1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 599081 inlägg · 6213 ämnen

Följande fel har inträffat:

Inlägget finns inte

2892458 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
Berge: Dom värvades iofs för att Strömberg och Erixons kontrakt togs över av försäkringskassan. Men, jag hajar vad du menar, men kan tänka mig att Brynäs har en del inbakade bonusar jämfört med Timrås ditto. Min poäng var att det hade varit intressant att se vad vi hade uträttat med en rejäl budget.

Sv: Apropå nånting...
Smörgåsen :

”Fan tänk om vi en dag får en riktigt bra ekonomi, då är ju dom andra lagen chanslösa, vi är ju ändå med och bråkar rätt bra med ”storlagen” med en usel ekonomi i dagsläget, tänk då en kassa likt Brynäs, Färjestad, HV osv. Hade ju blivit orättvist”

Förra året låg Brynäs och Timrå på ungefär samma lönebudget (den här listan är innan Timrå värvade in Koivisto och Näkyvä på uppskattningsvis dyra kontrakt så det är inte omöjligt att Timrå till och med hade högre lönebudget än Brynäs)

Nu gick ju Brynäs 30 miljoner i vinst så antagligen höjs budgeten för i år.

Sv: Apropå nånting...
Smörgåsen :
Hugade va hemskt.
Visst är det bra med stadig ekonomi, men risken är som flera andra lag, att man värvar såkallade toppspelare som endast spelar för pengar. Då har vi inte spelare som har hjärta för klubben

Bara Tikare

Sv: Apropå nånting...
Stridhsyxa: Fan tänk om vi en dag får en riktigt bra ekonomi, då är ju dom andra lagen chanslösa, vi är ju ändå med och bråkar rätt bra med ”storlagen” med en usel ekonomi i dagsläget, tänk då en kassa likt Brynäs, Färjestad, HV osv. Hade ju blivit orättvist.

Sv: Apropå nånting...
Stridhsyxa: hahaha vilken sport redaktion jobbar du på? Om inte har de missat något 😉

Sv: Apropå nånting...
JanneH: tips hit och tips dit. Är mer irriterad över själva djupet på analyser än placering. Nu ska ni få lära er något hur man farmar intresse. Lag med stora följen = tippa högt och beröm, mycket delningar och du ligger på plus. Lag med mindre följe = tippa lågt, du får arga delningar men inte mycket till storm.

Sen när säsongen drar igång och någon storklubb startar dåligt = kaos, fiasko eftersom dom var högt tippade (det säljer)

Mindre lagen som tippades lågt och råkar göra det bra = succésäsong, humlan som flyger (det säljer)

Nu vet ni det.

Sv: Apropå nånting...
Bobby Hahl: inte direkt svårt eftersom vi aldrig någonsin i världshistorien lyckats få till en stabil ekonomi över tid. Men låt oss behålla ledningen några år till, snart vänder det!

Sv: Apropå nånting...
Uppladdat:

500x0-screenshot20250619183948facebook_iqjMwBjlQkdsUgQ.jpg


Sv: Apropå nånting...
steveroper: det är väl den mest uppenbara av våra sanningar. Vi behöver titta på klubbar som HV, BIF, FBK etc. och försöka ta efter deras ekonomiska arbete. Vi ligger för långt efter för att det ska vara hållbart över tid.

Jag vill först och främst uppmuntra alla att teckna medlemskap, men kanske också fundera över vad som skulle kunna få oss att lägga några extra kronor på Sveriges finaste förening.

För egen del handlar det framförallt om rent egoistiska saker. Jag vill ha bättre merch. Kan tänka mig en prenumeration av merch. Jag ger 250kr per mån och får en present varje månad till ett värde av 200-400kr. Sen vill jag ha en arena i Sundsvall på sikt ( vet att det är minerad mark men det är tror jag ett måste). Det skulle få mig att resa till 4 istället för 2 matcher per säsong (har ungefär 100mil enkel resa).

Sv: Apropå nånting...
SKRIDSKOSKENAN: ja som du säger blir man ju alltid provocerad av dessa lama idiottips. Här kommer mitt topp 6 tips (åter kommer med 7-14 senare)
1 Luleå
2 FBK
3 Brynäs
4 Frölunda
5 SAIK
6 Timrå

Kanske är lika mkt idiottips det men precis som idioterna så räknar jag kallt med att alla glömt bort det framåt vårkanten

Sv: Apropå nånting...
Jugge: Ja vi gick inga 33 miljoner plus direkt....
Däremot, om nyckelspelare blir långtidsskadade, så tror jag nog det kan grävas upp en eller annan gatsten att sälja

Sv: Apropå nånting...
Jugge: Är tvungen att hålla med dig i den saken..

