade gynnats så mycket av att ha Timrås arena i stan, Men det är ju bara ett önsketänkande.
Men med tanke på hur attraktiv klubb och vilket otroligt bra lag Timrå är just nu och de kommande 4-5 åren så finns det garanterat en upplagd plan på hur föreningen ska bygga en stabil ekonomi för framtiden. Väldigt många runtom Timrå / Sundsvall är hockeytokiga just nu.
Sen hoppas man såklart på att fler supportrar väljer att stötta laget på det sätt man kan. Många bäckar små bildar en stor å.
Patrick Polly: Är det heltid eller..? Blev ju presenterad som ungdomsansvarig i Hudding för några veckor sedan. Om dessa uppgifter(länken) stämmer är det i Huddinge på 75%.
Kul att Hedström är tillbaka i TIK! Men har man ”skohornat” in honom eller fyllt ett behov?
1) Behöver vi verkligen 2 scouter? Mig veterligen så än så länge är det Kapanens nätverk som gett rekryteringarna hittills och inte vår finska scout. I det korta perspektivet ser vi mao inte ut att behöva ens en scout.
2) Är det scout som Jonte är bäst lämpad som? J-18 eller J-20 assisterande hade jag personligen trott på på om någon frågar mig vilken roll han skulle passa som. En kille med mycket energi och passion för sporten och Timrå. Har svårt att se att vi får någon större utväxling på det när han är scout.
Erol Ateceae: så läser man detta i sundsvalls tidning efter natten regn:Senare under morgonen kom ytterligare larm om vattenskador, bland annat från SCA Arena i Sörberge, Timrå kommun.😱
Klart Timrå kan bättre här, detär vi nog alla ense om. Sen kanske det inte är en så dum idé med ett fans-drivet projekt med studio, intervjuer m.m. Tänk om vi höll någon form av studio en gång varannan vecka eller så med diskussioner kring resultat på matcher, skadelägen och uppkommande matcher. Sen kanske man får lov ifrån föreningen att låna in en spelare 5-10 minuter varje gång för frågor. Se det som ett komplement till det som redan görs. Så länge vettiga personer gör det, med bra känsla för det så är det väl bara en bonus? Låter som något för intressenter att höra av sig till klubben/supporterklubben om.
BlackBay: Samtidigt behöver ju serverkostnader och hela den biten täckas. Folk förstår inte hur mycket det kostar att driva en elitförening idag. -Gissa parafraseringen.
Håller med om att reklamen är lite dryg, samtidigt som jag hellre ser att de pengarna går till en timråit som driver den här sidan än att det går till en snubbe som lyckats fördärva en sociala medier-plattform alternativt dennes potentiella MMA-motståndare.
vonDöbeln: Dom enda som håller klass är Hasse & Skarin.
För några år sedan lämnade jag in ett förslag till någon David på kansliet som byggde på att använda mobiler i arenan där vi hade koll på varje telefons position.
Intresset var fan mindre än Noll och då skulle dom få Appen gratis.
Argumentet var att dom inte "fick" för SHL, eller hur.?
Nu är det A-laget som är bärande med har man en Jombotron av yppersta klass så kan man väl låtsas att man anstränger sig.
Hur svårt skall det vara att snygga till Spapshjälmen inför säsong och tar bort klistermärket och måla sockeln?
Logerna är original sedan 2003, men nu med en Kommunikationsansvarig, Grafisk Formgivare och en Content Creator kommer vi säker att mötas av stordåd i vinter.
Annaaa: vore inte helt fel med en ny sida som inte består av 70% reklam när man startar appen och sedan ska man lyckas med bedriften att klicka på Sveriges minsta kryss för att klicka bort reklamen och äntligen börja läsa inläggen på forumet. Den som driver denna sida måste ju tjäna en rätt bra peng på reklamintäkter.
Olli Hahl: Jo, jag gissar vilt nu men jag tror det kan ha att göra med att den försöker ladda det som syns på första sidan (inläggen) och inlägg i apropå nånting tråden är kanske kvar på första sidan som gör att du får ett felmeddelande.
Jag kan vara ute och cykla nu, det är bara min gissning.
Sputnik: Journalister… å ena sidan säger man ”åååå jocke Lindström, HUR ska SHL klara sig utan Jocke Lindström som är 39 år gammal, det här kom som en blixt från klar himmel” och sen i nästa andetag ba ”Anton Lander 32 år gammal nä han är helt jävla slut snart”.