{297}: Det är varken första eller sista gången som det laget som överlag är bättre ligger under i en hockeymatch min vän. Det som gör att vi ligger under är att vi har ett offensivt övertag och blir FÖR offensiva och blir kontrade på.
Precis samma visa som när vi spelade mot topplag i HA också, vi är bättre offensivt och får sylvassa kontringar mot oss.
vonDöbeln: men det står 1-5. ETT FEM. Efter en period. Man råkar inte släppa in fem mål i en och samma period, det är inte otur att Timrå ligger under, det är inte handboll vi tittar på. Bara för att man skjutit fler skott än motståndaren så betyder ju inte det att man har kontroll på händelserna. Nu har vi 40 minuter på oss att träna försvarsspel mot bästa möjliga motståndare och förhoppningsvis snygga till siffrorna lite.
Några här inne verkar vara mer upprörda över Stadins situation än vad Stadin själv är. Utgår man från vad han säger i ST idag lägger han ingen skuld på klubben (förutsatt att citatet är korrekt):
"– Det är inte så mycket man kan göra. ... | Läs mer
Precis samma visa som när vi spelade mot topplag i HA också, vi är bättre offensivt och får sylvassa kontringar mot oss.