erathoo: Ja, jag tycker de flesta "experter" är väldigt dåligt pålästa. Om vi tar backsidan (som ju bl a Wikegård hade frågetecken inför) så förstår jag inte på vilket sätt Lehtonen, Skogs och Persson är sämre alternativ än Lindström, Kokko och Koskinen? Backsidan känns ju jättespännande i år där jag såklart hoppas att Robin tar ett kliv i utvecklingen och att Styfs bindel sporrar honom till stordåd. Att sätta ett frågetecken framför Timrås säsong p g a försvaret känns alltså inte helt intelligent.
Det finns dock fog för oro med tanke på att vi tappat två toppcentrar, men vi har för sjutton bröderna Andersson och en väldigt spelsugen Hedström. Vi har spetskompetens, rutin och fruktansvärt lovande spelare bland våra ytterligare forwards (Pääjärvi kan faktist explodera i sin utveckling i år).
Visst, Timrå är svårplacerade i årets tabell på förhand. Men jag tror hur som helst att vi blir svårslagna i varenda rink vi figurerar (bortsett från Gärdehov, men det glömmer vi va?). Jag ser fram emot säsongen nåt alldeles vansinnigt! Släpp pucken!
Rip Kirby: Om du har ännu mer tid över på semestern, varför inte se en hel match med Lill-Strimma... Detta är den klassiska VM-matchen mot ryssarna från 1970 med Arne Carlsson-målet.
Ja, jag tycker de flesta "experter" är väldigt dåligt pålästa. Om vi tar backsidan (som ju bl a Wikegård hade frågetecken inför) så förstår jag inte på vilket sätt Lehtonen, Skogs och Persson är sämre alternativ än Lindström, Kokko och Koskinen? Backsidan känns ju jättespännande i år där jag såklart hoppas att Robin tar ett kliv i utvecklingen och att Styfs bindel sporrar honom till stordåd.
Att sätta ett frågetecken framför Timrås säsong p g a försvaret känns alltså inte helt intelligent.
Det finns dock fog för oro med tanke på att vi tappat två toppcentrar, men vi har för sjutton bröderna Andersson och en väldigt spelsugen Hedström.
Vi har spetskompetens, rutin och fruktansvärt lovande spelare bland våra ytterligare forwards (Pääjärvi kan faktist explodera i sin utveckling i år).
Visst, Timrå är svårplacerade i årets tabell på förhand. Men jag tror hur som helst att vi blir svårslagna i varenda rink vi figurerar (bortsett från Gärdehov, men det glömmer vi va?). Jag ser fram emot säsongen nåt alldeles vansinnigt! Släpp pucken!