{297}: Sant, men å andra sidan har vi mindre press på oss att prestera i matcher mot till exempel Växjö. Man kan ju hoppas att grabbarna kanske kan spela ut bättre då och gnetar till sig några skrällpoäng.
fantasilos: 0 poäng är 0 poäng oavsett om motståndaren är Oskarshamn eller Växjö. Tror pressen ökar ju fler förluster vi tar så 3 pinnar ikväll vore trevligt. Utan att göra någon djupare analys av vilket poängsnitt vi behöver ha för att klara oss kvar så anser jag att torskar man mot Brynäs och Oskarshamn så behöver man vinna mot Frölunda och Färjestad istället.
Red Bulls: Naturligtvis ett av de bästa alternativen vi kunde tänka oss, åtminstone såhär på förhand. Klubben behöver lugn och ro, trygghet och erfarenhet och här får vi in det samt en enorm vinnarkultur. Fy fan vad bra!