1150x200-tiken-1123131_tz4N8mRqd8Wf0t8.png

Timrå IK

SHL · 614851 inlägg · 6214 ämnen

Inlägg: 1010189

Sv: Slaget om Västernorrland 2008
JimmyH: "Självklart så sjöngs det hånramsor dagen till ära. Men det var mest hyllningar. Men hånandet tar väl hårdast på lokaljournalisterna och modoiterna."

Så sant kära Jimmy. Dagens Allehanda och lokaljournalisten skriver som avslutning följande:

"Minuspoäng däremot till Timråklacken som hellre ägnade sig åt att sjunga mer eller mindre obskyra ramsor om Modo och Modosupportrarna, än att hylla sitt eget lag. Inga goda vinnare där inte."

JON HÄGGQVIST
0660-29 55 53

Han har fått ett e-mail av mig där jag snällt förklarar hur hans kära dagisklack beter sig. Förmodligen har han aldrig hört ramsor som "alla som bor i Timrå går på sos" osv.

Sv: Silly Season 2026-27
Smörgåsen : Förstår inte alls alla klagosånger nu? Hartmann är 32, har inte tagit steg på väldigt länge. Spelar ofta högt i hierarkin men når knappt till 20p/säsong. Detta med en ganska saftig lön samt att vi får en övergångssumma. Det är bara tacka och ta emot denna deal.