DJ Hemp: samtidigt kan jag tycka att man ska ta alla tillfällen i akt att marknadsföra skiten ur ordet ”derby” om det kan bringa in större intäkter. Allt för att väcka liv i den döda produkt som är ”allsvensk hockey”. Det finns inte mycket som är heligt längre i en liga där vi får växelpengar jämfört med dom klubbarna vi ska försöka slå på isen och byta plats med i seriesystemet.
Ryktet om den allsvenska hockeyn död är överdrivet. Den bästa marknadsföringen är att ligga i seriens topp. Matcherna mot MoDo drar fullt hus oavsett om det tjatas om derby eller inte.
Smokey: Att Didrik Strömberg är hänsynslös mot sin kropp visste vi redan. Men det vi fick se igår går utanpå det mesta jag sett innan. Såhär säger Didrik själv om gårdagen:
"Det skulle bli en rafflande match mot Färjestad när Timrå tog ... | Läs mer