Sv: Apropå nånting...
Bobby Hahl: ”Jag blir imponerad av alla supportrar från andra lag som verkar ha stenkoll på Timrås ekonomi.”

Du vet att det inte är någon hemlighet va?.. Ni gick väl en dryg miljon back senaste säsongen och har c:a 8 miljoner i eget kapital. Det är ju tur att de lättat på kravet för licensreglerna…

Sv: Apropå nånting...
SKRIDSKOSKENAN: Så länge Mighty Dronts släpper honom. Men det är formalia
Uppladdat:

500x0-screenshot20250730-1445402.png


Sv: Apropå nånting...
Jugge: jo jonte hedström har sagt att han vid exakt ett sådant läge kommer o spelar för samma summa som caféerna drar in på kaffe på en månad, + att han får dubbla värdet av första målgörar-checken från bite line.

så pengar finns

Sv: Apropå nånting...
Jugge: Då får man lösa det på ett eller annat sätt.

Sv: Apropå nånting...
Jugge: Jag blir imponerad av alla supportrar från andra lag som verkar ha stenkoll på Timrås ekonomi.
Fascinerande… eller nåt.

Sv: Apropå nånting...
Smörgåsen : ” Blir Dahlén långtidsskadad så kommer han ju givetvis ersättas.”

Du menar efter 90 dagar när klubben inte har någon kostnad kvar för Dahlén? Annars har ni väl inga pengar till en ersättare på den nivån?

Sv: Apropå nånting...
Berge: grejen är ju att ni i så fall tappar två stora ledare, som bevisligen gör dom andra bättre!

Sv: Apropå nånting...
El_loco: Perfekt!!! Vi är alltid som bäst när vi slår ur underläge!

Orka lägga en sekund på alla sommartips...nee

Sv: Apropå nånting...
Berge: Blir Dahlén långtidsskadad så kommer han ju givetvis ersättas.

Sv: Apropå nånting...
Berge: Tror inte nånstans att vår offensiv faller som ett korthus ifall det blir (kortare) skador på dessa två. Ser man på de senaste säsongerna kan man t.o.m. säga att så länge det inte blir långvarigt så svarade laget positivt på Dahléns frånvaro. Är ju mycket spekulationer men det finns tendenser att spelare faller undan lite när Dahlén är med och sedan lyfter sig rejält vid hans frånvaro. Men med det sagt så tror jag absolut inte att det är nåt som på nåt vis är positivt över tid. Bara att det kortvarigt inte behöver innebära kris och katastrof

Sv: Apropå nånting...
Karlsson74:


Får Brynäs Silfverberg och Bäckström skadade så blir laget svagare. Men kvar finns fortfarande Bellows, Rödin, Lindblom, Kopacka, Trivigno och Fjällby och Larsson.

Vilka har Timrå kvar om Dahlén och Pettersson blir skadade? Wedin och Heikkinen…

Lander och Hartmann var väl under 20 poäng ifjol.

Timrå har en vass spets… Dahlén, Pettersson, Heikkinen och Wedin är toppspelare i ligan. Men bakom dem ser det tunt ut.

Sv: Apropå nånting...
Glöm Andreas Hanson. Han kan möjligen sitt SSK. Ibland undrar jag om han ens har koll på dessa. Grymt överskattad "expert".

Sv: Apropå nånting...
Berge: Så ser det iof ut i nästan varje lag .en el ett par skador på fel spelare kan vara skillnad på top eller botten. .

Sv: Apropå nånting...
Berge: håller me om att bredden kan vara ett oros tecken men man ska komma ihåg att både näkyvä o koivisto kom in under säsong förra året .

glömde nämna att två av våra ny förvärv är regerande sm-guld vinnare med vilket experter brukar älska att hylla att man värvar från mästarna men för timrå är de väl desperata skit värvningar 😆

Sv: Apropå nånting...
Berge: fast alla lag har sina nyckelspelare. Vad händer med Brynäs om Bäckströms höft inte håller och Silfverberg drar korsbandet nu på försäsongen? Värsta scenarion finns alltid! Men om allt rullar på någorlunda så borde ni vara ett topp 3 lag och Timrå borde kunna vara med och slåss om en topp 6 plats!

Sv: Apropå nånting...
SKRIDSKOSKENAN:

Får ni vara skadefria så finns det ingen chans att ni hamnar i kval. Däremot är Timrås lag väldigt känsliga för skador. Skulle Dahlén eller Pettersson bli skadad så ser laget väldigt tunt ut.

