jens_88: positionsspelet i egen zon är så uselt att man spyr. Man är på fel sida av motståndaren, backarna är osäkra på vem som ska gå på puckförare i spelvändningarna, forwards är väldigt långsamma att reagera på att kliva upp på backarna på egen blå. Vi behöver minst två mål till att gå på för att det här ska vara i närheten av kontrollerat.
{297}: All skit startade när någon pajas i lagledningen bestämde sig för att vi skulle spela försvarsspel någon gång runt jul. Vi ska hålla i pucken och vara i anfallszon och göra massor av mål.
Jämtlandsfil: Zupancic var sloven. Möjligen den förste slovenen i SHL. På den tiden var jag drivande i TIK-Bergslagen. Där fanns en stark enklav arbetsinvandrade slovener i flera generationer.
Några ur det gänget (10-12 stycken) hängde ... | Läs mer