Kongo: Med eller utan källkritik; det man med facit i hand kan konstatera är att stödet för SSK bland supportrar och företag runt om i landet är milsvida större än för Timrå. Eventuellt kan man även ana att handlingskraftigheten inom resp. förening skiljer sig till SSK:s fördel.
mikenomad: Gällande handlingskraft, fundera kring detta: Har Skellefteå byggt sina framgångar med tillfälliga kampanjer likt SSK:s eller har man ett mera långsiktigt upplägg? Bör Timrå inspireras av Skellefteå AIK, Södertälje SK eller kanske av båda?
DenRöda: Endera ligger arenan kvar där den är, och då får man acceptera att klubben aldrig kommer kunna växa till någon stormakt i SHL ens i teorin, eller så flyttar man den till hamnen. Allt snack om Birsta osv. är ju bara en extremt ... | Läs mer