Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
Epost: och med det menade jag inte att låta negativ, försöker bara få en bild av hur ekonomin ser ut efter att kommunen tagit över hallen.
Jag tror att det kan vara bra att kommunen snarare än ett privat fastighetsbolag köper hallen. Det privata bolaget ska ta vinstmarginalen någonstans, det betyder att mindre pengar blir över "i systemet". Bara TIK klarar att drifta hallen effektivt.
Såvitt jag förstår motsvarar 6.5m (bidraget TIK får för driften) ungefär den verkliga driftskostnaden förra året.
TIK betalar då en hyra som stiger till 5m från och med 2018.
Vad ligger TIK:s omsättning på numera. Var uppe i hundra millar under de goda åren men sjönk sedan till ca 55m efter nedflyttningen och är nog ännu lägre numera. 30m?
Jag tycker att det borde räcka för att betala hallhyra på 5m. Lönebudgeten för spelare var nere på 10m förra säsongen och ännu lägre i år om jag minns rätt.
45m in räcker väl för att klubben ska bli skuldfri?
Såvitt jag kan bedöma står TIK på stabil grund bara kommunfullmäktige klubbar igenom hallköpet. Med ett gäng hungriga juniorer på gång kan det vända både sportsligt och ekonomiskt framöver.
Trevlig Valborg!
Redigerad kommentar
Bigthelin: då blir det till att sköta driften effektivt. Ser att en genomsnittlig ishall i Sverige drar ca 1 000 000 kWh per år. Om elkostnaden för TIK är ungefär som på min elräkning kostar alltså elen ungefär en mille per år, troligen mer eftersom hallen rimligen är större än den genomsnittliga ladan med liten läktare. Sedan tillkommer allt annat, löner och underhåll. Hallen är ju rätt nybyggd så underhållskostnaderna borde vara rätt låga hoppas jag.
Hoppas att TIK klarar av fem millar i hyra. Om man kan hålla driften under 6.5 millar per år ger det llitet utrymme för att sänka hyreskostnaderna. Realistiskt?
Nollan sa så här i en intervju tidigare:
... en driftskostnad som vi i föreningen i dag inte klarar av att bära.
– Vi har fem miljoner högre kostnader när vi äger hallen mot om vi skulle hyra tider där. Dom fem miljonerna är helt avgörande för Timrå IK:s framtid.
Redigerad kommentar
El_loco: Ren spekulation men vi kan ju som sagt notera den otroliga tillfälligheten att oppositionens största namn Tony A uttalar sig i räven Lunneborgs artikel.
Fem miljoner i årshyra från och med 2018 i alla fall. Jahaja. Det dubbla mot för det spekulerades kring tidigare och det är väl i sammanhanget som vi rör oss i, hyra istid från kommun, jävligt dyrt i jämförelse med vad våra konkurrenter betalar som jag förstått det.
Redigerad kommentar
Väl investerade pengar om man vill leva på ett tag till!
Timrå IK måste fortsätta lyfta juniorer och ta ett stort ansvar för hockeyns utveckling IOM detta med! Ansvarsfull hantering av ekonomin är ett måste eftersom att moderat Tony har delvis rätt! Varför skall ansvarsfulla föreningar behöva stå tillbaka när räkmackan Timrå ik behöver ett kontant utag för att lösa ekonomin...
Nu reflekterar jag över tidigare styre av föreningen...
"Det blir Timrå kommun som köper Eon arena.
Timrå kommun kommer föreslå för fullmäktige att köpa arenan, det presenterades på en presskonferens under torsdagen.
– Alternativet hade varit att låta Timrå IK gå i konkurs, säger kommunstyrelsens ordförande Ewa Lindstrand.
– Just nu är räntenivån gynnsam. Kommunen har möjlighet att få ett förmånligt lån till låg ränta. Därför är det gynnsamt att ta investeringen nu, säger Ewa Lindstrand.
