{297}: Kolla hur det gick för Olle Liss när han kom till Rögle, tycker det bevisar lite om SHL:s status när man kan komma i och dominera så, speciellt när han i te spottade in poäng i HA.
Sputnik: Liss spelade ju i ett av hockeyallsvenskans sämsta lag också, inte helt lätt att dominera. Sen hade nog ingen kunna förutspå hans utvecklingskurva.
Känns verkligen som att Guter vore en spelare att titta närmare på när han gått ut med att han vill lira SHL och inte alls är klar för AIK. Han var verkligen livsfarlig under kvalspelet och har även den där förmågan att råka dyka upp och peta in returer på ett retsamt sätt.
Tom Topp: Hjärnskakning först, med långvarig problematik. Sen antar jag att den främsta förklaringen till att han inte spelade mer är att han tillhörde HV och så får man nöja sig så. Det är så invecklat att begripa sig på alla turer ... | Läs mer