Så länge som Timrå spelar i elitserien så kommer junior sidan bli bättre och bättre på grund av att många av det bättre juniorerna söker sig till Timrå för att få en chans att spela i elitserien.
Under tidigare år när Timrå höll till i de lägre divisionerna sökte sig de bästa spelarna härifrån för att utvecklas medan de lite sämre blev kvar på Timrå hockeygymnasium.
Just nu har vi väldigt många duktiga juniorer. En junior som inte har fått så mycket uppmärksamhet är Magnus Magnusson, jag hoppas verkligen att Timrå väljer att ge han chansen. Han är sista års junior nu och jag vill inte se att han försvinner till en annan klubb.
COLD MAN: Det håller jag fullständigt med om! Att framtiden ser ljus ut trots KS och allt vad det innebär. Tycker det är helt underbart att Niklas "lill-zäta" Zetterström kommer erbjudas ett A-lags kontrakt. Det är inte mer än rätt med tanke på dennes framfart i IFSH efter jul. Framgång ska premieras. Ser hellre att TIK satsar på framtiden och låter lovande spelare få kontrakt istället för att värva dyra utländska importer. Givetvis behövs även sådana men det är inte alltid en förening mår bra av att plocka in utlänningar man tidigare aldrig hört talas om. Hoppas det är bara är början på någonting riktigt S T O R T! Tycker även att Erik Tägtström bör erbjudas ett kontrakt. När jag var på matchen IFSH-Arboga i Gärdehov för några veckor sedan så skrev Anders Moverare en krönika i matchprogrammet något i stil med att han ABSOLUT INTE ville ha något samarbete mellan IFSH och TIK. Dessutom var han mycket besviken att Timrå plockade tillbaks Erik Tägtström före den 31:e januari p.g.a. sin backbrist. Anders valde även att förtydliga sin ståndpunkt i frågan genom följande citat: "Hoppas verkligen inte att Erik Tägtström avgör några viktiga matcher framöver för Timrå". Det är bara att lägga mer brännbart material på en brasa som redan brinner anser jag. Inte konstigt att man möts av förakt i TIK-kretsar med ett sådant uttalande. Du får tycka precis vad du vill i mina ögon men förvänta dig inte kärt mottagande och en öppen famn efter detta Anders. Jag bara ruskade på huvudet efter att jag tagit del utav din text. Det är sådana konservativa krafter som dig som gör att det för ALLTID kommer råda en kylslagen stämning mellan klubbarna. När man sänder ut sådana signaler som du gör kan det bara gå åt ett håll - åt helvete! Delar man ut knytnävslag rätt i magen - då kan man heller inte räkna med få en utsträckt hand tillbaks!
250 kg: Jo jag borde veta vad det betyder, är typ ett samlingsnamn på en massa saker som ligger i det, Typ G-B, ID räknare, Medlems profil, E-Post, är några saker man kan lägga i Community
Juniorsidan ser mer och mer intressant ut. Det finns redan nu ett antal spelare som fått känna på hetluften och dessutom gjort det så bra att dom nu mer eller mindre tillhör A-truppen. Läste även i dagbladet idag att lill Zäta som nu fått allsvensk match träning i shc och gjort det väldigt bra, återvänder troligen nu till TIK oavsett hur det då går i kvalet. Framtiden ser faktiskt rätt ljus ut. Kämpa Timrå
När man sitter och läser GBn så framgår det med all önskvärd tydlighet att (nästan) ALLA förutsätter att Björklöven går till KS. Men det är långt ifrån klart vill jag säga! När jag var i Brunflo för 2år sedan i samband med dåvarande "Supercupen" numera "Jämtland Hockey Cup" träffade jag en massa "lövensupporters" i öltältet och på campingen. Då kom Troja/Ljungby av någon anledning på tal och då bekände ganska många av dom att Troja/Ljungby är ett jäkla "spöke" för IFB. Faktum är att smålänningarna har plusstatistik på IFB genom åren. Säg Troja/Ljungby till en Umebo och han/hon mår illa. Precis som vi själsliga Timråsupporters gör när IFB kommer på tal. IFB är givetvis favorit att slå ut Troja/Ljungby och ta sig till KS men Troja/Ljungby kan faktiskt skrälla. Dock ska tilläggas att namn som Stefan Mattsson, Fredrik Tideman, Peter Hirsch, Linus Fagemo och Mattias Weinhandl INTE längre finns kvar. Men att räkna bort Troja/Ljungby tycker jag definitivt INTE man skall göra - det ska spelas om det först!
Jag (tror) faktiskt att Troja/Ljungby vinner första matchen hemma mot IFB i Sunnerbohovs Ishall.