Får Timrå vara skadefria så tror jag ni grejar slutspel utan större problem. Men en skada på Dahlén så kan det bli bli tufft… även om Leksand ändå blir jumbo.

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: Ja, att sätta Pettersson som vinge ser jag ingen vits med. Vore lite korkat faktiskt. Sen tror jag faktiskt att Levinsson kommer ta en plats på 12 forwards, en sån som Pääjärvi kommer nog behöva göra sin bästa säsong hittills (sen han kom tillbaka) för att behålla sin plats i laget. Tror Levinsson är ett guldkorn, har skridskoåkningen för SHL och verkar vara spelsmart.

Sv: Apropå nånting...
El_loco: ha ha det är samma visa år efter år med dessa experter o ändå blir man provocerad 😂

vi har kvar seriens bästa målvakt. har kanske seriens bästa målvakts par
vi har kvar 2 o 3 i vår interna skytte liga
vi tappar 2 backar som tillsammans gjorde färre poäng än en av de nya backarna vi fått in
vi tappar spets framåt men får mer bredd o får bla in en kille som hade gått in topp 3 i vår interna mål liga förra året
vi har tappar en tränare som gjorde debut i shl o aldrig tränat annat än finland, men fått in en ny som har 16 säsonger som tränare i shl varav 9 som huvud tränare
vi kom topp 6 förra året

men nu ska vi alltså komma sist ?

måste vara så jävla behagligt för experter att ha timrå i ligan så man kan rapa samma skit om o om igen utan att faktiskt behöva göra nån analys
menar inte att vi kommer ta nått sm guld i vinter med detta facit, men är så less på att de ofta är minimala o ytliga ansträngningar från experter så fort man ska analysera o tippa timrå.

Sv: Apropå nånting...
lungan: Lilja har knappt gått center i sin karriär. Vill minnas att man gick igenom det i Domustrappanpodden för ett tag sen. Då man gick igenom statistik från tiden i HA.

Pettersson har själv uttryckt hur han trivdes som center
(en position som han spelat mycket tidigare i karriären. )

Vilket gör att jag tror att centersidan mer blir så här.

Westfält
Pettersson
Eriksson
Lander

Sv: Apropå nånting...
Detta var laget Timrå ställde upp med i premiären förra året emot Luleå som Timrå förlorade med 0-2.

I mål
Johansson

1:a
Nässen-Eronen
Pääjärvi-Lander-Wedin
2:a
Erixon-Strömberg
Dahlén-Pettersson-Hållander
3:e
Svensson-Forsmark
Boyce-Eisenmenger-Walli
4:e
Melander-Pilö
Johannson-Värmhed-Lundmark

Årets premiärtrupp som jag tänker just nu.

I mål
Juel

1:a
Nässen-Hardegård
Dahlén-Lilja-Heekinen

2:a
Svensson-Forsmark
Wedin-Westfelt-Hartmann

3:e
Pilö-Sundin
Pettersson-Lander-Walli

4:e
Strömberg-Frej
Pääjärvi-Eriksson-Genborg

För mig känns årets trupp bättre.

Sv: Apropå nånting...
Karlsson74: dom hockey news slå botten rekord dålig experter 😀 Jag skit vad experter tippa timrå dom så dålig att tippa 👍

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: De enda vi tappat som man ev kommer att sakna är hållander och Kapanen. Resten är inga tapp eller nedgraderingar.

Sv: Apropå nånting...
Smörgåsen : Det kan ju som expert vara lätt och enbart titta på spelarnamnet och därigenom tror du dig ha hela bilden klar så att säga. Både Näkyvä och Eronen som du nämner är ju bra spelare på pappret, men alla Timråsupportrar vet om att det inte är några tapp för klubben överhuvudtaget när båda lämnar för andra klubbar.

Sv: Apropå nånting...
Timrå IK Support : De tävlade i att snacka ner hela truppen..seriöst.. "Sundin passar bättre som 7e back i Frölunda". Jösses.
Skulle det komma från någon som förstår hockey och unga spelares spelarutveckling och behov av att få matchtid? ...ytterst tveksamt..En tröst är att dessa sk poddexperter sällan har haft speciellt många rätt . Vet inte hur många gånger dessa typer av experterna tippat HV 71:som stabilt mittenlag och uppåt. Hur snabbt djurgårn skulle studsa tillbaka direkt osv . 😂

Sv: Apropå nånting...
solbacken: Timrå IK har topp 6 trupp

Sv: Apropå nånting...
Timrå IK Support :
Vi har väl varje år tappats som 11 -9 som bäst. Trots det har vi varit kring plats 7-6 senaste åren. Dom har ingen koll. Tror faktiskt vi blir 6a i år igen.

