Olli Hahl: Tyvärr i div 4. Giffarna är en klubb för inbördes beundran, passar man inte in i kompisklubben så åker man ut oberoende om man är duglig eller inte, Giffarna har aldrig varit folkets lag egentligen. IFK hade däremot publiken med sig, tyvärr orkade de ekonomiskt inte två år till tills deras egna ungdomar hade kunnat ta över riktigt, det var väl någon årskull där som vann ungdoms-SM om jag inte missminner mig och några blev väl landslagsspelare.
Villervalla: Obegripligt dock hur totalt cementerade IFK är i div 4/5 sedan många år. Om Gif är vanskött, vad är då IFK? Sorgligt kapitel i sig. Verkar ha noll ambitioner ens ta sig till nationella seriesystemet.
Amir Miftakhov: Man börjar bli trött på fans som bara gnäller. Jag tycker Timrå IK tar helt rätt beslut. Vi behöver vårda vår ekonomi. Vi har forwards så vi klarar oss resten av säsongen. Kontraktet är i stort sett säkrat. Klubben jagar ... | Läs mer