Sputnik: Samtidigt tror jag det är oerhört viktigt att vi kommer in i slutspelet med en riktigt bra form. Att bara ställa om tempot och hitta energin som krävs i ett slutspel är knappast något man gör på en match. Vi har 9 matcher på oss att börja tävla på riktigt, för just nu ser det riktigt segt ut.
{7043}: är nog mer orolig om det ser ut så här säg de sista 3 omgångarna och man vill sätta sig i respekt inför slutspelet ordentligt . Omöjligt att lyckas ha killerinstinkt varje match när det inte gäller nått. Tycker däremot vi bör lufta juniorerna mer istället. De hade kunnat vara tungan på vågen ikväll med sin energi.
Sen tror jag att matchen mot AIK nu på onsdag kommer vara en annan femma med. En utmanare om SHL där det verkligen gäller att sätta sig i respekt med ett förhoppningsvis nästan fullt och friskt lag vad det ser ut. 🙏
Montén Python: Hoppas verkligen TS. har lite nya ide'er vad gäller uppspel, hålla i och inte "dumpa puck" i tid o otid. Rörligare PP och inte att han har förutfattade meningar om vilka som skal vara på isen vid PP. Inte vara rädd att ... | Läs mer