Dessutom har Troja/Ljungby mångårig erfarenhet och rutin från spel i dåvarande Allsvenskan numera SuperAllsvenskan där dom också spelat tidigare (dock inte i år), samt massor av Play Off-rutin och kan det här med kvalspel - så se upp!
250kg: Vart i mitt inlägg står det att jag hade något emot tanken bakom H-S, att samla JUSST, alla klubbar under samma tak, No problems, vad jag menade var att fler Gässtböcker, Typ Kvalserien boken, och slutspelsboken, som jag ser det gör dom att det minskas debatter i respecktive klubbar,,,,rätt logiskt facktisk om du har en brödskiva och ska äta den själv då får du mer än om du ska dela den på fyra, då ämnerna dessutom är det samma, Och kommer tex under kvalet messt handla om kvalet, i respektive kvalklubbs bok, håller du nog med om med att delar man på det så tar dom ut varandra,,,,,
Ps)Fina ord du lärt dig Community vet du vad det är (Ds.
HH: Gästböcker har det alltid funnits så länge internet varit utvecklat. Att man samlar dem under en och samma community är en annan. Dina så kallade gästböcker har skrapat ihop 108 inlägg fram till nu ( 18.44). Då undantar jag klubbsidan, eftersom jag inte "got your point" där riktigt. För att jämföra med ett (1) annat forum kan man konstatera att Timrås sida snart har 400 inlägg inom en vecka. För att inte tala om Brynäs ( 1000 inlägg). Känns som att det skiljer sig från de debattforum du gett exempel på. Känns mer som silly season just nu än att skylla på något annat. Dessutom har jag genom åren sett bra mkt mer barnkammare än det som råder på TIKS gästbok just nu. Att man sedan samlar fler klubbar under ett och samma tak gör ju inte möjligheterna mindre för den som vill besöka andra klubbars hemsidor.Är väl också ideén bakom hockeysnack!? Barnkammare kan uppenbaras på många olika sätt, det är en tolkningsfråga vill jag påstå.
Tur att sidan är frivillig för de som vill besöka den och att den är kostnadsfri (förutom telebolagens avgifter då). Den som inte vill besöker den inte. De som vill det gör det. Det är inte svårare än så.
Att det är lite folk på matcherna just nu kan bero på att SHL cupen är helt ointressant. När kvalserien kommer det vara fullt i ladan och Timråsupporters kommer resa land och rike runt för att stötta laget.
Visst håller jag med HH från Korpilombolo, att vad som gäller är blod svett o tårar. Men de övriga lagen i en kommande KS har inte samma erfarenhet som TIK o AIK vad gäller försvarsspel. Däremot har de motivation o morot så att det räcker o blir över. Leksand, som måste ses som det största hotet mot TIK:s fortsättning i ES, har nästan aldrig spelat i egen zon under hela säsongen. Detta kan i och för sig vara ett plus, men det troliga är att det straffar sig. Tik var i ungefär samma situation det året de gick upp, men hade ett på papperet sämre motstånd, än vad Leksand kommer att få möta. Apropå, Korpilombolo så har jag en kul upplevelse därifrån. I försäljningssyfte var jag där och hade blivit ombedd att söka upp en herr Korpi på järnhandeln. Glad i hågen trädde man in i järnboa och frågade närmaste expedit efter herr Korpi. Det är jag svarade han, men vi är många som heter Korpi här. Alla. Sedan visade det sig att nästan alla i hela byn hette Korpi. Kul va! Du heter möjligen inte Korpi?
Olgas furir: Att det är dålig aktivitet på G-B:n är inte konstigt enligt min personliga uppfattning, så beror det mycket på att det helt enkelt är för många gästböcker, så dom heta diskutionerna uppstår alldrig, Du har tex en kval sida, en slutspels sidan, och rinksnack, och klubb sidan, iomed det har du spridit ut diskutionerna på fyra poster och de heta diskutinera är borta iomed det, mot för att det fins bara en klubbsidan, Men det är ju min personliga uppfattning, men mycket barnkammare, blir det på det viset,,,,,
I kvalet tror jag lagen nerifrån blir jobbigare än tex AIK, och det går inte leva på stattistik och gammla meriter i en kval serie, blod svett och tårar är vad man får leva på
Verkar inte vara någon större aktivitet på GB, nuförtiden. Kan det månne hänga samman med lagets placering i ES. Syntes också ovanligt lite folk på läktarna de senaste matcherna. Se kvalserien som vad det är en språngbräda till nästa års ES. Där ligger vi ovanligt bra till för att kunna vara kvar. Enda realistiska hotet kommer väl från Leksand. Men dom är ju helt ovan att spela försvarsspel så egentligen skall man inte se dom heller som något hot mot TIK o AIK. Löven då? Knappast hot mot TIK. Vi har 3 raka mot dom i senaste matcher. Avgjörande var Schnabels kapning av Beliavski vid 1-0 segern hemma i fjol. Hållar fast vid att enda hotet mot TIK kan vara Leksand.
