Ska man spela på SHL-nivå måste man spela smart snabbt och enkelt. Stänga till ytor snabbt och skapa ytor i anfallszon genom att göra smarta vändningar, stanna upp och hitta ytor. Lite positiva vibbar från tredje för jag tycker vi höll pucken på ett bättre sätt, men fortfarande många passningar på skridskorna.
Labban: Har Oskars 4:e mål diskuterats härinne? Orkar inte scrolla. Nog för att det föranleddes av något av det mest pojklagsmässiga uppträdandet av Timrå som skådats på den här nivån i modern tid men jag trodde nog det skulle dömas bort. Godkänns det pga fartvinden från Timråbacken som fick Oskarshamnsspelaren att falla handlöst in i vår målgård precis framför JJ?
Peja: Allt kring det önskemålet handlar ju om logistik och närheten till faciliteter. I en perfekt värld vore Timrå huvudorten med allt vad det innebär i form av nöjesliv, hotell och kommunikationer inom gångavstånd från arenan och ... | Läs mer