Vår trupp (rent spelartekniskt kvalitetsmässigt) är tillräckligt bra för att egentligen ligga på slutspelsplats, det är min fasta övertygelse!
Vad är då fel?
Tre saker:
1) Vi har inget stabilt grundspel att falla tillbaka på = Challes/Nygges ansvar. 2) Brist på karaktär, vilja, inställning och attityd i laget (inte hos alla dock). 3) Dåligt självförtroende ända ifrån inledningen på säsongen.
Laken: Svårt när man ständigt (med intervaller på typ 2 dagars mellanrum) påminns om karlns misslyckande.
Du verkar vara inne på att det är Challe som är den stora boven. Jag håller delvis med, men Challe är långt ifrån ensam. Jag tror ändå inte att Challes förvandling som tränare mot tidigare säsonger är så gigantiskt stor. Vi kan utan tvekan ha en bättre tränare men lagbygget är fortfarande undermåligt.
📣 NYFÖRVÄRV!! Det är måndag och vad passar bättre än att börja veckan med ytterligare ett nytillskott i akademin? Vi välkomnar David Slačík 🇨🇿 till Timrå IK. Den tjeckiske forwarden född 2007 har HC Domazlie som sin ... | Läs mer
Vad är då fel?
Tre saker:
1) Vi har inget stabilt grundspel att falla tillbaka på = Challes/Nygges ansvar.
2) Brist på karaktär, vilja, inställning och attityd i laget (inte hos alla dock).
3) Dåligt självförtroende ända ifrån inledningen på säsongen.