Inget mer nyförvärv alltså. Förstärkt laget har vi gjort, Bohm ut - Paigin in. Uppgradering absolut, dock ingen ny spelare på den positionen vi behövde en ny på allra mest, centerpositionen. Backar hade vi nog av. Vad händer om Hanzl går sönder? Ska Blomqvist axla rollen som förstecenter? Det hade inte ens funkat i HA..
Puckat: nä, blir det ingenting nytt på centersidan skulle jag säga att vi ligger ungefär lika brunt till som innan. Som du är inne på: vad fan gör vi om Hanzl blir skadad? Vår centerlina m e d Hanzl är ju typ god HA-klass. Utan är vi knappt Tingsryd.
Jaja. Vi får väl hoppas på mycket stolpe in framöver. Och spela Alvarez mycket. Det tror jag är den viktigaste nyckeln.
Undra om Sverige är det enda landet som det krävs en jäkla betalprenumeration för att ha möjligheten att se sitt landslag i hockey och fotboll på tv?.. Nog för att hockey-VM är relativt ointressant men hade ändå velat haft möjlighet ... | Läs mer