Inlägg: 1120525
Svarskommentarer
Sv: Timrå IK - FBK 2009-01-31
Wandell har drällt med pucken för mycket, därför tror jag att Tenkrat har kommit bort på slutet. Hoppas att han kliver fram i dag med nytt folk.
Annars är det lite déjà vu över dagens match. FBK en lördag före uppehåll. En så kallad tömningsmatch. Tyvärr såg vi inte mycket av det förra gången.
Giv oss frid.
Annars är det lite déjà vu över dagens match. FBK en lördag före uppehåll. En så kallad tömningsmatch. Tyvärr såg vi inte mycket av det förra gången.
Giv oss frid.
Sv: Timrå IK - FBK 2009-01-31
Nu formerar Challe om i femmorna. Förstalinan intakt, Hynning går in med Sonnerberg och Wandell, tredjelinan består av Bagarn, Pääjärvi och Tenkrat. Sista kedjan Bogg, Sundh och Axelsson. Lotvonen sjunde back idag sedan Moe tillfrisknat.
Två osäkra kort dock, Bagarn som har en fot som skaver i skridskon och Tenkrat som verkar lida av något.
Det är säkerligen positivt att vi har mycket folk att gå på. Nu är det verkligen upp till varje spelare att visa att de vill vara med och spela.
![]()
Sv: Timrå IK - FBK 2009-01-31
John K: Agree !! Nu plockar vi ner det självgoda gänget från de värmländska skogarna.
Om Tik mot förmodan skulle ta 3 poäng här så är vi till viss del tabellmässigt kompenserade för debacklet i Swedbank Ateljé. Ingen räknade väl, på fullt allvar, med att vi skulle ta 6 poäng på dessa två matcher.
Nu blir det en kamp där vilja och engagemang segrar. De lirare som inte ger allt mot FBK direkt från första nedsläpp borde bänkas, här gäller nu att Challe visar mod och auktoritet.