Imorrn spelas den tredje och avgörande matchen i Play Off och dessutom går SM-Kvartsfinal 5 av stapeln därför tänkte jag försöka mig på att tippa lite grand, vi börjar med Play Off-matcherna.
Play Off 1 (match 3:3)
Skellefteå AIK - Mora IK 6-1
Kommentar: Mora vann första matchen hemma i Smidjegrav med 4-1! SAIK var ikväll (läs igår) därför piskade att slå Mora (hemma) för att få till en tredje och avgörande match på hemmaplan. Nu är vi där. Mora pressade SAIK till 3-3 igår kväll och fick till en förlängning. Men väl där visade sig SAIK var det starkare laget av dessa två. Nu har luften gått ur MIK-spelarna. Deras chans låg i att vinna i två raka men nu blev så inte fallet och det blir helt enkelt för tufft för dalkarlarna att hitta "nya" krafter på endast 24 timmar. Nu har SAIK vind i seglen och dansar vidare till Play Off 2 av bara farten. Mora hänger med i en period sedan spelar SAIK ut! GRATTIS!
Bofors-Arboga 4-3 sd.
Kommentar: 1-1 i matcher efter att Bofors utjämnat ikväll (läs igår) på hemmais. Det blir en härlig lördageftermiddag för Karlskogaborna med nervkittlande ishockey i Nobelhallen. Ett kokande hett derby där jag (tror) Arboga kommer sälja sig dyrt. Det blir förlängning i den här matchen precis som i Arboga då Fredrik Gustavsson avgjorde för (A) i den 6:e perioden! Efter 17.37! Riktigt så lång match blir det inte denna gång. Bofors är helt enkelt för starka hemma i Karlskoga och med stödet i ryggen avgör Bofors detta och vinner med 4-3! Därmed bär det alltså av till Play Off 2 även för Bofors.
Summa summarum: Till Play Off 2: Björklöven, Troja/Ljungby, Skellefteå och Bofors.
SM-Kvartsfinal 5
MoDo-Luleå Tips: 4-1
Kommentar: Som lule-anhängare svider att behöva bekänna detta, men MoDo är helt enkelt för bra för Luleå hemma i "Kempis". Spelar dessutom MoDo som i torsdags då kommer det bli "kattens lek med råttan" imorrn. Lulespelarna åkte inte skridskor och för att citera Lars Molin så "satt lule kvar i bussen" i 2½ period. Det håller förstås inte ett SM-slutspel. Då måste man kriga i 60 minuter över hela banan oavsett motstånd. Helt klart syntes det att Luleå saknade två av sina bästa spelare, passningsgeniet Stefan "Skuggan" Nilsson (knä) och Johan Finnström (ljumske?). Visserligen var Magnus Wernblom borta i MoDo (hand). Men MoDo har en större bredd än Luleå och tål skador mer än Lule. Hoppas "Skuggan" - snart är tillbaka inklusive Finnström. Dom lär behövas om mitt tips ska rubbas?
HV71-MIF Redhawks Tips: 7-0
Kommentar: Ni (kanske) höjer på ögonbrynen en aning åt det höga resultatet men HV71 är numret större i allt kontra Malmö i dagsläget. Det finns ABSOLUT ingenting som talar för Malmö. MIF Redhawks Oldtimers hänger inte med på rören längre när HV71 skruvar upp tempot. Stefan Liv håller nollan och skickar Jönköping till SM-Semifinal. Ingen spelare i HV71 vill fara till Malmö för en sjätte match utan nu knyter man till säcken och avgör! Go´natt Bäckman/Johansson. Ni får ta nya tag nästa år - bättre lycka då?
Djurgården-Frölunda Tips: 3-2
Kommentar: Ineffektiva Djurgården har minst sagt kniven på strupen imorrn (läs idag) mot Frölunda i Globen. Det bara M Å S T E bli seger för stockholmarna imorrn (läs idag) annars är säsongen över och det vore väl snöpligt för Djurgården. Då får också Kenta Johansson silkessnöret som huvudansvarig för DIF eller så avgår han självmant. I huvudstaden accepteras inga fiaskon då blir man avrättad utan bedövning. Dessutom lär det bli storstädning modell större inför nästa år - om säsongen tar slut i morgon eftermiddag vill säga, svaret får vi ca 17.30! Att vara eller icke vara? Det är är frågan för DIF imorrn (läs idag)?