BARA TIKARE

Sv: Apropå nånting...
El_loco: dom pratade skitsnack om Stelin, Lilja och siste Sundin som dom sa att pass bättre att stannar kvar Frölunda 7 back i Frölunda. Mina ögon är dom ingen några experter. Bilr bara förband på som kallas experter 😡

Sv: Apropå nånting...
El_loco: Förmodligen. Många som säkert enbart kollar på att vi har tappat Hållander och Kapanen och ”ersatt” med Westfält och Heikkinen, men riktigt så är det ju inte. Dom två är inte raka ersättare. Truppen är inte byggd på det sättet. Att spetsen på förhand är sämre är väl inget att hymla om, men tror inte många har lagt ner tid att jämföra exempelvis kedja 3 och 4 mot fjolårets ditto, och där tycker jag vi har det bättre ställt.

På backsidan kollar folk säkert på namn som Näkyvä och Eronen och tänker oj vilka tapp, bara på grund av namnen. Men jag tror verkligen inte att det kommer bli sämre.

Målvaktsidan är intakt och är riktigt stark. Normalt sett så får inte lag med en sån bra målvaktsida kvala.


Allt som allt kommer vi bli rejäla underdogs, igen. Tycker truppen sitter med rejäl uppsida, om det mesta klaffar kan vi nog spela slutspel igen, i någon form.

Lägger inte ner så mycket energi på experters analyser då dom ofta är undermåliga.

Sv: Apropå nånting...
Timrå IK Support : kortast tid av alla lag fast det finns miljoner saker att tala om. Att våran svepning av Sveriges stolthet tog så otroligt hårt kan inte bli tydligare. Konsumera ingenting från dessa tomtar. Pratar som dom vore född bakom flötet dessutom.

Sv: Apropå nånting...
El_loco:
Hanson är en pajas, noll koll, sågade Trivigno inför förra säsongen bla., dryg jävel att lyssna på oxå, mycket, jaaa, mmm, och andra självklarheter, nää, Timrå topp 8-9 tror jag är realistiskt, obs: menar inget illa med det, om någon skulle tycka så…😳🤘

Sv: Apropå nånting...
El_loco: jävla skitsnack och två nolla som experter.

Sv: Apropå nånting...
Timrå tippas sist i Hockey News genomgång av trupperna. Misstänker att det kommer att låta så här på rätt många håll i tipsen i år.

Sv: Apropå nånting...
erathoo: Jo, jag hoppas framförallt att fler NHL-stjärnor kommer att återvända till Sverige på ålderns höst. Killar som Filip Forsberg och Mikael Backlund skulle ju göra enorm skillnad för Leksand respektive Västerås, för att ta två exempel som förhoppningsvis kan ske de kommande 2-3 åren. Rätt säker på att Calle Järnkrok flyttar till Brynäs om ett år, men han är ju inte samma dignitet som en spelare som Bäckström.

Sv: Apropå nånting...
Greven: håller med om den punkten, även om vi kanske snöat in oss lite för mycket på just det. Hade blivit överlycklig om vi slutar dumpa in puckarna i anfallszon och istället spelar in pucken. Eftersom vi inte har laget för att vinna dumpade puckar och speciellt i PP. Ni är en man mer än motståndarna, ge mig en anledning att behöva dumpa in puckfan. Blev ju parodi på slutet.

Sv: Apropå nånting...
Greven: Enig, tycker potentialen finns för att hantera det bättre än förra säsongen. Hoppas även på lite fler längre anfall i offensiv zon. Var ofta vi bara var in och vände.

Sv: Apropå nånting...
Peja: Fantastiskt roligt att Bäckis spelar SHL i år.
Fick t.o.m mig att göra ett inlägg på hockeysnack mitt i sommaren.

Skitkul!
Ska bli intressant och se vilken nivå han ligger på....

Sv: Apropå nånting...
Smörgåsen : En sak som i alla fall jag hoppas på är att vi ska kunna spela oss ur egen zon lite bättre än senaste åren. Rätt ofta har utvägen varit att försöka jobba ut pucken efter sargen under hård kamp med motståndarforwards istället för att kunna utnyttja passningsvägar. Vet inte om det har varit medveten taktik eller bara ett utslag av mindre spelskickligt lag (backar) men önskar att det förbättras.

Sv: Apropå nånting...
JanneH: Vi känns sjukt svårtippade på förhand. Krävs att en del av nyförvärven slår väl ut och att våra hemvändare fortsätter driva laget. Har en känsla av att vi har en trupp som skulle kunna överprestera.

Börjar bli dags att få se vad man sätter ihop för kedjor osv på kommande träningar/matcher.

2892458 · »