DJ Hemp: Litar mer på dig än mig själv:) Mitt första riktigt hårda TIK-minne var en neslig förlust borta mot Arboga. Snön vräkte ner och jag spydde mot en lyktstolpe. (Och blev utskälld av en snäll snut)
Tack för förtroendet! Mitt första hårda TIK-minne var när vi tappade 8-1 till 8-4 i sista perioden i Kvalseriematchen 1978. 8-2 hade räckt för att stanna kvar i Elitserien. Det var den sportsliga biten och det var då jag lärde mig att avsky Löven.
Rent personligen var nog det första hårda TIK-minnet när jag somnade på läktaren i Scaniarinken i en Superallsvensk match våren 1999. Nästa riktigt klara minne var att jag vaknade hemma på golvet på Västmannagatan.
Då blev det bråttom till jobbet i Upplands Väsby och på pendeltåget kunde jag sedan läsa att vi hade förlorat med 6-3 efter en mindre lyckad sistaperiod. : (
JonteD: Pratade för länge sedan med sittande ordförande. Högst densamme som lade strömming i saltlake. Han sa ungefär att det är så sjukt dyrt att ställa ett lag på isen som skall utmana om SM-guld att man nästan måste äventyra ... | Läs mer