Det är Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Centerpartiet som efter några dagars förhandlingar kommit överens. Kommunen bjöd 15 miljoner kronor för arenan i januari men är alltså nu beredd att betala 45 miljoner. Precis samma belopp som diskuterades under den förra veckan med fastighetsbolaget Arvid Svensson AB.
157620: kommunen köper alltså arenan.
enda jag vet, det har ändrat rubriken på st.nu...
annars är det helt dött överall... st.nu, härinnne, twitter,facebook...
några detaljer någon ?
EDIT:
detta citat "Timrå kommun kommer föreslå för fullmäktige att köpa arenan, det presenterades på en presskonferens under torsdagen."
Kommer det kunna bli ett hinder?
Redigerad kommentar
El Maco: "blicka framåt och fukusera på hockey"
låter i mina ögon som att allt är klart :)
alternativt som du sa, skiter i eon och hyr in sig i ånäshallen.
jag tror på det första :)
Hoppas dock på annat scenario...
157620:
jävligt positiva tongångar i artikeln, det gillas!
157620: jävligt intressesant...
men såkllart har jag inga hörlurar med mig till jobbet.... den jävla timingen alltså...
Eliteprospects.com - Patrik MagnussonPanterns tungviktare Patrik Magnusson har svårt att hitta rätt balans - Sydsvenskan
250kg kärlek:
Ibland blir det lite fel. Givetvis borde vi hålla oss till saken härinne. Annat finns det andra forum för. Sorry!
Affären är komplicerad, men bör lösa sig. Jag har ingen inblick i den där branschen, men tycker att det verkar rimligt att ett företag inte vill bli förknippad med något oseriöst (förhandlingar med läckta uppgifter, istället för att lösningen presenteras när det är klart).
Faktiskt kan det som utomstående kännas tryggare nu, då det verkar som att majoriteten har förnuftet i behåll och står bakom en rimlig lösning (samtidigt som någon/några företrädare för övriga betett sig svinaktigt).
Frågan är om Timrå är av eller väldigt på. Att IFS skulle gasa om känns mindre troligt.
I rest my case, och samtidigt ber jag om ursäkt om jag rört upp en massa känslor.
För min del är det god natt. Vi kan fortsätta, later on.
Visst kan man bry sig om föreningen, men för den som inte har träffat sina barn på flera år och haft en konstant otrygg situation på arbetsmarknaden under samma tid samt en massa annan förnedrande skit som aldrig tar slut är Timrå IK ändå bara en sak i mängden. Har du tänkt på det eller?
Jag har massor att oroa mig för...säkert. Men jag ogillar att inte ha koll på Timrå IK.
;)
Jag har egentligen ingen egen aning, utan jag baserar min uppfattning på vad vissa andra skriver. Det finns så mycket annat att oroa sig och ha ångest inför, så detta är nog ingen större fara. Nu tar vi en dag i taget här.
Jag respekterar din åsikt men är fortfarande väldigt oroad över framtiden.
Arenan är kärnan. Löser vi inte det är det kört. Vad har DU hört som kan få min oro att lätta?
Ärligt talat har du nog inte en aning vad som sker, likt alla andra. Det borde oroa dig, likväl mig och många andra.
Jag känner mig snarare rätt så lugn i och med alla positiva inlägg från diverse skapligt pålitliga och trovärdiga supportrar däruppe. Tänker att det på något sätt ska lösa sig med arenan och väljer att tro på det rådande lagbygget. Förväntar mig inga stordåd till hösten, men antar att vi i alla fall inte ska behöva hamna på en till synes hopplös jumboplacering igen. Nej, jag har inte glömt att vi i princip var klara för den negativa kvalserien ett bra tag. Ännu en mittenplacering ska vi väl kunna mäkta med? I bästa fall på rätt sida om det övre kvalstrecket denna gång. Och i så fall kan, som man brukar säga, allting hända...
Redigerad kommentar