Olli Nomadinen : Det var en fusion dömd att misslyckas, redan på ritbordet. Det låg för mycket rivalitet och klubbhjärta i fatet. När sen dålig ekonomi tvingade klubbarna till detta så var det nog ingen av dem själva som trodde på det ens... Jag vet faktiskt inte om det hade funkat, oavsett lag, tränare, spelplats mm. Det var två klubbar som ogillade varandra väldigt mycket i grunden. Och då menar jag personer runt klubbarna.
Det var ju precis den småaktigheten som stjälpte allt och som flödat långt därefter.
Min förhoppning är att Sundsvalls omstart skapar en ny, mer förnuftig relation. Förutsättningarna finns, med tanke på att Sundsvalls nuvarande A-lag är fyllt av spelare med Timrå som moderklubb.
vi LÖSER det här utan Hartmann, Forsmark på läktaren och Pääjärvi som extra.
9 poäng ner till kvalserien kolla vårat spelschema jämfört med dem under oss + pauserna mellan. Vore sinnesjukt om vi tappade detta, nej tänker inte jinxa, ... | Läs mer
Jag vet faktiskt inte om det hade funkat, oavsett lag, tränare, spelplats mm.
Det var två klubbar som ogillade varandra väldigt mycket i grunden. Och då menar jag personer runt klubbarna.