NickNack: Lyssnar man på Nubben så nämner han Nässén, Didde, Svensson och Hardegård som rutinerade och sedan Freij, Stadin och Kapanen som unga lovande. Frågan är var han placerar Sundin, Forsmark och Pilö? I den där eminenta artikeln som cirkulerade för nån vecka sedan gick han ju igenom alla värvningarna och där framgick att han ser Sundin som en som går in på 6-7 backar medan Freij och Stadin kommer få sina chanser men kan även spela med J20.
Skulle jag försöka ge mig på att sätta ihop 4 backpar skulle det bli nåt sånt här: Nässén-Hardegård Svensson-Forsmark Didde-Sundin Pilö-Freij/Stadin/Kapanen
Karlsson74: Tämligen övertygad om att Nubben och co varit på det klara med att Erixon inte är att räkna med inför kommande säsong. Särskilt efter motgångarna under senaste säsongen. Jag skulle tro att de avvaktar och vill se hur väl spelare som Freij, Sundin presterar och ev utveckling på såna som Forsmark, innan man börjar värva någon ny back. Har man tur och de går framåt så kan man lägga de pengarna på en forward istället.
#7 Hardegård helt dominant på isen i HA, såväl defensivt som offensivt. Först bjuds vi på en "Kronwall"-hit på Lucas Vejdemo i en match mot SSK. Sen i slutet av matchen i läge 1-1 utnyttjar Harde något tveksam puckhantering i Tälje och helt fri lägger han kyligt pucken five-hole bakom Sahlin i mål och Timrå tar ledningen och vinner senare matchen. Faan vad länge det känns sedan vi spelade inför i stort sett tomma läktare.
Lördag 13 september är det Seriepremiär mot Leksand på bortaplan. Självklart startar 031 upp säsongen med en resa dit! Häng på om ni bor i Götet/längs vägen! 💪
Nacka TIKare: Jag tänker att Erixon säger det han måste säga för att försvara att han stannar kontraktstiden ut. Han vet nog själv att det är osannolikt att han kommer spela nåt. Man kan absolut förstå honom men att säga "Jag kommer ... | Läs mer
…dags att ta fram almanackan för även kommande säsong åker vi på det mesta, häng med!
Reseformulär för premiärresan: