Annars: en match som Timrå ser ut att skänka bort på ett oskönt sätt. Vet inte när jag såg FBK så här värdelösa på hemmaplan sist. Störs hur lätt som helst när man ligger på dom lite. Men vad hjälper det?
Förbannad på hur man undviker att vara rejäla i anfallszon. Ständigt den lätta vägen och positionsbyte längs sargerna i stället för att ta den obehagligare vägen in mot mål. Sen är man helt ofarliga i PP, samtidigt som man ger FBK PP som dom utnyttjar. Domaren var också givmild på den sista. Vad fan handlade det om?
Fattar inte att man hela tiden kan hitta sätt att inte utnyttja ett överläge. Ska vi gissa på en ny uddamålare? Alternativt 40 skott på mål i tredje och en pinne efter full tid?
sargad: Önskar alla klyktattare en fin midsommar, hoppas ni hänger kvar så vi får våra fina derbyn 2026 igen. Till era moderatorer, inför Cluben-filter, för allas trevnad