Man byter in Brattström och det ser bättre ut i försvaret, och då väljer varenda spetsspelare att fullständigt lägga sig platta i avgörande lägen. Madsen skjuter stolpe ut för femhundrade gången, Olofsson försöker att uppgå i dimma och glida rätt igenom tre försvarande spelare, och Hållander kommer inte alls upp i samma intensitet han hållit de senaste två matcherna.
Pest, piss och pina. Freddan rullade på samma icke fungerande forwardsformationer och samma icke fungerande målvakt alldeles för många matcher i rad, och ytterst är det nog han som får ta på sig det här. Fullständig brist på mental styrka i spelargruppen, inga raka linjer i uppspelen - forwards drar iväg så fort backarna får pucken även fast man vet att man inte har en backuppsättning som klarar av att spela sig ur press.
Tom Topp: Hjärnskakning först, med långvarig problematik. Sen antar jag att den främsta förklaringen till att han inte spelade mer är att han tillhörde HV och så får man nöja sig så. Det är så invecklat att begripa sig på alla turer ... | Läs mer