hubbenorlen: det handlar nog om att Timrå IK som förening fortsättningsvis kommer att ha problem med likviditeten om man "bara" får 16 miljoner (det som banken skrivit ner lånet till). Man måste få fram 4-5 miljoner rätt omgående för att lösa bort de skulder som ligger hos fogden, löner som skall betalas ut nu i slutet av månaden. Sedan tror jag att föreningen vill fylla kassan med ytterligare 7-10 miljoner för att slippa den ständiga likviditetskris man hamnar i.
Men det borde man kunna lösa med hjälp av t ex näringsliv, Zäta m fl.
Nisse1: Det är väl för fan inget konstigt med att han skrattar till, han lär nog ha tänkt att fan så kass jag är och istället för brinna av fullständigt så döljer han det i form av ett flin.
Nä fan, jag tycker Emil ska ringa dig och ... | Läs mer
Man måste få fram 4-5 miljoner rätt omgående för att lösa bort de skulder som ligger hos fogden, löner som skall betalas ut nu i slutet av månaden. Sedan tror jag att föreningen vill fylla kassan med ytterligare 7-10 miljoner för att slippa den ständiga likviditetskris man hamnar i.
Men det borde man kunna lösa med hjälp av t ex näringsliv, Zäta m fl.