superfalle:Om han inte har skallen längst ut på axeln så bör det bli arm mot axel som är första träffpunkt. Och regeln gäller om jag inte förstår point of contact om man inte förlänger armen/axeln mot huvudet.
Däremot så kan det bli svårare om han tänker sätta axel mot bröstkorg och killen är 20-30cm kortare.
MorganaLefaey: och vad händer med axeln då armen stoppas upp av motståndarens axel i fart ? Finns de en liten liten risk med dom fysiska lagar som råder att axeln går vidare mot huvudet:)
När det gäller Westfält så måste jag säga att jag känner mig oerhört trygg när han är på isen. Han kommer nog aldrig bli någon poängmaskin, men han gör inga misstag heller! Vinner puckar,tar bort spelare och bäddar för lagkompisar!
Däremot så kan det bli svårare om han tänker sätta axel mot bröstkorg och killen är 20-30cm kortare.