{9028}: Kanske är lite partiskt men den matchen måste vara den sjukaste i svensk hockeyhistoria. Kanske hela den serien. Er 3-1 vändning mot Karlskrona är också sjuk men enligt mig kan inte jämföras med att ligga sist i allsvenskan efter typ 25 omgångar och sen vända och slå ut ett Modo som varit i SHL sedan urminnes tider.
Jalapeno: Nästan patetiskt att Modo inte lyckas stänga butiken. Leksand åker på 3 utvisningar i 3e perioden, Modo 0. 19-4 i skott + fullsatt hemmastöd. Slutar 0-2 i mål!
Men en stort jävla hav med applåder åt Leksand, helt galet att man lyckades med detta.
Jalapeno: MoDo spöade skiten ur Leksand, spelmässigt. Det får man vara ärlig å säga, men Leksand var noga med att pucken skulle in i målet också, den lilla detaljen missade MoDo ;)
Måste varit en jävla känsla att få sänka stöddiga Modo, i deras egna fullsatta hemmaborg, på detta sjuka sätt! Magi!
Hur många varv till ska skivan behöva snurra? Vi kommer att värva tre ersättare för 14 och 54. Två av dem är klara. McLaughlin är en, Kivenmäki en annan, men Forsell är inte den tredje. Han ska ses som ersättare för 23 och en bättre ... | Läs mer