Klasskillnad i försvarsspelet mellan lagen tyvärr. FBK äter upp oss medans vi lämnar fri gata. Det enda positiva är att det inte ser riktigt lika illa ut som förra säsongen, men tror ändå vi skulle behöva få in minst en bra spelande back som är snabb på rören och kan ligga rätt i banan. Sen måste forwards jobba mer över hela banan, det håller inte att glida tillbaks när motståndarna får pucken.
thorwald: Tycker man såg det redan på försäsongen att det finns brister, som kommer bli kännbara, på backsidan. Vi saknar en riktigt bra tvåvägsback med tyngd. Det är prio för Kapanen, det bara måste in.
Smörgåsen : Håller med, rättning i ledet nu för fan. Lite rim och reson tack, JJ är väl sett över flera säsonger nu en av SHL:s mest utpräglade 1:e målvakter. Men det är typiskt HS, guldfisk-minnet. Ett par matchers svacka så är han instabil och ett såll. En målvakt man inte vinner med. Bullshit