haggen: Fast Växjö klarar sig väl ganska bra utan svenska målskyttar? Om dom börjar dippa vid jul så kan det ju redan vara för sent, i dagsläget är vi ju faktiskt hela 9 poäng bakom och det försprånget tar man inte igen hur som helst.
I början av säsongen kunde man hoppas på att Timrå skulle kunna dra nytta av att andra lag var sämre, inte att Timrå var bra. Nu börjar det ju bli tydligt att det krävs en rejäl uppryckning i det egna laget. Det enda laget som är i närheten av lika usla som timrå just nu är ju modo och det hjälper ju inte oss så länge två lag går till kvalserien.
Jag tror Timrå hade haft många mer poäng om det inte hade varit så jädrans många bortamatcher dessa första 13 matcher. 5 matcher hemma gett 12 poäng. 8 bortamatcher gett 8 poäng. Men Timrå har gjort det bra med alla dessa bortamatcher trots allt.
Kan vara så men jag tycker de har för tunn trupp, efter jul är det förhoppningsvis färdiglekt som det brukar vara för nykomlingarna.
En svensk har väl fortfarande inte gjort mål i Växjö.