Nike89: Vad fan säger du? Arboga är INTE alls nya Allsvenskan! Är du INTE påläst? Dom spelade i Södra Allsvenskan ifjol men blev överflyttade till Norra inför denna säsong! Du måste verkligen vara helt insnöad på IFSH! Har du överhuvudtaget varit söder om Njurunda? Man börjar starkt tvivla alltså! Nu får du fasen plugga alltså och inte komma här o sväva med osanningar!
Macot: Inlägget är mindre luddigt än vad du någonsin skrivit. Förtydligande; ICA i G-holm heter Ettan. Om jag skulle köpa öl där så skulle jag välja en öl som har en halt på 0,7 pro högre. Men nu är det så jävla bra att jag är 20. Därför väljer jag att handla 1,5:or på Systemet.
Det var en gång en match mellan Timrå och Skellefteå. En vitryss vid namn Dmitri Starostenko fick pucken vid offensiva blå, kroppsfintade backen så han köpte kiosk vid södra stå. Gled in över blålinjen, sköt ett stenhårt skott i skäret. Pucken satt fastkilad bakom Dick Andersson i AIK-målet. Dicken hann inte reagära. Pucken satt fastkilad i fjärde maskan. Själv hann jag inte uppfatta att det var mål förrän pucken var fast i maskan. En underbar prestation av en spelare i världsklass. Dmitri forever.
miket: Det var rätt greppvänligt om man säger så. Vilket valk man än valde...
Vad håller du på med, undrar TGO. Sluta citera, sluta citera. Sluta ciltera TGO när han snackar, sägera TGO. Dimman rulesm Dimman rules. Den nye Dimman han kallas inte Lill-Z, utan Lill-Starra.
Kongoti from the jungle: Ja chansar på att det är du som står breddavid flodgrodan med Humlanburken i munnen! Handen på hjärtat, pyyyyyssch, nationalsången...Carlsberg! Buuurp! Lall On Lall On!
Macot: Det är bra att du till slut lärt dig att skriva utan att missbruka genuset reale som bestämd form singularis. Fattar du hur irriterad jag varit på det genom åren? Tyvärr var jag inte på plats, varken i Boget eller Linköpinget. Däremot var jag och TGO en av få som såg Kumlat-TIK. Det var där och hemma mot Huddinge (99/00) som vändningen kom. Och vilka var där? Jo Njurunda-klanen förstärkt av en medlem av Granloholmsklanen.
VEM ÄR DET SOM STÅR KVAR? - GHOLM-KLANEN STÅR NÄR DOM ANDRA FALLER!
Macot: Tja, efter en "knackig" inledning krossade TIK LHC borta med 7-3. Då trodde man att vändningen kommit. Men Timrå förlorade i omgången efter borta mot just Boget. Det är erfarenheter som dessa som skiljer rutinerade TIK-supportrar mot fånar som Lallande Fånar.
PS. Kika på länken och identifiera Kongo. Förstapris är en weekend i Stekenjokk.
Arboga nykomlingar? Jomenvisst. De har lirat i allsvenskan - eller gamla division 1 - bra många säsonger på raken nu. För fyra år sedan var de ju med i gamla allsvenskan till och med. Spöade Timrå på hemmaplan bland annat.
Kul med J20-krossen. Etta i kvalet = spel om medaljer. Sista = nedflyttning. Verkar närmare SM-slutspel än nedflyttnin. Hoppas att Lövenjuniorerna åker ur med tanke på hur den föreningen prioriterat på slutet.
Bofors har 3-2 i slutet på matchen nu!.. Lövet har avgjort 5-2..Troja vinner och går vidare precis som jag förutspådde,, Skellefteå-Mora 3-3 inte slut ännu!
Alltså Arboga är det ju bara att se hur dålig dom egentligen är men dom har tagit sig till play off som nog inte ens den trognaste Arboga Supportern skulle tro.Dom var ju nya i Allsvenskan i år och dom flesta trodde nog att dom inte skulle vara kvar i Allsvenskan nästa år.
LHC 4-ever: Tror inte han hamnar i LHC faktiskt, han har gjort en kanonsäsong och lämnar han Timrå lär det bli för något bättre lag än LHC misstänker jag, varför inte Djurgården där han tidigare spelat...
Timrå IK är Sundsvallsregionens stolthet, Giffarna i all ära men jag är övertygad om att TIK är populärast... Hockeykultur kallas det... Nåt som tyvärr inte finns i varken Sundsvall Hockey eller i LHC...
Denna säsong har det alltså inte tänkts allt för mycket på kansliet.