Då det är på tok för lite konspirationsteorier här så slänger jag in en till:
- Nubben blev sur när alla läktarproffs hackade på honom förra säsongen. Han viskade i LL:öra att han ville ha honom till HV när han flyttade dit.
En djävulsk plan tog form.
LL drog ner på träningen, blev lite mer uppkäftig mot tränaren, fintade några gånger på blå, drällde med pucken i ett lag där redan Nubben listigt nog skapat en aningen för tung avdelning framåt. Plötslig blev LL typ en aningen felande länk.
Kapanen och Ante kliade sig i kalufsen. Vi behöver balansera upp med ett stabilare tvåvägsförsvar…
Kostsamma LL är ett bekymmer trots sina styrkor.
Då dyker Nubben upp och kan tänka sig ta över LL och hans lön.
LL fräser till i media om att han fått sparken för att skapa lite heta diskussioner på HS och i olika forum.
Nubben myser till:
- Där har ni era jäkla läktarproffs! Nu har ni ett köttben att bjäfsa om:)
Men han vet givetvis att Timrå får en bättre balans på laget, han älskar givetvis tallarna längst in hjärtat. LL gör större nytta i HV.
Men han glömmer aldrig de bittraste supportrarna som fick honom att lämna över stafettpinnen.
Montén Python: Att ”bojkotta” att köpa säsongskort för att man inte förstår sig på ett lagbygge i början på april är givetvis rakt av patetiskt. Inte minst när inte ett enda spelarkontrakt är presenterat. Någon jävla måtta får det ... | Läs mer